intrebare pescuit Grecia

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 23 Ian 2010, 01:38

Fario_nebunu scrie: OK, am inteles, asa voi face. Dar ma intreb cum poate un peste de mare avand cam 1 kil sa distruga ancore ce pot veni de hac unei stiuci de 3-5 kg? Doar nu au dinti de piranha,... :lol:
Cu mono nu se intimpla , cu textil am indoit in pesti o gramada de ancore , chiar am avut acum 3 ani unu care dupa 15 minute de drill o lasat un Super Spook ”curat” , din 3 ancore cit aveam pe ala , Gamakatsu , doua au ramasa cu cite 2 brate indreptate , iar ultima din coada o plecat cu tot cu inel ! Erau noi , insa nu au tinut !
Din cite am observat pe forum nu se prea vorbeste in general despre ancore sau cirlige la fel cum se face despre mulinete , bete , fire sau naluci !
Ai ramine surprins sa afli ca-s foarte putine ancore de calitate la nivel mondial !
Catalanii numesc lufaru ”tallahams” , in traducere ”taie cirlige” . Un cirlig slab daca ajunge in botu unui exemplar de 3-4 kile , intr-o pozitie proasta ( pt. pescar :lol: ) il reteaza !
Am avut taieturi instant cu fluorocarbon de 50 lb dur , nu stifturi din alea moi cum cauta lumea , taiat ca untu de catre pesti care nu treceau de 6-7 kile !
Intr-un lufar de vreo 3 kile am gasit un cirlig cu vreo 15 cm de struna metalica , ceva stift slab , care o cedat la dinti ! Avea ditamai cirligu in git si o atacat vobler de 17 cm dilaul !

Stai sa vezi cum iti lasa diferitele modele de seabream firu linga cirlig daca dai cu rime de mare si treci cu rima peste paleta ( ca sa ii cum se da , insa lumea spera la dorada :lol: ).
La 3-4 lanseuri faci noduri noi :) , treci cu degetele pe fir si ii atins , pe urmatoru lanseu intra unu si pleaca daca ai firu franjuri !
Cel mai misto ii cind nici nu prinzi , ai trasaturi , schimbi leadere distruse da pesti canci :lol:
Daca prinzi vreo dorada peste jumate de kil , sa fie insa vie , baga-i degetu in gura sa vezi cum plingi :lol: Fiind un peste care sparge cochilii de midii , stridii , crabi , are o forta incredibila in mandibula !

Problema ca oricum ruginesc , si alea pt. apa dulce care vin pe multe naluci dupa contactu cu apa sarata si eventual niste pesti , devin foarte slabe si cedeaza , se rup sau se indoiesc .

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 24 Ian 2010, 01:20

SF, am sa imi iau o provozie de ancore Gamakatsu si VMC ca sa am cu ce le schimba pe cele deteriorate. O sa folosesc mono, nu textil, mai ales in pescuit marin la pesti de 1-3 kg. Cred ca pe langa Halkidiki voi merge finalmente.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 24 Ian 2010, 14:49

Am aruncat o privire scurta pe google map si zona ii misto , mal stincos cu adincime relativ mare , insa mai mult ca sigur ca poti gasi accidente de 20 de m adincime direct , adica un prag de 90-80-70 de grade care coboara la 20 de m , si sub care marea sapa , loc unde stau pestii !

La fel de rapid am dibuit si un video despre fauna din zona

http://www.youtube.com/watch?v=kCULPUf2YIM

Vad mult snapper , mic , insa tinind cont de zona putin psibil sa fie mult mai mare . Mai are lavrac-seabass , vreo 2 exemplare de grouper , corb de mare , amberjack mic , dorada si vreo 2 varietati de seabream .
Nu are pelagici si nici baracuda , probabil baracuda nu este acolo , iar pelagici nu stie sa prinda , cel putin pt. palamida zona pare buna .

Vezi aici cum poate arata grundu in zone dinastea care tin snapper , leader lung fluorocarbon daca nu vrei sa te faca pesti de 1-2 kile , si tre ridicat de pe fund de la inceput daca apuca sa intre in gauri nu prea il mai scoti ! Nu te speria ca nu prea vezi nimic in videos cu apa foarte clara , cind marea ii calma stau prin pesteri , ies scurt afara seara si dimineata , insa daca ii agitata ies la vinatoare .

http://www.youtube.com/watch?v=yu_VLVfI ... re=related

Si aici o varietate de seabream , pe numele lui sparos , cica este si in Marea Neagra . Sta si pe plaja mixta , si chiar curata , insa mai rar si ex. mici . Habitatu lui normal ii in zone dinastea , unde se baga in grote . Daca ii permiti fuge cu montura in gaura , freaca firu si rupe ! Evident nu se pescuieste cu pari , insa echipamentu tre sa permita ridicarea in forta a pestilor de 1 kil , 1 kil jumate !

http://www.youtube.com/watch?v=tee9FTQU ... re=related

Si aici un grouper , loc specific si pentru snapper .

http://www.youtube.com/watch?v=yVuwK0TE ... re=related

Numa primu video zice ca-i din Halkidiki , insa restu le-am pus ca sa-ti faci o idee despre cum arata treaba sub apa .

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 24 Ian 2010, 15:47

Mersi mult SF penteru clipuri si ptr informatii! Imi sunt de un real folos! Nici nu stiu daca sa cumpar si alte scule fata de ce am acum. Cred ca pot rinde si cu ele. lanseta de spinning Micthell de 2,1 m arunca cam 5-20 grame si e medium fast, cred ca va rface fata la rapitorii de 0,5-1 kg. Fir de 0.20 mono, e ok?
La varga de 6 metri pun fir 0.20-0.25 si dau la pluta dar cat sa fie forfacul? O.18 e prea gros? Sau fara forfac, legat direct pe firul principal?
Daca iau si materialul de surfcasting va fi fir de 0.35 dar...de crap (Carp professional) ca asta am, sper sa fie bun si in mare.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 24 Ian 2010, 17:21

Fario_nebunu scrie: Cred ca pot rinde si cu ele. lanseta de spinning Micthell de 2,1 m arunca cam 5-20 grame si e medium fast, cred ca va rface fata la rapitorii de 0,5-1 kg. Fir de 0.20 mono, e ok?
La varga de 6 metri pun fir 0.20-0.25 si dau la pluta dar cat sa fie forfacul? O.18 e prea gros? Sau fara forfac, legat direct pe firul principal?
Daca iau si materialul de surfcasting va fi fir de 0.35 dar...de crap (Carp professional) ca asta am, sper sa fie bun si in mare.
Pai cu batu ala de 3 plus poti face si spin , poti da cu buldo si un delta din ala in spate ( lavrac ) da si surfcast , evident un pic inafara regulilor , insa nu conteaza :)

La varga nu dau cu forfac . Rupturile in zone cu stinci pescuind la sparos sau ce o fi pe acolo is normale . Leg , adaug bucata daca nu ii prea mult .
Is care dau cu un virtej pe linie , sub virtej au un metru de fir mai subtire , la ruptura schimba doar bucata aia , pt. ca ala peste virtej nu se rupe fiind mai gros si nici nu ajunge sa faca contact cu pietrele .

Daca totusi surf :)
In zone mixte , cu iarba pe fund , bucati de piatra sau pietris ( zone foarte bune la dorada si alte seabream ) cu insulite de nisip intercalate si zona fara accidente daca bagi la grund un 0,35 ii in regula . In stinci nu , un 0,45 minim , un 0,55 in regula . paternoster cu inel in trei si plumbu legat cu fir de 0-35 ca sa rupi acolo nu in alta parte . Se presupune ca dai dupa ceva rapitori tip snapper , conger sau murena , la sparos sau alte piticanii dai mai fin insa ii recomandabil sa cunosti bine zona aia daca nu vrei sa fie lanseul si agatatura , si in loc sa pesucuiesti 2-3 ore vei petrece acest timp legind monturi .
Pe plaja relativ curata dai cu mono de 0,20 si leader conic . Cu 300 de metri de fir mono si fara agatatura opresti pe tata chefalilor . Daca mulineta ii buna si aseaza frumos in ordine firu , batu moderat ( cu pari fast arunci insa tre experienta sa incarci un bat din ala ) un bloodknot care sa uneasca linia de pe mulineta si leaderul conic , o momeala legat cu fir elastic de cirlig si micuta , ajungi la 130 de metri lejer .

Vezi aici cum se leaga o rima de mare cu fir elastic ( foarte fin ) ca sa stea pe cirlig in lanseu si sa tina in apa inainte sa o curete crabii sau pestii mici , care o rod cu dintii inainte sa vina dorada sau ceva mai mare ! Un ac din ala lung si gol costa citiva centi , iar 100 m de fir elastic la fel , vreo 2-3 euro , acu ii indispensabil pt. rime de mare daca vrei sa le pui bine si sa nu le trimiti aiurea cind lansezi tare . il bagi prin rima si o treci pe cirlig .

http://www.youtube.com/watch?v=Zgs9l4h5 ... re=related

c.catalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 189
Membru din: 09 Dec 2009, 15:45
Localitate: bucuresti

Mesaj de c.catalin » 24 Ian 2010, 19:44

@SF
respectele mele
informatii suuuuper tari.
nu ma mai mir ca am prins numai palmasi cand am fost in creta ...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 25 Ian 2010, 00:04

SF scrie:
Pai cu batu ala de 3 plus poti face si spin , poti da cu buldo si un delta din ala in spate ( lavrac ) da si surfcast , evident un pic inafara regulilor , insa nu conteaza :)

La varga nu dau cu forfac . Rupturile in zone cu stinci pescuind la sparos sau ce o fi pe acolo is normale . Leg , adaug bucata daca nu ii prea mult .
Is care dau cu un virtej pe linie , sub virtej au un metru de fir mai subtire , la ruptura schimba doar bucata aia , pt. ca ala peste virtej nu se rupe fiind mai gros si nici nu ajunge sa faca contact cu pietrele .

Daca totusi surf :)
In zone mixte , cu iarba pe fund , bucati de piatra sau pietris ( zone foarte bune la dorada si alte seabream ) cu insulite de nisip intercalate si zona fara accidente daca bagi la grund un 0,35 ii in regula . In stinci nu , un 0,45 minim , un 0,55 in regula . paternoster cu inel in trei si plumbu legat cu fir de 0-35 ca sa rupi acolo nu in alta parte . Se presupune ca dai dupa ceva rapitori tip snapper , conger sau murena , la sparos sau alte piticanii dai mai fin insa ii recomandabil sa cunosti bine zona aia daca nu vrei sa fie lanseul si agatatura , si in loc sa pesucuiesti 2-3 ore vei petrece acest timp legind monturi .
Pe plaja relativ curata dai cu mono de 0,20 si leader conic . Cu 300 de metri de fir mono si fara agatatura opresti pe tata chefalilor . Daca mulineta ii buna si aseaza frumos in ordine firu , batu moderat ( cu pari fast arunci insa tre experienta sa incarci un bat din ala ) un bloodknot care sa uneasca linia de pe mulineta si leaderul conic , o momeala legat cu fir elastic de cirlig si micuta , ajungi la 130 de metri lejer .

Vezi aici cum se leaga o rima de mare cu fir elastic ( foarte fin ) ca sa stea pe cirlig in lanseu si sa tina in apa inainte sa o curete crabii sau pestii mici , care o rod cu dintii inainte sa vina dorada sau ceva mai mare ! Un ac din ala lung si gol costa citiva centi , iar 100 m de fir elastic la fel , vreo 2-3 euro , acu ii indispensabil pt. rime de mare daca vrei sa le pui bine si sa nu le trimiti aiurea cind lansezi tare . il bagi prin rima si o treci pe cirlig .

http://www.youtube.com/watch?v=Zgs9l4h5 ... re=related
SF - inteleg ca pot da cu fir 0.20 daca e plaja curata fara stanci pe fund dar e musai sa am 300 m de fir pe tambur? La chefal nu ajung 150 m? Cat de departe poate sa se duca in larg?
Si de unde gasesc eu in Roamania fir din ala elastic de legal rama de mare pe ac cu tija lunga? Pot folosi si un nylon ff fin, 0.08? Vad in filmulet ca ala are o tija cu care baga rama pe ac, cum au craparii ptr boilies! E prea lunga tija sa bag direct rama de mare? Ce plumb se pune la surf ca sa reduc riscul de agatzare in stanci? E bun plumbul torpila de 100 grame folosit de crapari pe balti? Mersi anticipat ptr raspunsuri!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 25 Ian 2010, 01:15

Fario_nebunu scrie: SF - inteleg ca pot da cu fir 0.20 daca e plaja curata fara stanci pe fund dar e musai sa am 300 m de fir pe tambur? La chefal nu ajung 150 m? Cat de departe poate sa se duca in larg?
Si de unde gasesc eu in Roamania fir din ala elastic de legal rama de mare pe ac cu tija lunga? Pot folosi si un nylon ff fin, 0.08? Vad in filmulet ca ala are o tija cu care baga rama pe ac, cum au craparii ptr boilies! E prea lunga tija sa bag direct rama de mare? Ce plumb se pune la surf ca sa reduc riscul de agatzare in stanci? E bun plumbul torpila de 100 grame folosit de crapari pe balti? Mersi anticipat ptr raspunsuri!
Pai poti pune si 250 de m , da rolele de fir vin de obicei in 300 m .
Daca lansezi 120-130 m , si nu-i mare scofala daca ai mulineta de calitate , leader conic si pe tambur mono de 0,20 pina la 0,25 . Insa asta pe plaja , iar de pe plaja intri cit poti in apa lansezi si te retragi cu batu pe uscat . Poti avea 150 intinsi :wink:
Plajele au un fel de praguri , le ghicesti dupa unde se sparge valu , tine cont ca valu se sparge dupa citiva m de prag plus efectu curentului in suprafata catre mal , deci tre sa arunci pe prag .
Ideea ii sa dai peste primu val care se sparge , catre larg !
Spilu care ii ? Pe prag se aduna mincare , iar pesti patruleaza de-a lungu pragului , in paralel cu plaja . Sa dai pe prag pescuind de pe plaja ii al naibii de important . Aproape poti da oricind , in orice pescuit , ideea ii sa poti da si departe cind se cere . De pe plaja se cam cere :)
Daca mai ai si norocu sa rupi , insa ii rar , de obicei ii ceva aruncat de om , stincile se ghicesc dupa valuri si culoare la apa , deci daca rupi sau scoti firu zgariat tre sa renunti la metri aia , deci ii bine sa ai rezerva pe mulineta .
Labanu trece de 5 kile daca are conditii , insa poti avea surprize sub forma unui pisic de mare frumos , un lufar , sau io stiu ce , deci si pt, drill ii bine sa fi preparat !

Nu cred ca gasesti fir din ala , insa exista in magazinele de profil din Grecia banuiesc , asa ar fi normal . Cu mono te chinui si nu iese , firu asta ii foarte elastic si se stringe peste momeala , in acelasi timp si fosrte subtire , nu tre sa faci nod , dai citeva ture si gata . Tija aia ii gaurita , ii taiata oblic intr-o parte , unde sprijini virlu acului , si drept in partea care se sprijina pe podu palmei ! Practic devine una cu cirligu , si asa treci momeala pe ac .

Cu plumbu treaba ii mai complicata .
In mod normal lansezi perpendicular pe apa de pe mal . Daca malu nu permite ( diferite obstacule ) lansezi oblic de pe pozitie . Nimic diferit in principiu , daca nu ar fi curenti .
Daca apa ii mai adinca de 7-8 m curentii o sa fie o constanta aproape .Is rare momentele cind ai liniste pe locuri mai adinci . Pe un loc cu stinci o sa fie jale daca nu-l stii bine , sa lansezi in contra , si sa anticipezi unde ajunge montura . Un plumb purtat de curenti in zona cu stanci pe fund se agata indiferent de ce tip ii , asa ca ii preferabil sa folosesti montura cu virtej triplu si firu cu care legi plumbu sa fie mai subtire , asa pierzi doar plumbu .
Torpila ii din ala rotunjit ? Daca da , ala il mina curentii mai usor !

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 25 Ian 2010, 15:57

SF, zici mereu de lider conic. Nu stiam ca exista asa ceva in afara de fly fishing. Unde s-ar gasi? Sau sa mi-l fac eu insumi din bucati de nylon descrescatoare ca grosime?
Ca sa nu am ruptura la lansare cu plumb de 100-150 grame m-am invatat sa pun pe tambur ultimii 10 metri din textil 0.20-0.25. Pun si manusa in mana ca sa nu ma ranesc la deget si gratie textilului nu am ruptura. Banuiesc ca daca din neglijenta voi agatza firul de primul inel al lansetei cand voi lansa se va rupe inelul cu totul....de aceea verific mereu culisarea. O sa incerc sa lansez cu intoarcere de 180 grade si pendulare a plumbului cum fac surferii din SUA.
Acum, daca aleg montura pater noster cu 3 carlige pot sa pun pe un ac rama de mare, pe al doilea crevete si pe al treilea pestisor sau e bine sa fie acceasi momeala la toate? Daca pun de 3 feluri pot agatza si rapitori (lufar, pisica, raia, calcan, palamida, rechinas) si pasnici (laban etc). O sa am pe primul tambur fir 0.35 si pe al doilea 0,45 in functie de gradul de accidentare al fundului.
Surful se practica de pe plaja, ok> Dar de pe un dig nu merge? E mai greu de lansat de pe stabilopozi dar in fond imp[ortant e sa ating acel "prag", nu?
O sa caut vartej triplu (sper sa gasesc la magazine) si leg plumbul cu 0.30 dar nu risca sa se rupa la lansare?
Inca ceva - e musai sa am mincioc sau gafa, grip etc? Pot apuca pestele si cu mana de branhii? OK, daca e pisica de mare, o trag pe mal prin puterea firului si acolo o "aranjez", adica o tund de coada cu ac!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 26 Ian 2010, 01:39

Sa o luam pe parti , cum spunea Jack :)

Leaderul conic asa vine din fabrica , is 15 m de mono conic , poate incepe din 0,22 si termina in 0,57 , de ex. Daiwa stiu sigur ca face !

3 momeli diferite ii de baboieri :) Si nu stiu cum bagi 3 cirlige pe linie daca ai leader textil, nu merge sa ai chiostec de 15 cm :lol: , daca bagi mai lungi legi o bucata de mono greos cu virtej , deja te complici mon ami :)

Pendulum cast ! Cu trei cirlige pe linie ? Pestisoru o sa ramina pe mal , crevetel va cadea in zbor iar rima singura va ajunge in apa , daca o pui bine :lol:
La lanseu puternic nu legi nimic , bagi 2 perle opritoare pe linie si ntre ele un virtej pe care legi chiostec , se leaga mai lungi decit in apa dulce .
Unu dintre portughezi ( au citiva campioni mondiali in surfcast) o luat un mondial pescuind cu chiostec de citiva metri ! Insa ii o exceptie !

Lufarul si palamida o sa taie daca le ajunge cirligu in gura , mai ales lufaru ! La palamida trebuie apa adinca ! Daca intra lufar sau palamida pe zona o sa te prinzi negresit ! Ori se opreste din tras piticii , ori vezi salturi , daca ai noroc scoti numa jumate din ceva peste care o intrat la montura , ala ii semn clar ca ai lufar in fata !

Surf ii pescuit la fund ! De pe stinci ii zice rock fishing ! De pe stabilopozi ramine pescuit la fund ! Echipamentu difera , ala de surf la rock fishing ii periculos poti rupe bota , io am vazut destule din astea . Batu ii lung , ai aduncime mare in fata , high sticking , unghiul foarte strins si ....poc ...bota de surf !
De pe stingi bat mai scurt si care suporta unghiuri mai turbate .

Recomand mincioc !

Scrie răspuns