intrebare pescuit Grecia

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de eu » 05 Iun 2016, 20:57

Daca tot se vorbeste de pescuit la greci... la final de luna (final iunie-inceput iulie), zbor in Rhodos.
Ce ma puteti sfatui legat de pescuitul acolo in perioada asta?
Momeli, stil, locuri, pesti, orice pont ma poate ajuta.
:respekt:
Multa lume, putini oameni...

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de shogunu65 » 07 Iun 2016, 14:20

pentru thassos incearca si la pilkere ... sau kastmaster. E simplu pentru un incepator. Lanseta 270-300 cm mulineta care tine la apa sarata (iei un wd40 si mai o spreiezi din cand in cand, neaparat la sfarsitul partidei). Fir textil de 20-30 lb si inaintas mono de 0.40-0.60. Am luat la pilkere dorada frumoasa. Am avut niste urmariri faine dimineata in port.... cred ca lufar. Totul e sa incerci in cat mai multe locuri si sa insisti. Cel mai bine am prins in zilele in care erau valuri. Fir intins

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de sosoktm » 08 Iun 2016, 13:41

in thassos am vazut ceva pescari locali la spin, cu naluca tip pilker. Prinsese unul un pui de lufar, nu mai mare de 1,5 kg. Eu mi-am rezolvat hobby ul cu un trident si caracatite, pe snorkel si apa nu mai mare de 4-5 metri.

Avatar utilizator
tai_pan28
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 146
Membru din: 28 Mar 2016, 12:35

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de tai_pan28 » 11 Sep 2016, 15:06

Cum a fost in rhodos ai prins ceva?

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de eu » 12 Sep 2016, 03:09

Nu m-am omorat cu pescuitul serios in rhodos, dar de prins m-am distrat la stationar cu un plumb pe capat si cateva carlide pe fir pe care am pus bucatele de creveti (gasesti congelati la magazin). Am pescuit doar de pe plaja (era mai bine daca erau stanci) si am prins ceva specie plata de peste, care cica nu creste mai mare ca palma. Am dat putin si cu artificiale, dar nu a intrat nimic, in masura timpului disponibil.
Multa lume, putini oameni...

Scrie răspuns