intrebare pescuit Grecia

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de JB » 02 Iun 2016, 10:00

Lefkada, in portul din Vasiliki, printre "iahturile" de acolo, se prindeau seara niste pestoci, la voblere de 20cm. Altfel plutarit cu paine = distractie inclusiv pentru copii. Sau cumparat niste viermi pe care localnicii ii aduna din nisip si lansat in zona de pietre...pescuiam ca la feeder, urmarind varful batului, era spectacol.
Totusi pestii prinsi (de niste bulgari) la spinning in Lefkada m-au surprins placut
Indubitabil!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de SF » 02 Iun 2016, 15:55

Scriu degeaba aici si nici nu stiu cate private , nu vreau sa comentez ...

In momentu de fata ,Grecia ii punctu fierbinte (nu o sa tina prea mult , bulgarii deja merg cu dubele ) in shorejiggingu european , nu exista locatia mai buna decat Grecia in toata Meditarana , zice unu care traieste de 15 ani in baltoaca :wink:

Daca nu ai bani de tropic , Grecia poate sa-ti ofere senzatii , din alea ca simti ca se inmoaie genunchi in drill , cand simti ca-l ai pe dracu la capatu liniei , un somn de 50 de kile ii slab fata de un amberjack de 15 kile , tonu.....de pe mal....doar marlinu de pe mal il intrece :wink: , kil pe kil amberjacku ii mananinca pe amandoi :wink: ,

In momentu de fata , pt. un roman , cel mai bun loc de pescuit ii Grecia , in apa sarata de pe mal :wink:
Nu exista nici o locatie mai ieftina :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=suAyqYq2Wns

Sanatate !

Avatar utilizator
RaduG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 02 Apr 2014, 19:37
Localitate: Pitesti

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de RaduG » 02 Iun 2016, 18:38

Pai ce sfat mi-ai da pentru un pescuit in august in thassos ? Spearfishing sau jigging ? Sau voblere ??

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de SF » 02 Iun 2016, 18:45

Aaaaa...mormolocii tai :D

Evident nu ai nici o idee de spearfishing , mai putin de ce ziceam io de la inceputu tupicului ,clar ca nu ai de-a face cu tema , si atunci....de ce intrebi !

Sau !

Avatar utilizator
RaduG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 02 Apr 2014, 19:37
Localitate: Pitesti

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de RaduG » 02 Iun 2016, 20:30

hai sa zicem ca nu sunt tamaie la spearfishing. Numa ca e ilegal la noi....
Revin cu intrebarea ....preferand voblereala, apoi jiggingul si ultima instanta (mai brutala) spearfishingul. Astept sfaturi constructive...fiind tamaie la pescuitul marin.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de adiwolf » 03 Iun 2016, 22:26

in Thassos am practicat spearfishing (la stadiul de amator, binenteles), dar nu am reusit capturi notabile, doar cateva "fate" si nici nu am vazut pesti mai mari in zonele stancoase in care am cautat (de regula paradis Beach, in partea dreapta, aproape de capatul promontoriului)
erau si ceva pesti mai rasariti din tagma chefalilor dar.............prea rapizi pt puscociul meu :)
ca tot veni vorba de rapiditate, intr-una din zile am reusit sa vad cu coada ochiului 2 pesti de marimea unui avat de 2 kg dar care se miscau cu o rapiditate fantastica si extrem de bine camuflati cu peisajul, in sensul ca erau pur si simplu argintii cu reflexe albastrui, pesti rapitori cu siguranta, pentru ca o perioada nu a mai aparut nimic in zona espectiva din speciile celelalte
totusi cei mai mari si mai frumosi pesti i-am vazut in Kefalonia, la Antisamos beach si in Lefkada in portul Vasiliki, unde un roman neaos de prin Braila, stabilit acolo prindea niste pesti rapitori superbi
stilul de pescuit era urmatorul: - mai intai se prindeau zargane la suprafata cu montura Buldo clasica, apoi cu vestitul mosor de nailon care era echipat cu o montura cu 2-3 carlige/ancore care se infigeau in zargane in asa fel incat sa nu moara si sa lase libertatea de miscare
apoi le dadea drumul la zargane in apa si le lasa fir foarte mult, zarganele innota la suprafata si ea atacat de ceva in genul tonului insa mai mici cam la 3 kg /buc
palpitant si interesant, iar romansul nostru spunea ca astfel de pesti apar doar in perioada septembrie-octombrie si sunt extrem de bine cotati in bucataria greceasca fiind si foarte scumpi (bvineteles ca omul vindea pestele la localnici :) )
pentru Thassos iti recomand sa urmaresti pescarii Bulgari, am vazut cativa care practicau speafishing dar la stadiul profesionesit si chiar cu rezulate, in sensul ca veneau cu caracatita, calamar, scoici si cate un pestoc frumos, insa chiar aveau echipamente si stiau ce fac
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
RaduG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 02 Apr 2014, 19:37
Localitate: Pitesti

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de RaduG » 04 Iun 2016, 12:37

Multumesc de raspuns. Asta asteptam. Nu stiu pe unde citisem de pescuitul la vobler prin port.
La mine spearfishingul ar fi ceva de nivel "light amateur". De aia as prefera spinningul. Dar daca nu pica..... recurgem si la alte metode :P

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de adiwolf » 04 Iun 2016, 12:48

radu,
poti pescui peste tot la voblere in stilul spinning insa cu foarte mici sanse mai ales in luna august
incearca totusi seara tarziu in rada porturilor - acuma depinde si de zona unde vei fi cazat - dar cum spuneam, slabe sanse pt august.
la 1 iulie voi fi acolo deci o sa revin cu informatii proaspete
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de SF » 04 Iun 2016, 16:40

Am aruncat o privire pe net ...mai sus (la est ) de Livadi Beach si pana la Cape Chamilon , cred ca ii singura zona unde as pescui , mai sant cateva zone de vobler , insa mai greu de explicat ca nu gasesc repere cu nume .
In tot cazu , depinde de cum mergi , io nu merg niciunde cu excursie completa , cumpar zboru , hotelu si inchiriem masina , nu depinzi de nime si te poti baga pe unde vrei :wink:

Pt. mine jigging inseamna deepjigging , de mal sau barca , si nu are de-a face cu jiggingu ce se practica in apa dulce in tara .

Cu un singura bat poti pescui softuri , voblere si poppere sau walkere , nu poti insa face jigging marin , io as renunta la jigging si as da la spin de pe mal ca poti da cu tot :wink:

Daca ii peste poti prinde la orice , sa zicem ca nu ii ...Savage Gear Sandeel de 42 gr (cap lestat plus corp ) culori Sandeel , Brown Gold , Real Pear , insa Sandeel ii cel mai bun . Nu ai nevoie de alt soft , lansezi cat poti , lesi pe fund si recuperi liniar , schimbi viteze si faci jocuri . Cu 8 naluci acoperi tot .

Hart Missile , in orice culoare , lansat , lasat sa coboare (cu riscu de pierdere ) si recuperat in Twiching , nu merge prea bine pe liniar , daca ii peste merge oricum , coboara onduland si is posibile trasaturi pe cadere !

Daiwa Saltiga Shoreliner de 14 sinking, Laser Sardine sau culori asemanatoare , lansat si lasat sa coboare , rabdarea ii o virtute !

Mosor care recupereaza 85-95 cm pe tura , insa rapid , mic si rapid , tip Stradic , nu Daiwa lent si cu bobina mare :wink:

Bat de 2.7 -3 m 15-40 , fir de 15-20 lb si leader fc 4-5 m , de 0,40 la 0.50 , insa asta ii in functie de specie si ii mai complicat .

Shorejiggin presupune echipament diferit , poti arunca vreu Jugulo de la Molix de 40 de gr. , poate intra orice , insa tehnica de recuperare ii greu de explicat .

Avatar utilizator
RaduG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 02 Apr 2014, 19:37
Localitate: Pitesti

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de RaduG » 04 Iun 2016, 22:17

Multzam fain dragi colegi!

Scrie răspuns