intrebare pescuit Grecia

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de mitzocu » 13 Oct 2012, 20:10

In dreapta balconului e o creasta stancoasa de unde poti sa vezi tot golful, de acolo e facut poza.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de adiwolf » 13 Oct 2012, 21:19

mitzocu scrie:In dreapta balconului e o creasta stancoasa de unde poti sa vezi tot golful, de acolo e facut poza.
ce balcon? care balcon?
nu exista asa ceva acolo :?
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de mitzocu » 13 Oct 2012, 21:38

Desupra golfului este un balcon, poate ca e nou si tu daca ai fost de mai multi ani nu aveai cum sa-l vezi.
Caut o poza cu balconul

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de adiwolf » 13 Oct 2012, 21:44

anul trecut nu era nimic acolo, tocmai din cauza asta te-am intrebat fiindca mi-a sarit in ochi acea poza facuta dintr-o "pozitie nefireasca" :lol:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de mitzocu » 13 Oct 2012, 21:47

Este un balcon care iese in consola deasupra haului, nu stiu cand l-au facut, sincer nu parea prea nou, dar cel mai frumos e daca-ti iei inima-n dinti si mergi pe creasta aia stancoasa, privelistea iti taie rasuflarea

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de old_radu » 14 Oct 2012, 10:20

mitzocu scrie:...dar cel mai frumos e daca-ti iei inima-n dinti si mergi pe creasta aia stancoasa, privelistea iti taie rasuflarea
...si cum pentru "mitzocu" alpinismul nu este chiar un secret , nici nu m-as mira ca poza respectiva sa fi fost facuta dintr-un loc greu accesibil sau chiar de neatins pentru majoritatea
... :oops: ...sper ca nu am gresit cu "desconspirarea" aceasta

vip
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 20 Oct 2013, 21:43

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de vip » 04 Iul 2015, 19:58

Salut,
merg si eu in Korfu/Grecia si vreau sa pescuiesc la spining de pe mal, ceva sfaturi ... naluci, landseta,fir, tehnici ...
Multumiri

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de adiwolf » 05 Iul 2015, 17:47

m-am intors aseara din Grecia, dar nu am pescuit la spinning fiindca nu prea este sezon de pescuit acuma, mai prin Octombrie, sfarsit de septembrie, inceput de octombrie, daca vrei sa pescuiesti cu sanse reale
in aceasta perioada practic spearfishing-ul, o distractie perfecta pt vacanta si cu satisfactii pe masura :wink:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de adrianc » 31 Mai 2016, 14:05

O sa ma duc si eu la sfarsitul lui iunie, o sa am o saptamana de batut malurile Kefaloniei.
Doar spinning, mi-am facut cat de cat temele in privinta nalucilor si a locurilor. Sa inteleg totusi ca in iunie-iulie n-am sanse de actiune? :)

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de APSHD » 31 Mai 2016, 15:46

Nu va faceti iluzii in ceea ce priveste pescuitul in Grecia .
Am fost si eu cu familia in Corfu , am cautat inebunit un pescar localnic cu barca sa ma duca la pescuit pe Marea Egee , esec total . Nu am gasit apsolut nici unul.
In schimb am vazut pescari localnici care pescuiau de pe mal .
Tehnica era urmatoarea : Pe o bucata de lemn infasurau aproximativ 20-30 m de nailon gros 0.40-0.50 iar la capat pe distanta de 1 m legau cirlige mari din 10 in 10 cm . Lungimea de 1m de nailon cu cirligele aferente il infasurau pe o bucata de piine de marimea unui pachet de tigari , dupa care il aruncau cu mina in apa . Cit am stat acolo nu am vazut sa prinda niciodata ceva. Am incercat sa intru in discutie cu unul dintre ei dar iara esec total respectivul nu stia nici o alta limba in afara de greaca , iar prin semne nu ne-am inteles aproape de loc.
Poate aveti mai mult noroc decit mine. :respekt:

Scrie răspuns