intrebare pescuit Grecia

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
catalinv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 21 Iul 2012, 23:40

Re: Majorca (Mallorca)

Mesaj de catalinv » 24 Iul 2012, 17:29

A pescuit cineva in Majorca (Mallorca), partea de est?

Tarmul este stancos, intrerupt de zone cu plaja de nisip, nu foarte late, de cateva zeci de m. Plaja nu se afla pe linia tarmului ci cateva zeci de m spre interior. Cam pe aici o sa pescuiesc: http://maps.google.com/?ll=39.494189,3. ... 2&t=h&z=17
Vreau sa pescuiesc la pluta (ca e mai comod si nu agat) de pe stanci sau ceva gen surf casting tot de pe stanci (practic nu are rost de pe plaja dat fiind configuratia tarmului). Nu spinning.

Nu am nici un fel de scule de pescuit marin, tre sa cumpar. N-am mai pescuit in mediterana. Planul e sa-mi iau:
- o lanseta de 3.60m de surf, putere 100 – 250g sau alta tot de 3.60m insa putere < 100g (preferabil ca o mai folosesc si pe la Dunare, balti, zic eu; plus ca nu am nevoie sa arunc departe).
- pentru monturi, fire, carlige, ... voi merge la Decathlon (nu cel din ro) si cumpar totul gata asamblat - voi urma sfaturile lui tudor
- momeala o iau de la fata locului
- am vb cu gazda de acolo, n-a reusit sa-mi dea detalii dar cica ii suna pe prietenii lui pescari si cere informatii

Voi ce parare aveti?

SF am vazut ca ai pescuti mult prin Spania. Ceva idei?

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de Jedi » 24 Iul 2012, 19:10

Daca ajungi acolo inainte de a-ti raspunde...poti incepe prin a urla pe stinci...
-Sefeee
-Sefeee
Sigur dai repede de el...sau de cineva care-l cunoaste....ca fix acolo are domiciliul.... :mrgreen:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de SF » 02 Aug 2012, 01:33

No spinning no love :D

Zona aia nu-i pe gustu meu .

De la Porto Colom pana la Cala D´Or , Porto Petro inclus , is adancimi mai mari 10-20 de m , insa de pe stanci .

La pluta , la varga , cocolos , la salpa ( sa nu faci ca unu Gerula , ca ala dadea al bomba :lol: ) sau oblada , sparos si alte dinastea , secretu ii starea marii si ceva momeala , daca totu ii perfect trasaturile is instant si nu te dezlipesti :lol:

La fund paternoster cu 2 carlige si "langostino" congelat cumparat de la supermarket (crud nu fiert), de marimea unui deget , se curata odata decongelat , se taie bucati de 1,5 cm aproximativ si se leaga cu licra , un fel de fir elastic , si asa il bagi pe carlig , daca nu il nenorocesc piticaniile cu dinti inainte sa atinga fundu .

Sardina noaptea , carligu cu struna metalica .

De la Cala Rajada in sus pana la Cala Murta ii rezervatie , poti sa dai cu un singur bat cu doua carlige , insa neaparat permis , plus ca ii o zona integrala unde nu ii voie nicicum . De la Cala D´Or in jos la fel rezervatie , insa nu are zona integrala , permis obligatoriu (vine salupa ).

Peste 3 saptamani vine "llampuga" , probabil cel mai misto peste posibil in zona .

Acuma intra o specie de ton mic , vreo 2-7 kile , insa pe apa adanca , la spin binenteles :D , insa doar daca ii mancare si iarasi depindem de starea apei .

In rest ii jale :lol: , caldura mare si timp putin :twisted:

catalinv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 21 Iul 2012, 23:40

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de catalinv » 27 Aug 2012, 10:11

SF scrie:cocolos
Paine simpla sau o amestec cu ceva?

Intre timp mi-am cumparat echipamentul. Plec spre final de saptamana.

Monturi nu am gasit gata facute asa ca am incercat sa le fac singur. Dar am intalnit niste probleme:
1 - Pentru pescuit la pluta am cumparat o pluta de 15 grame. Inseamna ca trebuie sa pun 15g de plumb? Cam nasol ca cea mai grea alica pe care o am are 2g deci trebuie sa pun vreo 7 alice.

2 - Am facut o montura paternoster cu 2 carlige de 10 sau 8, fir de 0.32 care tine 10kg, leader fluorocarbon 0.22 care tine 6kg . Pentru prinderea carligelor de firul principal am folosit vartej, opritor si bride. Bridele le-am prins cu patentul dar ma tem ca acolo o sa cedeze firul daca agat. -> am poza dar n-am putut atasa
Ce solutie pot folosi care sa inlocuiesc bridele? Ar fi niste vartejuri cu 3 ochiuri (forma de T). Idea e sa se rupa carligul daca agat si sa nu pierd montura cu plumb cu tot.

3 - Cum fac montura pentru pluta? Vreau sa dau la pluta cu lanseta(sa o pot arunca la un 20m de tarm). Firul va trece prin pluta si practic de fiecare data cand voi pescuit tre sa-l tai, sa bag pluta si sa leg la loc carligul. Evident nu pot face nod deasupra plutei.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de SF » 27 Aug 2012, 11:10

Solutia ii sa dai la spin :D

Llampugas au ajuns , specia aia de ton insa au zis salut pana in iarna , is doar aia mici de kil si baracuda .

LLampuga poti sa o prinzi si la pluta cu sardina , pui vreo 2 m adincimea si lansezi vreo 20 de m afara .

catalinv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 21 Iul 2012, 23:40

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de catalinv » 21 Sep 2012, 17:22

Cum am pescuit in Mallorca:

Locatia: Am pescuit 3 dimineti in zona mentionata anterior de la 7-7:15 la 8:30-8:45. Tarmul stancos, stanci de aprox 3m inaltime. Prima zi am cam irosit-o sa caut un loc decent. Stancile sunt ca un svaiter, ca un burete, cu gauri atat de dese si atat de multe colturi ca am reusit cu greu sa gasesc un loc unde sa ma pot instala si sa fiu si relativ aproape de apa.
Aruncam cam la 40 m (atat puteam). Cel mai bine tragea intr-o zona cu fundul marii negru, cred ca erau alge pe acolo si ceva stanci.

Montura: paternoster, carlige de 8-10. Am incercat si la pluta dar erau valuri si nu intelegeam nimic. Ar fi mers zilele urmatoare cand marea era oglinda dar nu am mai pescuit.

Momeala: viermi coreeni cumparati de la niste automate de pe strada, intrebati la benzinarii, bagi 4 euro si cade o cutie cu 30 viermi. Am incercat si la sardine dar sunt greu de fixat pe un carlig de 10.

Capturi: Monstrii i-a prins utilizatorul SF, mie mi-au ramas numai fatele. Tragea f repede, dupa ce ajungea plumbul la fund daca nu tragea in 5 minute era dubios si scoteam. In general viermii erau deja mancati.
Am prins: niste http://en.wikipedia.org/wiki/Mediterran ... bow_wrasse dar si barbun (e si la noi) http://en.wikipedia.org/wiki/Mullus_barbatus si un fel de bibani. Toti foarte mici, cel mai mare era aproape cat palma, practic nici nu-i simteam cand recuperam firul. In general aruncam, cand tragea intepam si cand nu mai tragea deloc recuperam.

Altele: Pescari am vazut 1-2. Mai amatori decat mine. Era un localnic care doar isi parcase o barca clasica de lemn si mi-a aratat ce prinsese, nu era nimic impresionant.
Eu am pescuit intr-o zona unde la aprox 5 km in stanga si in dreapta erau porturi. La ora 8 dim marea era plina de ambarcatiuni pescaresti, una langa alta. Cea mai ieftina barca de 3.5m lungime, max 4 pers se puteam inchiria cu 130-150 euro/zi, insa am vazut cand m-am intors de acolo. Cred aceasta e cea mai buna varianta, parerea mea. Daca marea e oglinda cred ca pot iesi cu ea in larg, altfel imi tre un pumn de pastile de rau de mare. Sau mai exista varianta sa te cuplezi cu altii pe vase mai mari si iesi mai ieftin.

Multumesc lui SF ptr sfatul cu elasticul. Am folosit http://www.sakuma.co.uk/p/294/sakuma-bait-elastic. E prima data cand aud si folosesc asa ceva si nu stiu cum m-as fi descurcat fara el.
Un site bun de citit e http://www.garysmithfishing.com/. Evident si http://www.rapitori.ro dar e cam greu ptr mine, e ptr avansati.

Nota: a relatat un pescar amator din categoria amatorilor care nu a mai pescuit de >5 ani de zile si ca adult nu cred ca ar merge mai mult de 2-3 ori pe an daca ar avea conditii.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de SF » 21 Sep 2012, 20:28

M-am uitat 5 minute pe pagina lui Garry , nu prea are rost sa pierzi vremea pe acolo .

Carlige prea mici ai folosit , 2 sau 4 is bune si cum ti-am spus , langostino legat . Cu viermi si carlige mici nu apuca sa vina ceva sanatos , te lucreaza aia mici in foi de vita .

Am fost si eu de 3 ori , baracuda , snapper , llampuga , o specie de ton , de la 800 de grame la 5,5 kile , partide de 6 ore , ultimele 2 ore pe intuneric . Am avut si un leader taiat , o atacat inainte si o sectionat un 0,47 .

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de mitzocu » 13 Oct 2012, 11:44

Salut,

Am fost o saptamana in Grecia pe Zakinthos, a fost superb.
Imagine
Am inchiriat barca si am iesit 2 zile la pescuit pe langa coasta, in rest dimineata si seara pescuiam la gura unui port micut in Alikanas.
De pe mal m-au inebunit niste palamide asa cam intre 1 kil si 3 kile care urmareau ca nebunele vobleru sau pilkerul si nu puneau gura pe el nici moarte, era fain ca aveam emotii nonstop dar ar fi fost frumos din partea lor sa am un atac , veneau pana la 3 cm de naluca si nu o luau, am schimbat tot ce am avut in trusa , popper,pilker, vobler mare, mic, gume, lingura etc. De fiecare data cand m-am dus erau acolo...
In alta zi am mers pe partea opusa a insulei unde era mal abrupt stancos si adancime mare, iar vantul batea tare inspre mal. Am incercat cu de toate, apoi am trecut la jigging cu niste pilkere si am prins niste pesti ciudati veri cu ciudatii din ocean pe care-i prinsesem mai demul.
Imagine
Imagine
Imagine
Cu barca a fost altceva, am navigat in toate locurile alea extraordinare, baie,snorkelit, spearfishing etc si am iesit mai in larg unde am pus un vobler la trena fara prea mari sperante.
Imagine

Deodata langa barca la vreo 10 m apa explodeaza si sar cateva zeci de pesti zburatori mici de vreo 10 cm , pareau asa roz in lumina aia, era neverosimil.
Instant opresc barca si incep ca nebunu sa dau blana la mulineta sa recuperez voblerul care era la vreo 30 m in spatela barcii. Il aduc la mine si tremurand tot, lansez in zona cu atacul. Recuperez in viteza si vad ca prin vis niste sageti care ataca voblerul si il tot lovesc dar rateaza, nu pot sa-i intep. Viteza cu care atacau era incredibila nu eram sigur daca visez sau nu. Ma agit ca naiba in barca ....Mai lansez de cateva ori si la fiecare recuperare am atacuri si la un moment dat o ia...pleaca cu frana dar nu ca si aia din ocean dar totusi violent,sunt in extaz, il aduc la barca, e un ton mic probabil de anul asta, o poza si repede lansez din nou m-a cuprins "febra pelagica". Mai iau destul de repade unul si apoi totul se sfarseste bancul se misca f repede si i-am pierdut. ooooooooooooooooooooooo
Imagine
Imagine
Imagine
Nu disperam pun un squid Williamson la trena si brazdam apa in lung si in lat ca sa-i gasim. Am destul de repede o muscatura si mai scot unul copie fidela a celorlalti.
Imagine

Las din nou squid-ul si am o trasatura violenta mai sa-mi zboare batul in apa, era ceva mai mare si tragea diferit cu scuturaturi violente, la un moment dat a sarit din apa si am vazut forma inconfundabila a unui mahi mahi, era superb, l-am adus la barca si l-am luat cu gafa,va fi delicios diseara.
Imagine
Din pacate ziua era pe sfarsite si trebuia sa ducem barca la mal.
Am mai pescuit din barca si in alta parte a insulei si am mai prins ton dar numai la trena si numai la squid pe niste valuri si un vant care-ti dadeau de gandit.
Imagine
Imagine
A fost de departe cel mai reusit pescuit pe care l-am facut in Mediterana si sunt convins ca in plina vara nu s-ar fi intamplat la fel. Voi mergede acum doar in septembrie-octombrie, apa 27 C, soare , calduri moderate ,turisti putini si ...PELAGICII de acum incep sa soseasca!!!!

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de old_radu » 13 Oct 2012, 12:36

Fain !

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: intrebare pescuit Grecia

Mesaj de adiwolf » 13 Oct 2012, 16:58

mitzocu scrie:Salut,

Am fost o saptamana in Grecia pe Zakinthos, a fost superb.
Imagine
.............................................................................
Voi merge de acum doar in septembrie-octombrie, apa 27 C, soare , calduri moderate ,turisti putini si ...PELAGICII de acum incep sa soseasca!!!!
de unde a fost facuta poza de la navagio??!!

cat priveste perioada septembrie-octombrie, este cea mai buna perioada de mers in insulele grecesti :wink:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Scrie răspuns