intrebare pescuit Grecia

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 12 Sep 2011, 11:42

mitzocu scrie:dar nu-mi place cum lucreaza , e sinking se scufunda intre pompaje si nu face splash, probabil nu fac eu ce trebuie.
mai incearca o data in apa sarata! :wink: :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 13 Sep 2011, 00:19

mitzocu scrie:Da am lansat duminica, vreo 40 min, trebuie sa recunosc ca nu e prea usor :D , cred ca arunc vreo 60-70 m cu popperele, mai ales cu creek chub, dar nu-mi place cum lucreaza , e sinking se scufunda intre pompaje si nu face splash, probabil nu fac eu ce trebuie.
Daca FG -ul (nodul l-am tot refacut si a iesit perfect, nu cred ca il pot face mai bine) imi intra prin 3-4 inele lansez putin si fac peruci destul de des. Daca trec nodul doar dupa inelul din varf lansez perfect, numai ca nu stiu daca nu e prea scurt leaderul. Cati cm ar trebui sa fie minim?
Am comandat power pro culoare moss green si mi-a venit hi visible yellow, crezi ca va fi o problema, vor vedea firul si se vor speria? Ca daca trebuie sa pun un leader de 2 m atunci cred ca voi avea probleme la lansare.
Creek Chubu ii sinking de cand ii lumea , ii un plug pentru striper si blue xxx pe coasta de est in State , pescuit in surf .

Nu faci pauza cu ala , niste jerkuri marunte si mulinat viteza .

Daca simti a incarci batu diferita fata de sculele obisnuite esti pe drumu bun !
Incepe lanseul cu stanga , trage catre tine inainte de a impinge cu dreapta , insa ii un fel de-a spune pentru ca vazut live miscarea ii simultana , insa tu tre sa tragi primu stanga (daca esti dreptaci ) .

Baga viteza cat te tine , daca bagi cum trebui creek chubu nu se scufunda defel , ti-l ia si asa daca ii sa fie , daca ai control fai stanga-dreapta , insa asta necesita un pic de acomodare !

Perucile , poate fi ca infasori fir moale in popping , oricum , nu splashurile is totul , ii mai importanta viteza as zice .

Vezi diferenta intre buza tamburului si primu inel , daca ii prea mic comparativ cu buza tamburului scade lanseul dar produce si peruci .

Lungimea leaderului cand dai in recif , cat mai lung ! Insa fiind elastic incepe sa influenteze in manuitu anumitor naluci , nu poti obtine ce doresti , chiar daca ii FC , si se presupune ca-i dur , mai ales la grosimea aia , cand zmucesti magaoaia in suprafata sau vreun jig pe fund simti ca elasticitatea te lucreaza .

Cu experienta in manuitu echipamentului o sa poti lansa cu nodu pe tambur , insa ti-am zis dinainte ca asta nu-i pentru inceput :wink:

Recomand desemenea sa pregatesti niste twisted leaders , daca rupi ala il pui rapid , faci o bucla bimini pe textil si esti in joc iar , un FG intr-o barca nu se fae asa usor daca se si misca pe valuri :)

Ai si niste pencil poppers , nu incerca splash cu aia , recuperat in viteza si un twiching marunt din varf , tre sa faca stanga-dreapta lejer , viteza o poti scade daca reusesti sa-l misti bine stanga dreapta , daca nu , dai viteza , nu conteaza ca sare pe deasupra , inca nu s-o inventat mulineta mai rapida ca pelagicii , ating de vreo 5 ori cat putem noi recupera cel mai rapid , sculele mele de baza recupereaza peste un metru pe tura , am una de 120 cm , mori de nervi cand vezi ce vine si da ture la naluca si tu dai pedala nebun :)

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Mesaj de mitzocu » 13 Sep 2011, 21:21

Cat ar fi un minim ptr leader? Un metru? Unu jumate? Textilul e galben, conteaza la pestii astia, in sensul ca ar trebui leader mai lung decat daca dai cu textil verde?

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 14 Sep 2011, 01:02

Dau doar cu galben sau metered , verde doar cand nu gasesc galben .

Leaderul il ai pentru abraziune , recifu taie instant textilu , pot rupe si pestii cand se intorc cu coada spre tine in run , nenorocesc textilu daca ajung la el .

Incearza sa dai cu nodu deasupra mulinetei , daca reusesti sa acumulezi practica sa dai cu nodu pe tambur ar fi bine , insa o sa strici firu ala nou .

VAzut asa de afara , pescuitu cu scule dinstea pare ceva barbar , greu doar din punct de vedere fizic , insa ii tehnica cat incape :wink:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 14 Sep 2011, 08:36

referitor le subiectul topicului.
aseara m-am intors din aceasta locatie, o insula magnifica din sud.
recomand la toata lumea care merge in aceasta tara sa isi cumpere echipament de snorkeling sau macar o pereche de labe si ochelari cu tub, veti ramane uimiti sa vedeti in ce acvariu imens inotati
daca la acest echipament mai adaugati si o pusca subacvatica cu sageti, v-ati asigurat de distractie, adrenalina si..............mancare delicioasa :D

p.s. nu uitati si de un aparat fotografic subacvatic, veti avea ce fotografia si cu siguranta veti regereta ca nu l-ati avut

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Mesaj de mitzocu » 28 Sep 2011, 08:50

Salutare

Au mai ramas doua zile si am plecat.
M-am hotarat sa iau si sonarul ca am gasit o baterie f mica pt el.Si am si ceva jiguri williamson, etc
Ce ar trebui sa urmaresc ? accidente mari de relief? bolovani ? panta recifului? bancuri de pesti in masa apei?

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 28 Sep 2011, 09:55

@ mitzocu

...distractie la maxim !
...fa cateva poze si pentru "muritorii de rand "

Fir intins !

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 28 Sep 2011, 12:56

Cu mici exceptii , orice loc ii bun , insa tre interpretat corect . Poate sa-ti apara fundu relativ plat , cu accidente mici insa in realitate sa fie stanca cu o multiem de pesteri mici sau mai maricele in care stau grouperi sau morene , de ex. Aia nu-s activi tot timpu , si poti trece peste loc daca nu-l mirosi .

Datorita numarului larg de specii , poti prinde oriunde , insa tre sa stii ce vor . Daca vrei pesti de fund , tip grouper sau snapper 4-5 jerkuri normale , in functie si de adancimea apei si curent , daca ii tare si adanc peste 40 primu jerk larg si violent ca sa intinzi linia , daca nu o ai intinsa efectu miscarii tale asupra jigului ii slab , afectat de curent .

4-5 jerkuri si lesi sa cada , daca vezi ceva intre ape jerkuiesti mai rapid , amberjacku si pestii din familia tonului si cei mai rapizi , speed jigging ! Astia is pesti pelagici , traiesc in masa apei , desi amberjacku ii usor de loalizat pe structuri , nu sta pe ele ca grouperu , insa le foloseste .

Cel mai simplu ii sa dai 4-5 jerkuri normale pe fund si dupa aia intri pe speed .

Nu-i o lege , insa cauta minim 20 de m de apa si peste 50-70 m ii normal .

Vezi atent video asta , is diferite forme de jigging in el , in functie de cum interpreteaza sonaru .

http://www.youtube.com/watch?v=Btq7HChT5_s

Merg io acuma la una scurta , mai vorbim deseara :)

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Mesaj de mitzocu » 29 Sep 2011, 15:26

Mersi tare mult de ajutor, ramane sa vad cum ma descurc la fata locului ,maine dimineata am plecat....

Povestim la intoarcere

Pa

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Mesaj de mitzocu » 20 Oct 2011, 14:45

Salut,

M-am intors, am sa va povestesc cum a fost, cu poze bineinteles , acuma fac compunerea , o sa deschid un topic nou ca aici am facut offtopic la greu :oops:

pa

Scrie răspuns