Inscrieri in Federatia Nationala de Pescari Sportivi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali Vesa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 21 Dec 2006, 09:10
Localitate: Constanta

Mesaj de Vali Vesa » 28 Dec 2006, 19:54

Dady scrie:Tu stii ce spun prietenii mei italieni referitor la chestia asta????? Tine aici: PICOLO, PICOLO....MA SI VEDE....
Cred ca e suficient....
Cit de mic as putea fii, nu uita ca eu sint alaturi de toate sectiunile sportive, asta pina una alta. Iar pescuitul la crap conparativ cu celelalte sectiuni ca si popularitate este...la locul lui....adica undeva unde fata de pescuitul stationar, spinning, musca etc ....este ....molto, ma molto, ma moltooooo...picolo e....si vede?????
Tu ce zici???? Pescuitul la crap,.... si restul LUMII....Eu as putea spune la fel de bine si invers.
SI VEDE, SI VEDE, si se vede prin REZULTATE.
Asta ca tot ati ridicat mingea la fileu si fara nici un fel de malitiozitate enumerati va rog rezultatele internationale la stationar, spinning (???) sau muscarit din ultimii 3 ani.

???
Asta asa, ca sa nu va mai luati de crapari. Ca nici noi nu ne luam de altii. Din contra, trebuie sa fim mandrii cand o echipa romaneasca (indiferent ca este de crap, stationar... sau Steaua sau Dinamo sau ... Farul Ctza... :lol: ) ridica TRICOLORUL pe catarg. Dar poate asta e mai greu de inteles... ca doar nu ne baga "medaliile" bani in buzunar :wink:

Cu toata stima,

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 28 Dec 2006, 19:54

Are cineva un rudotel?

Avatar utilizator
Vali Vesa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 21 Dec 2006, 09:10
Localitate: Constanta

Mesaj de Vali Vesa » 28 Dec 2006, 19:55

malin scrie:Are cineva un rudotel?
medicamente, medicamente... :lol: :lol: :lol:

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 28 Dec 2006, 21:51

Ai perfecta dreptate...si care-i problema???
Respect absolut tot ce-i romanesc, orice cistig al ROMANIEIEI e si al meu, dar retine...al Romaniei, daca ne referim la sport ca si procent intre cei ce practica pescuitul sportiv nu stiu daca e asa de tare...Nu am nimic cu craparii si nu pune problema asa, pune-o la justa valoare adica nu numai... ca in alte discipline batalia e mai acerba si romanii nostrii se afirma mai greu. Au un pescuit cu mult mai complex, mai dificil, mult mai elaborat. Este o realitate si cu toate astea sint citiva romani cu care ma mindesc. Am prieteni crapari, si niciodata nu am avut dispute absolut de nici un fel, de unde stii ca nu o sa ma apuc si eu de crap(cred ca am facut o gluma...dar orice e posibil).
Absolutizarea asta este deranjanta, tocmai aici cred ca e buba si tocmai de aici cred ca pleaca aceasta distantare intre pescarii sportivi ai tarii. Sint unii mai sportivi ca altii???? Ma cam indoiesc...si vezi...ai grija...ca unii vor deja sa moara....Doamne fereste.....
Pt unii numai rezultatele conteaza...mai sint si altii care muncesc si nu e normal sa-i tratam chiar cu indiferenta si sa trecem la egoism...

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 28 Dec 2006, 22:41

Daca respectati tot ce-i romanesc ce aveti cu limba romana de o chinuiti asa?
Dar sa lasam amanuntele astea, macar incercati sa fiti coerent. Ca sa va puteti urmarui firul ideilor, renuntati la fraze in favoarea propozitiilor simple: un subiect cu un predicat. Ulterior recititi-o pe fiecare in parte, ca sa nu uitati unde ati ramas si continuati. La sfarsit totul trebuie sa se lege, sa formeze un tot unitar.
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 28 Dec 2006, 22:43

Dady, ori nu ai inteles, ori ai inteles si se vede treaba ca este acelasi lucru. De nicaieri nu reiese ca pescarii de crap arata degetul restului lumii. Asta o vezi doar tu. Nimeni nu a spus pe acest forum ca spinningul, fly-ul si stationarul vor fi incluse in APCR. Nimeni nu afirma ca este mai sportiv decat altii. Da matale, care dai zoom-ul la FNPS, iti arati gingiile la cei care chiar fac pescuit de competitie. O tot dai cu federatia asta care va face si va drege. Ba mai mult vorbesti despre programe competitionale paralele. Puteti sa va dati cu fesele de pamant, sa mimati campionate nationale. Puteti sa impartiti scaune, fotolii, sa dati spagi in stanga si in dreapta, sa faceti promisiuni si sa amenintati. Poate Popescu sa ne explice cum este el cel mai fucking manager de la Romania. Poate si Ionascu sa ne tina un discurs despre ce baiat bun este seful de la Alba. Nu tine fratilor. Pescuitul de competitie isi gaseste singur drumul spre un sistem functional care sa il reprezinte. Nu are nevoie nici de Popescu, nici de Selaru si nici de alt mesia al pescuitului. Si ca sa inteleaga toti pescarii care urmaresc circoteca asta, trebuie spus ca federatia nu va rezolva decat probleme strict tehnice legate de competiite. Marile probleme ale apelor, peştilor şi pescuitului raman inca nerezolvate. Pentru a ne apara interesele trebuie sa ne organizam, sa devenim un segment coerent al societatii civile.

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 28 Dec 2006, 23:07

Nu cred in asociatii la care membrii s-au inscris DOAR PENTRU A OBTINE UN PERMIS DE PESCUIT. Asa a adunat cohortele anonime cu care se lauda Popescu. Chiar el se mandrea cu paternitatea ideii de a atrage masele cu preturi de dumping la permise. Scopul scuza mijloacele atata timp cat sunt obtinute masele de manevra necesara. Prefer cluburi - asociatii cu cateva zeci, sute de membri care impartasesc idei comune, care se intalnesc periodic, care discuta, schimba idei. Acesta este nivelul la care functioneaza deocamdata coeziunea umana in lumea pescarilor de la noi. Federatiile, ligile, sindicatele, spuneti-le cum vreti, nu fac decat sa adune energiile si sa le dea forta. Suprastructuri exista numai pentru ca micile structuri locale exista si nu invers, asa cum vor sa ne faca sa intelegem acolitii unui om de afaceri care viseaza sa fie comandantul suprem al pescarilor din Romania.

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 28 Dec 2006, 23:17

... despre tehnicile de cartier folosite la Bucuresti pentru a impresiona audienta in favoarea federatiei nationale, cat si despre cozile de topor care viseaza sa se chiverniseasca pe umerii naivilor pasionati de pescuit, vom avea timp sa discutam. Acum insa a venit momentul ca cei implicati in ciocnirea federatiilor sa treaca de la vorbe, la fapte.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 28 Dec 2006, 23:35

As vrea sa-ti raspund cu o parte din textul de pe alt topic:

Am spus-o si o repet. Sustin forma de organizare asociativa din motive practice. Cred ca ati aflat ca am intrat in capitalism si unitatea de masura este banul. Vremea muncii patriotice a trecut. Chiar si asociatiile cu mii de membri, daca cumva cred ca se descurca cu banii din cotizatii, se insala. Asociatiile sunt gandite, prin insasi legea de infiintare ca asociatii non profit. Deci banii provenind din diferite locuri (cotizatii, sponsorizari, etc) nu pot fi folositi decat in scopul si pentru obiectivele asociatiei. Vreau sa-ti spun ca am obtinut pentru asociatie o finantare echivalenta cu cotizatia membrilor pe trei ani de zile, si intentionez sa mai depun cel putin trei proiecte in acest an.
Asa cum este legislatia, inclusiv cea europeana, partenerii de finantare pentru investitii pe domeniul public nu pot fi decat ONG-uri, nu persoane fizice, pescari sportivi individuali. Intelegeti ca nu este un moft personal, ci este o strategie zic eu bine gandita impreuna cu ceilalti membri fondatori, in ideea de a dezvolta un proiect de dezvoltare durabila in care pescuitul sportiv sa fie o componenta a turismului rural.
Sper ca ati inteles corect motivarea acestei optiuni, avantajele pe care le prezinta, si responsabilitatea ce trebuie aratata bunului public, asa cum se face in toate tarile civilizate si unde de bunul public se ocupa comunitati locale, ONG-uri, exclusiv statul.

Te anunt ca nu am cunostinta ca dl. Ionascu sa fie membru al federatiei. Ne-ar onora daca ar accepta. Ce nu spui, cu toate cunostintele tale, este ceva cat de cat coerent. In afara de a spurca prin limbaj FNPSR si asta dupa ce ai aflat ca la discutii participa si dl Tarus, fiindca inainte avei pareri bune despre federatie, n-am vazut. Daca ai de reglat chestiuni personale cu dumnealui, e treaba ta. La noi nu se negociaza functii. La noi se iau decizii de adunarea generala. Nu stiu de ce unii se cred mai frumosi decat sunt.

Avatar utilizator
Vali Vesa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 21 Dec 2006, 09:10
Localitate: Constanta

Mesaj de Vali Vesa » 29 Dec 2006, 01:00

Dady scrie:Ai perfecta dreptate...si care-i problema???...
Problema e ca am deviat de la subiect de la o postare la alta.
Problema e ca cineva incearca sa ne invrajbeasca. Divide et impera.
Problema e ca in loc de raspuns se pune o alta intrebare.

Asa nu ajungem sa progresam. Ne luam ca oile dupa... fara sa intrebam de ce.
Din respect pentru forumisti o sa ma abtin de la polemici neconstructive.

Scrie răspuns