incalcarea legii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

incalcarea legii

Mesaj de pescuitorul » 24 Mar 2008, 23:16

am deschis acest topic nou la rugamintea unui membru de pe forum si a fost ideea lui.
topicul se refera doar la incalcarea legii in sensul de acte de braconaj, nu discutii despre legi, asociatii, sau ce e bun sau rau in lege.
asadar daca sunteti martorul unei asemenea fapte LUATI ATITUDINE nu ramaneti indiferenti.
incercati sa luati cat mai multe amanunte ( locul precis unde s-a bagat plasa, ora, felul cum au actionat) daca sunteti in imposibilitatea de a anunta un organ abilitat.
fiecare martor stie in zona lui pe cine poate conta(politie , jandarmi, inspector piscicol, ajvps).
fiecare avem de invatat de la fiecare. ne putem da cu parerea la povestile adevarate postate in acest topic si in timp poate ca se va vedea ceva.
asadar orice este bine venit cu idei noi despre topic .
si ce credca ar trebuii facut este sa fim cat mai scurti si concisi sa nu aberam caci sunt destule topicuri unde o pot face cei care doresc.
deci haideti sa miscam ceva.
va multumesc

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Mesaj de pescuitorul » 24 Mar 2008, 23:20

tristian
"daca ati constatat sau daca ati fost martor la un act de braconaj sau care incalca sau contravine legii privind fondul piscicol, legea privind pescuitul, ordinul ministrului privind prohibitia etc nu stati, scrieti acum organelor competente, sau adresa-ti-va macar pe forum".

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 25 Mar 2008, 08:49

pai eu sunt din cj daca anunt un act de braconaj pe forum ce rezolv ? :shock: ca pescuitorule esti departe de mine ca altfel stiu ca ai anihila si pe aici niste indivizi.

woblerman
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 21 Mai 2005, 17:34
Localitate: stei

Mesaj de woblerman » 25 Mar 2008, 09:49

pentru ovidiurus
fiecare martor stie in zona lui pe cine poate conta(politie , jandarmi, inspector piscicol, ajvps).
ideea subiectului era - din cate am inteles eu - de a aduna la un loc toate situatiile si cazurile de braconaj, vazute de fiecare dintre noi pe unde umbla sau pescuieste.

ideea subiectului nu era de a face lista asta pentru a i-o inmana pescuitorului. bag sama ca are el ce face pe-acolo pe unde-si duce veacul.
zeii scad din viata oamenilor orele petrecute la pescuit

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Mesaj de pescuitorul » 25 Mar 2008, 10:24

bine punctat wobelrman.
normal ca nu pot intervenii.am spus doar ca putem pune cap la cap fiecare situatie prezentata si sa incercam sa iasa ceva.
intr-adevar eu am ce sa fac aici.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 25 Mar 2008, 12:20

salut . am postat si pe topicul curatenia de primavara .
proceduri pentru combaterea braconajului .
1.ati observat braconieri (cu setca ,curent electric,japcari-la ultimele 2
infractiuni s-a inasprit legislatia );sesizati brigada de jandarmi locala direct sau prin 112.
trebuie sa intelegeti ca jandarmii TREBUIE SA ISI JUSTIFICE ACTIVITATEA SI AU NEVOIE DE ACTIUNI DE COMBATERE A INFRACTORILOR .in nici un caz nu va vor refuza .
pentru o activitate eficienta au nevoie de barci ,dar pot face observatii si de pe mal .in fiecare unitate exista un jandarm special desemnat pentru astfel de actiuni.
indiferenta sau inactivitatea va vor costa scump .
walleye

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Mesaj de pescuitorul » 25 Mar 2008, 14:19

.in fiecare unitate exista un jandarm special desemnat pentru astfel de actiuni.
ai dreptate dar numai pe jumatate . informatia pe care o detii e incompleta.
chiar sunt curios cand vei lua legatura ca pescar cu jandarmul care se ocupa de acest sector.singurii cu care poti intra in contact sunt cei de la interventie si asta in cazul in care suni la 112 sau nr lor 956 daca mai este.
asadar hai sa nu mai taiem frunze la caini . m-am saturat de dezinformare pe acest forum.haide sa vorbim concret cu informatii clare.
vb asa ptr ca stiu fff bine sistemul de organizare al jandarmilor si cum functioneaza ptr ca de 6 ani lucrez cu ei.

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Mesaj de pescuitorul » 25 Mar 2008, 14:21

pe acel jandarm nu o sa il "vezi" niciodata pe balta.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 25 Mar 2008, 15:17

salut pescuitorule .
daca esti din sistem(ajvps ) e naturala atitudinea ta ,adica iti conserva pozitia in ecosistem .eu nu tai frunze la caini ,eu imi protejez locurile de pescuit cat se poate de eficient ,fara mult tam tam si publicitate gaunoasa .
eu nu detin o informatie incompleta ,eu sunt in miezul informatiei .nu e nevoie sa iti arogi o titulatura ca sa faci o actiune adevarata .
pentru a fi asistat de jandarmerie tre sa ai protocol incheiat cu ei la nivel central si sa ai relatii cat se poate de amiabile cu ei .daca stii atat de bine modul de organizare si lucrezi de 6 ani cu ei mai ai braconieri in teritoriu ?unde e eficienta ?combaterea braconajului nu e un vodevil , desi unii asa cred .
walleye

woblerman
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 21 Mai 2005, 17:34
Localitate: stei

Mesaj de woblerman » 25 Mar 2008, 15:46

n-a trebuit sa treaca mult ca sa apara si un mesaj de genul asta. sigur, traim intr-o tara libera si libertatea de a bate campii e garantata.

acuma ce facem? dezbatem despre cum trebuie sa colaborezi cu jindarii ca sa vanezi braconierii? pai e firesc sa ai protocol incheiat cu ei, nu? e vorba de doua institutii care lucreaza impreuna pentru un obiectiv comun. maaaama, ce chestii profunde, pentru ca sa zic asa!...
probabil nimeni nu stie chiar "atat de bine modul de organizare" (al cui, totusi, ca n-am retinut?) si probabil ca 6 ani nu sunt suficienti (intr-o tara ca a noastra) pentru a atinge culmi nebanuite ale eficientei.

sigur, combaterea braconajului nu e vodevil (alta chestie din putzul gandirii) dar macar cineva (chiar din sistem, va puteti imagina asa ceva??) dintr-o institutie abilitata impreuna cu altcineva din alta institutie abilitata face ceva bun. de ce sa nu incurajam si sa luam de model? de ce sa aruncam cu rosii pentru simplul motiv ca asa vrea muschii nostri?...
doar de dragul de a profita de faptul ca forumul de discutii suporta palavrageli de tot felul?...

parerea mea. :)
zeii scad din viata oamenilor orele petrecute la pescuit

Scrie răspuns