Idei traznite - pastrav in ape de ses

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Idei traznite - pastrav in ape de ses

Mesaj de Tavi » 02 Dec 2016, 12:36

De ce nu bagi ton? Sau somon? Cica ar fi mai buni ca pastravul.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Idei traznite - pastrav in ape de ses

Mesaj de rcorbu » 02 Dec 2016, 12:54

Tavi scrie:De ce nu bagi ton? Sau somon? Cica ar fi mai buni ca pastravul.
Daca aduci tu puiet eu il bag !

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Idei traznite - pastrav in ape de ses

Mesaj de goodmans » 02 Dec 2016, 14:31

rcorbu scrie:Si un motiv, adevarat mai egoist: consider carnea de pastrav cea mai buna dintre toate speciile de apa dulce de pe la noi.
De ce sa nu am in apropiere un mic paraias in care sa prind din cand in cand cate un pistruiat ?
Sa merg pana la munte si sa prind peste pentru cratita nu se merita, acolo te bucuri de natura, te relaxezi, e.t.c., si nici acolo nu sunt pastravi gramada.

Si asta e adevarat si nu e egoist deloc atata vreme cat o faci pe buzunarul tau.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Re: Idei traznite - pastrav in ape de ses

Mesaj de pupu » 02 Dec 2016, 22:27

Leo, misto aia cu periferia,am fost pe acolo in urma cu vreo 4 ani m-am uitat peste gard ,parea cam pustiu ,rauletul foarte curat iar plantele se unduiau superb in apa limpede chiar m-ai facut curios ce o mai fi acum pe acolo.

Avatar utilizator
fish4funn
veteran
veteran
Mesaje: 3221
Membru din: 27 Sep 2013, 21:36

Re: Idei traznite - pastrav in ape de ses

Mesaj de fish4funn » 05 Dec 2016, 17:33

1.- Pastravul curcubeu poate trai in ape colinare si de ses cu temperaturi pana pe la 18 grade si oxigenare mai saraca. Eu prind frecvent in Dunare curcubeu si mai rar si cate un indigen

2.- Pana prin 1970 in Dunare era lostrita mare care urca pe rauri in perioada de bataie,dar datorita barajelor de pe Dunare si raurile care se varsa in Dunare nu a mai putut completa ciclul de reproducere. Era lostrita si pe Olt,Arges,Cerna,Nera,Mures,Siret,Prut,Moldova,Somes,Cris
Poluarea,braconajul,traficul fluvial,constuctiile de "pensiuni" si "vile" pe malurile Dunarii si raurilor ( cu deversarea aferenta a canalizarilor ) si multe alte ispravi romanesti au pus capacul ...

3.- Bibanul,salaul si stiuca sunt pesti oarecum pesti indigeni,dar parerea mea este ca nu trebuie populati in arealuri care sunt specifice altor specii : pastrav,clean,verdete,asprete,deaoarece tot ecosistemul se dezechilibreaza - multe lacuri de munte au fost populate cu caras,biban,salau,crap si toate aceste specii fiind mai vorace au reusit sa reduca sau sa distruga populatiile de pesti indigeni. Pe de alta parte acesti "invadatori" nu au suficienta hrana pentru o dezvoltare normala si raman la dimensiuni relativ mici sau rezista putine exemplare
Este exemplul perfect de lucru facut "romaneshte",dupa ureche si dupa pohtele unora,fara studii de impact-dar astea sunt vorbe mari ...


4.- "rcorcbu" - paraul de care vorbesti este un "spring" care are debit permanent,o temperatura adecvata si hrana specifica ( cunosc locatia )
Avea si mai are o populatie relativ mica de pastrav curcubeu provenit din evadarile accidentale de-a lungul timpului,dar mai este cunoscut si de altii carora le place pastravul,motiv din care populatia s-a cam redus
Din pacate datorita arealului redus si expunerii la factori "mancatori" pestele nu are foarte mult timp sa ajunga la maturitate sexuala si sa se reproduca
Oricum se poate incerca o populare cu pastrav si daca vrei sunt dispus si eu sa contribui,dar asta e de vorbit...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Idei traznite - pastrav in ape de ses

Mesaj de rcorbu » 05 Dec 2016, 19:41

fish4funn scrie: 4.- "rcorcbu" - paraul de care vorbesti este un "spring" care are debit permanent,o temperatura adecvata si hrana specifica ( cunosc locatia )
Avea si mai are o populatie relativ mica de pastrav curcubeu provenit din evadarile accidentale de-a lungul timpului,dar mai este cunoscut si de altii carora le place pastravul,motiv din care populatia s-a cam redus
Din pacate datorita arealului redus si expunerii la factori "mancatori" pestele nu are foarte mult timp sa ajunga la maturitate sexuala si sa se reproduca
Oricum se poate incerca o populare cu pastrav si daca vrei sunt dispus si eu sa contribui,dar asta e de vorbit...

Ma gandesc mai pe la primavara sa fac acest lucru, prin luna Martie.
Vreau sa vorbesc cu cei de la pastravarie sa vad in ce conditii pot achizitiona 1 kg de puiet, mai marisor.
Inca nu am nicio idee despre cum trebuie facuta actiunea, dar pana atunci ma mai interesez.
Apropo, eu sunt din Ploiesti.

RipKid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 19 Mar 2009, 21:22

Re: Idei traznite - pastrav in ape de ses

Mesaj de RipKid » 06 Dec 2016, 11:30

leowb scrie:Eu cred ca pastravul Curcubeu se adapteaza imediat la conditiile de ses Sabar ,Arges ,Neajlov ,mai ales ca in Spania in mijlocul Madridului era Indigen si traia fara probleme ...plus ca l o periferie a Bucurestiului e o pastravarie si raul care alimenteaza pastravaria are pastrav ,deci se poate ...
Te salut!

Despre ce pastravarie vorbesti in preajma Bucurestiului?

Poti sa detaliezi putin ideea? Sunt interesat sa cumpar pastrav viu, pentru consum, in special.

Multumesc!

RipKid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 19 Mar 2009, 21:22

Re: Idei traznite - pastrav in ape de ses

Mesaj de RipKid » 06 Dec 2016, 11:37

S-a vrut a fi un MP, dar am dat Quote din greseala. In privat, te rog. Multumesc!

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: Idei traznite - pastrav in ape de ses

Mesaj de ANDREI RIGA » 18 Dec 2016, 07:36

In sudul Ploiestiului este/era o pastravarie. Nu stiu de unde isi ia apa, dar probabil niste izvoare reci, dar e asezata si pe un parau. Locul e la ses, ses, deci probabil ca daca cauti, gasesti si niste conjuncturi favorabile.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Idei traznite - pastrav in ape de ses

Mesaj de rcorbu » 21 Dec 2016, 09:34

ANDREI RIGA scrie:In sudul Ploiestiului este/era o pastravarie. Nu stiu de unde isi ia apa, dar probabil niste izvoare reci, dar e asezata si pe un parau. Locul e la ses, ses, deci probabil ca daca cauti, gasesti si niste conjuncturi favorabile.

O sa ma interesez !

Scrie răspuns