hegemonia crapului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

hegemonia crapului

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Iul 2009, 07:39

prin anii 1985 ,anii copilariei mele, ghiorocul era un fel de mica delta a aradului.desi se eploata balastiera pt nisip ,peste era girla.inghesuiti in holul mic al unui tren de noapte ,printre rotocoale de fum de tigara,ascultam cu sufletul la gura ,povesti despre crapi imensi ce rupeau la mal fire din corzi de parasuta,sau despre somni gigantici ce speriau scafandrii veniti sa recupereze niscaiva utilaje prabusite accidental in apa.exagerari,fireste.si totusi peste era foarte mult.pescari mai batrini ca si mine,povesteau despre partide de exceptie,in care nu era neobisnuit sa prinzi carasi de 2kg,crapi frumosi si platici imense.din spusele acestor pescari aceste lucruri sau schimbat odata cu popularea lacului de catre ajvps ,cu stiuca.nu stim daca din aceasta cauza ,sau dintr-un concurs de factori,populatia de pasnic aintrat in declin evident,in schimb populatia de rapitor a ajuns sa fie din ce in ce mai bine reprezentata.in urma cu vreo 12 ani ,puteai prinde stiuca si salau la orice ora,clenii ajungeau si la 3-4 kg,iar cine stia, dadea dupa somni capitali.dar cum stau lucrurile astazi?ei,bine daca la o partida de rapitor din barca,ai 2-3 capturi poti spune ca a mers bine,iar capturile mari sint o raritate.pentru pescarul de rapitor cu momeli artificiale,lucririle se complica si mai mult de cind in acesta ecuatie a intrat si asa zisa populare cu crap.a se citi cu carasi si ciortani pina in 2-3kg.citeva sute de kg acolo.cit sa poata primaria percepe o taxa anuala sau pe zi,la alegere.popularea in sine ,fie si cu carasi si ciortani,e laudabila,insa deloc laudabila este atitudinea craparilor care practic au pus stapinire pe balta din stinga ,cea care afacut obiectul popularii,instaurind o adevarata hegemonie a crapului.daca ai curajul sa intri pe apa cu barca si sonarul in cautarea unui rapitor, nu prea poti aborda nici un loc intresant.daca cauti structuri in larg, imediat o silueta de pe mal striga :baaaa,am fire acolo.ocolesti cu grija semnele,zicindu-ti ca explorezi pragurile din malurile abrupte,dar acolo,dupa dupa ce ai lasat ancora,la prima lansare ,simti ceva greu ,inert in fir.intepi contrariat si auzi undeva in spate la peste 250 de m,un sunet de alarma precum si binecunoscutul: baaaaaaaaaaaaaaa ,boule am fire acolooooo.te uiti pe apa si nu vezi nici un semn ,nimic ,o baliza cit de mica ,nimic.pleci umil cu coada intre picioare, poate pe alt mal?ajuns acolo istoria se repeta si de fapt ai ajuns sa pierzi ore intregi cautind ,nu un peste ,ci un loc unde sa pescuiesti.satul ,te intorci spre locul unde e masina,gindindu te ca poate dai pe linga stuf acolo in coada baltii,unde sint maluri accesibile.privirile ucigatoare ale carasarilor aparuti din senin acolo iti taie orice pofta.si uite asa ajungi sa ti doresti sa fie din nou iarna sa poti pescui linistit.cunosc cazuri reale ,cind,.un crapar deranjat, vezi doamne,de doi cunoscuti ce pescuiau din barca, a chemat ajutoare din sat.a venit o matahala cu un topor in mina sa apere pretiosul lor loc de prins ciortani.in concluzie dragi prieteni,hegemonia crapului sa instalat,civilizatia baltii e la ea acasa pe ghioroc,instaurata de o mina de localnici ,asa zis crapari,si oricit primaria se chinuie sa promoveze prin academicile emisiuni ale d lui A.P. imaginea unui lac populat si bine amenajat trista realitate este alta.aceea ca pe banii fraierilor se populeaza cu ciortan pt ca sa aiba loc de munca somerii ghiorocului ,macar pe timp de vara.intre timp ideea de pescuit sportiv,cu fair play ,bun simt ,respect fata de peste,si vecinul de pescuit devin ceva utopic,visuri irealizabile.cel putin nu in romania.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Iul 2009, 13:51

Ce spui tu e cat se poate de real, asa e si in jurul Bucurestilor. Craparii sunt intoleranti, ii vezi de departe cu bateria lor de 4 scule (daca nu 6 sau 8), bete scumpe, mulinete scumpe, suporti din aia de 200 euro, indicatori electronici de muscaturi etc. Sunt in general bogati, vin cu jeepul, au barcutza teleghidata si pescuiesc "plantat". Cand incep si eu sa arunc nada cu prastia toti astia rad pe infundate. Sunt intoleranti nu doar la aparitia unui pescar de rapitor cu barca dar si la simplul scaldat intr-un colt al lacului! Asta e, vara mi-e cald si cand nu musca pestele simt nevoia sa ma scald. Ei bine, mereu aud injuraturi. Si nu ma scald langa sculele altora ci la mal, langa ale mele!
Sa stii ca e si vina patronilor de lacuri care le permit craparilor sa faca orice daca platesc cei 100-200 lei pe zi. In mod normal nu ar trebui permis pescuitul la plantat si nici nu ar trebui ca cei de pe mal sa ii deranjeze pe pescarii de rapitor cu barca. De fapt patronii nu ar trebui sa permita o densitate de pescari de mai mult de 1 om la 20 de metri de mal. Dar in Romanica patronii abia astepta sa se umple balta de pescari... Astia care vin si ei sa prinda rapitori sunt a saptea roata la carutza! Te taxeaza la fel ca pe crapisti chiar daca tu dai la biban si salau si mai si eliberezi pestii! :cry: Trist.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Iul 2009, 06:17

a saptea roata la caruta ,zici?Ma intrebam daca am putea face ceva ,fiecare dintre noi pt aschimba aceasta situatie.as fi curios ce parere au mai multi.......eu unul nu sint genul indiferent.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Iul 2009, 09:24

semlecangheorghe scrie:a saptea roata la caruta ,zici?Ma intrebam daca am putea face ceva ,fiecare dintre noi pt aschimba aceasta situatie.as fi curios ce parere au mai multi.......eu unul nu sint genul indiferent.
Du-te la un mare magazin de scule de pescuit. O sa vezi ca domnii crapisti au coltul lor bine delimitat: sculele de crap si accesoriile sunt la loc de cinste, pe cand alea de rapitor sunt dispersate pe diverse rafturi secundare. La targurile de pescuit, firmele asteapta profit mai ales din vanzarea de scule de crap si accesorii, nade etc. In revistele de pescuit, f rar sa gasesti un articol despre pescuit pastrav, salau, stiuca etc inainte celui despre crapul prins la boilies. Pe urma - taxele pe apele de crap merg de la 50 lei la 200 lei pe zi! La pastrav dai cam 25 lei pe zi, la stiuca 30-40 etc. Ce arata asta? Ca majoritatea crede ca doar pescuitul la crap e nobil si aducator de profit!

Avatar utilizator
flavius
junior
junior
Mesaje: 92
Membru din: 05 Iun 2007, 21:28
Localitate: arad
Contact:

Craparii, o adunatura de alcolici !

Mesaj de flavius » 08 Iul 2009, 10:35

Domnule GIGI, in legatura cu aia pe care ai numesti tu crapari, de fapt sunt o adunatura de alcolici notorii, niste oameni terminati de la bautura, nu stiu cum poti sa le zici "crapari" ! Aia sunt de fapt paduchii GHIOROCULUI, niste boratzi care pescuiesc de foame ! O adunatura de sarantoci, care au auzit si ei de specia crap ( probabil de la magazinele care vand peste ! ), nu au nici o legatura cu pescuitul ! Duc firele de pe un mal pe altul, probabil asa au vazut ei la televizor in sat, la caminul cultural, ca probabil acolo au asa ceva, cutie dinaia cu oameni care se misca pe o bucata de sticla ! Asa am patzit si eu recent, cu un prieten de-al meu, mi-am mancat nervii vreo 2 ore pe balta in cautarea unui loc linistit de pescuit din barca, la rapitor. Nu am avut nici o sansa, a trebuit sa mergem pe MURES. Viermii aia pe care-i numesti tu "crapari", nici macar nu erau langa parii aia pe care-i numesc ei betze de crap ! Probabil dormeau in cort sau vomitau prin tufe, ca asha intzeleg ei pescuitul la crap. Nu te potzi numi crapar daca nu ai sticla-n gura de dimineatza pana seara ! Am mai dat de cate un dobitoc, care se invartea in cercuri, dezorientat total, ca gaina fara cap, care se uita la nenorocitele lui de betze. Avea cel putzin 8 betze pe mal, plus o gramada de siruri aruncate de la mal, plus niste dopuri cat capu' la motan, plantate langa stuf, la vreo 40 de metrii de mal ! Nu mult i-a lipsit prietenului meu sa iasa la mal, sa-i infiga un batz in gat la acel "crapar", cand l-a intrebat daca stie cu cate betze are voie sa pescuiasca. Abia am reusit sa-l calmez, eu fiind probabil mai nervos ca el, dar cineva trebuia sa ia initziativa, altfel iesea urat ! Decat sa ajungem la politie, am preferat sa plecam pe MURES. Cand am iesit la mal, ne-am intalnit cu paznicul beltzii si l-am intrebat daca prind "craparii" ceva si ne-a spus ca nu au avut nici o trasatura de vreo 2 saptamani ! Frumos pescuit ! I-am zis de firele si "doapele" plantate de "crapari" si a spus ca nu are ce sa le faca. Si oricum fara barca paznicul este inutil, ca nu are cum sa vada ce fac "craparii" cu barca langa stuf. Si sa nu uitam ca paznicul este si el din GHIOROC ! Ai intzeles ce vreau sa spun. Oricum, balta GHIOROC este imposibil de pescuit la rapitor pe timp de vara, cu exceptia cazului in care se lamuresc baietzii de rentabilitatea pescuitului la crap, lucru greu de crezut, avand in vedere coeficientul de inteligentza al jegosilor de tzaranoi ! Am uitat sa specific un alt aspect foarte atragator si deosebit de linistitor la o iesire pe GHIOROC ! Muzica tziganesca, populara si manelele ! Asta pune capac la toate celalalte ! Pe langa "craparii" cu ochii rosii de alcool, mai intalnesti si alte specii "extraterestre" ! Manelistii ! Aia vin cu fleica si berea pe malu' garlei si nelipsita manea, care da bine pe langa burdihanu lor porcesc, plin cu beri si carne de mici ! Cate trupe, atatea stiluri de muzica date la maxim sa acopere muzica vecinului de garla ! Deci, daca vrei sa te cultivi in manele, tziganesti si populare, du-te la balta la GHIOROC ! Dupa ce fac baietzii plinul cu beri si cu mici, incepe baia cu urlaturi. Ce baie in garla este aia fara urlaturi ? Sa stie toata garla ca tu esti in apa !
In concluzie: daca vrei sa ai o zi reusita si linistita, du-te pe balta GHIOROC ! :D
Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !

Avatar utilizator
flavius
junior
junior
Mesaje: 92
Membru din: 05 Iun 2007, 21:28
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de flavius » 08 Iul 2009, 11:51

Fario_nebunu a scris:

"Sculele de crap si accesoriile sunt la loc de cinste, pe cand alea de rapitor sunt dispersate pe diverse rafturi secundare."

Pentru Fario

La magazine se vinde ce se cere ! Daca romanu-i "crapar", vinde-i "craparii" ! Tu n-ai face la fel daca ai avea magazinul tau de pescuit ? Daca ai vinde numai scule de spinning, ai muri de foame in ROMANIA ! In comparatzie cu craparii, spinningarii sunt in numar incomparabil mai mic ! Romanu' da la crap si caras ca are carnea "dulce" ! :D
Cata minte atzi trebuie sa duci firele cu barca si sa stai ca porcu-n scaun cu sticla de bere-n gura ? Oricum, pestele se-ntzeapa singur, treaba ta este sa-l mulinezi la mal, daca mai esti in stare, dupa atata bere sau tzuica bauta la 35 de grade celsius ! Asa vad eu pescuitul la crap. Atunci de miri ca tot romanu-i crapar ? Este cel mai usor stil de pescuit posibil ! Nu depui efort si nu-tzi trebuie multa minte ! Cum romanu' n-are multa minte si la bautura-i fruntas, i se potriveste de minune stilul asta de pescuit "sportiv" ! Asa ca nu-tzi mai fa tu sperantze false in viitorul pescuitului la spinning. Spinningul nu are nici un viitor in RO ! Ar trebui sa ne bucuram ca nu-s multzi spinningari, ca daca in RO ar fi mai multzi ca "craparii", am avea mari probleme in ceea ce priveste capturile, la cat de multe populari se fac cu rapitori ! Daca ar fi in RO atatzia care fac spinning ca in SUA, ai mai vedea rapitori numai pe DISCOVERY CHANNEL ! Mai ales la foamea din RO, unde se retzine si rapitor de 10 cm, "ca-i bun la pisica" ! Asa ca....bucura-te ca suntem putzini. In legatura cu sculele de spinning de la noi din magazine, orienteaza-te spre piatza SUA sau EU, ca doar ai internet, nu ? Ne descurcam cum putem... :D
Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Iul 2009, 07:11

dragi tovarasi desuferinta,am sa va dau un exemplu:daca momesti la crap cu o boaba de porumb nu cred sa obtii mare lucru.in schimb daca arunci citeva mii , obtii un pat de nada,care va atrage crapul. tot asa,dacaun singur pescar ridica o problema,care de fapt ii afecteaza pe TOTI,si NIMENI nu ia atitudine, acea problema nu se va rezolva.in cazul de fata craparii fac legea pt ca nu exista,din p-ctul lor de vedere,NIMENI care sa se opuna.si cind spun asta nu ma refer la reactii radicale,cu injuraturi,jigniri si altele de felul asta.de exemplu ar fi interesant ,ce reactie ar avea craparii,daca intr o duminica, s-ar stringe citeva barci si ar da ,asa amical, un tur de balta,la artificiale.....AR mai avea curajul sa comenteze???daca da, administratorul lacului ,adica primaria ,ar trebui sa aiba o reactie vis avis de faptul ca platim aceeasi taxa,dar unii pescuiesc ocupind TOT sezonul portiuni mari din lac ,pe cind altii,care platesc aceeasi taxa sint marginalizati si injurati.si pescuiesc ce mai ramine...Pina acum doar 2 boabe de porumb incearca sa faca un pat de nada,or mai fi si altele...???

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 09 Iul 2009, 08:04

Flavius:
Intr-adevar, poate ca e bine ca nu exista mult mai multi pescari de spinning, mai ales pe ape mici ne-am calca pe bataturi! Iti dau un exemplu: de caurand am fost la Cabana Voina langa Campulung si pe un rau de munte splendid dar nu mai lat de 4 metri au trecut in 30 de minute 3 pescari cu mine 4! Am fost ultimul si eram convins ca nu mai sunt sanse. Dar culmea ca am prins 2 pastravi ptr simplul fapt ca acei pescari nu erau spinneri ci "naturalisti" asa ca pescuiau doar colturile cascadelor si lasau intact mijlocul, acolo unde eu lansam nalucile!
Despre diversele tipuri de idioti, betivi si fomishti care planteaza de cu noapte si stau apoi toata ziua fara sa atinga sculele pana cand musca bietul crap sau trebuie sa plece acasa, din pacate ei domina numeric apele! Mai rara crapist care sa aiba saltea din aia, juvelnic "prietenos" cu pestii, sa si elibereze cate ceva.... Am dat odata drumul unui crap de 1,5 kg pe Butimanu si crede-ma ca reactia pescarilor vecini a fost total negativa: doar un idiot plateste taxa ca sa elibereze pestii si pestii eliberati raspandesc panica in ceilalti, rezulta ca "de-aia nu prindem noi"!


SemlecanGheorghe
Da, asa ar trebui, sa se umpla balta de spinneri cu barca si de pe mal sa vada si crapistii cum e sa nu ai loc unde sa iti pui betele! Mai mult, as vrea sa apara balti de rapitor unde pescuitul la crap sa fie restrictionat la o zona anume din lac sau permis numai noaptea! Iar regula cu 4 lansete sa se respecte si pe baltile private ca sunt satul de "pescarii" care vin cu 20 de lansete si ocupa un mal intreg! :lol:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 09 Iul 2009, 10:14

Domnilor, subscriu la durerile voastre legate de "crapari"... ideal ar fi sa stea craparii pe lacurile pe care se prinde crap ( care nu sunt putine la noi, o gramada de balti fiind populate EXCLUSIV cu crap) eu sincer din cauza serviciului ajung rar la pescuit...dar nu stiu daca in ultimi 2 ani am avut o iesire in care sa nu trebuiasca sa ma mut sau sa tai fir incurcat in linii de crap aruncate in evantai pe distante foarte mari de mal, mai ales in zone cu mal cu stuf si profil neregulat.... :cry:
si asta in conditiile in care in zona mea nu prea mai vezi des stiuci si salai....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 09 Iul 2009, 17:57

pe ape naturale cel putin eu unu am liniste atat timp cate este prohibitia :roll:

Scrie răspuns