Hala de peste-Obor-va rog sa cititi!!!!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
avator
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 17 Ian 2007, 09:15
Localitate: bucuresti
Contact:

Hala de peste-Obor-va rog sa cititi!!!!

Mesaj de avator » 12 Mar 2007, 17:38

Prieteni,desi sunt nou pe acest forum,vreau sa atrag atentia asupra unui subiect care ma indigna profund! Am obiceiul sa trec in fiecare duminica daca sunt in Bucuresti prin Obor,m-ai cumpar un twister,ma mai holbez la tarabe dar trec si prin hala de peste si ma uit la pesti ostoindu-mi doru de pescuit si visand sa reusesc sa prind si eu pesti de dimensiuni respectabile.Dar...si aici vroiam sa ajung ,ma doare sufletul sa vad cum pe tarabe zac zeci si zeci de kg de peste :!: .subdimensionat! Stuculite cat cariocile,pui de salau ca strapazani nu se pot numi ,somotei care adunati doi impreuna nu ajung la impresionanta greutate de 1kg,ciortanica cat pachetu de tigari! Oare pt acesti comercianti nu exista lege si in pescuitul industrial nu exista dimensiunea minima admisa?? Cei care sunteti curiosi sa vedeti veridicitatea spuselor mele treceti si va convingeti! putem face ceva pt asta ,adica braconaj cu acte in regula si pe fata in cea mai mare piata a tarii!!
in cautarea pestelui cel mare...

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 12 Mar 2007, 20:28

asa e si pe la metro, selgros, cora, carfur, primavera si lista poate continua. S-a tot semnalat pe aici. Din cate stiu eu dimensiunile minime nu se aplica si pentru crescatorii, asa ca nu cred ca ai pe cine sa tragi de urechi.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 12 Mar 2007, 22:05

daaa asa este.....la crescatorii cica nu se aplica regula cu dimensiunea legala :lol1: :lol1: :lol1:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 12 Mar 2007, 22:26

eu cred ca poate fi tras cineva de urechi
atata timp cat la pestii subdimensionati exista cartonas cu "pescuit "

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 12 Mar 2007, 22:31

Nu tin mortis sa le dau dreptate (crescatorilor de pesti),dar ei se supun altor legi, decat legea pescuitului sportiv.Si crescatorii de bovine sacrifica vitei si sa nu uitam ca se apropie Pastele cu miei si iezi-nici nu vreau sa-mi imaginez.Cred ca ar fi bine sa ne ingrijim de "ograda noastra",care e plina de nemernici care braconeaza la greu,dar cei mai periculosi sunt cei care polueaza masiv si sistematic.Astia trebuiesc"trasi in tzeapa"...in fond cred ca si ce am scris aici e ...demagogie :oops: sau in zadar :(

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 12 Mar 2007, 22:40

si moral si legal crescatorul face vrea pe ochiul lui de apa, administrat de el
dar cand vorbim de ape naturale, ecosisteme, etc, nu mai putem vorbi despfre treaba asta
eu am vazut ma carrfour marle si strapi cu eticheta "pescuit", si nu eticheta "crescatorie"
concluzia o trage fiecare

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 12 Mar 2007, 22:45

"Amu ,ne scuzatzi"-vorba celor de la "Erdeesh" :lol:

danubiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 28 Mar 2006, 11:15

Mesaj de danubiu » 13 Mar 2007, 00:07

Acvacultura intra sub controlul legii si daca nu ma insel art.36*6 precizeaza acest lucru, iar dimensiunile minime sunt date in anexa nr.4.
Pestele livrat pe piata este in mare parte provenit din braconaj. La magazinele mari se poate usor vedea peste fara solzi sau cu rani produse de plasele monofilament! Numai cine nu vrea nu vede dimensiunea nelegala, lipsa afisarii provenientei, etichetarea defectuasa etc. La noi ca la nimeni!

Avatar utilizator
avator
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 17 Ian 2007, 09:15
Localitate: bucuresti
Contact:

insisit!

Mesaj de avator » 13 Mar 2007, 08:09

sa-mi fie cu iertare,dar eu ma indoiesc sincer ca provenienta pestilor de care vb este din crescatorii,poate doar in mica parte.ce crescatorie care populeaza cu peste o balta baga plasele si scoate ciortanica care se vinde in obor cu 35000mii cand kg de crap este 120000?sau pui de salau care sunt cat telefonul mobil? pai ar trebui sa fii idiot ca proprietar de balta sa faci asa ceva si nu cred ca cei care au pus monopol pe balti nu isi cunosc interesul economic! eu sunt convins ca mareamajoritate a pestilor de care vb sunt din braconaj si probabil din delta si alte locuri care nu sunt crescatoriile nimanui :!: :!: :!:
in cautarea pestelui cel mare...

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 13 Mar 2007, 16:44

Eu cred ca,macar cei care sunteti din Bucuresti si vedeti asa ceva,puteti sesiza administratia pietelor din cadrul primariilor de sector,sau sa sunati la tel.verde de la ministerul agriculturii,sau la AGVPS sau la cine credeti ca poate lua masuri.
Cand zic masuri nu ma refer la a-l amenda pe bietul detailist ci sa se incerce sa se mearga pe fir pana la provenienta pestilor.
Daca se intampla si la marile magazine chestia cu puietul "pescuit" cred ca merita incercat si la ANPC.
Daca asteptem sa se "autosesizeze" cineva,o sa sece balta pana atunci !!!
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Scrie răspuns