ghizi de stiuca in Delta

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Vizitator

ghizi de stiuca in Delta

Mesaj de Vizitator » 29 Aug 2004, 13:54

salutare tuturor de aici si felicitari pentru un forum activ.

stie cineva de aici daca exista ghizi specializati in pescuitul stiucii in delta?

ma refer la angajarea ghidulul pentru mai multe zile, pentru mai multe persoane si in principal, sa cunoasca locurile, sa fie profesional, punctual, corect si de preferinta cu o barca puternica, asta ca sa nu pierdem timpul plimbandu-ne.

multumesc

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 29 Aug 2004, 22:17

Salut!
Eu personal inca nu am avut placerea de a merge in delta,dar stiu de la prieteni ca apelau la localnici pentru a-i duce in locuri "ascunse",doar de ei stiute.Le place vodca,dar sa-i servesti,doar pe seara,daca nu vrei sa risti sa innoptezi pe vreun plaure :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 29 Aug 2004, 22:52

se gasesc ghizi ... dar daca vrei si frumoasa si devreme acasa trebuie sa cauti mai mult.
in general cel mai bine e sa folosesti gazda la care stai. e cel mai interesat sa prinzi, sa mai vii si data viitoare.
oricum poti sa ai surpriza sa nu prinzi mai nimic ... poate o marlitza.
fir intins

Valer
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 11 Apr 2005, 20:26

Mesaj de Valer » 02 Mai 2005, 09:41

Salut VIZITATOR.

Da sunt ghizi pentru stiuca sau alti pesti.Daca vrei pot sa-ti dau adresa si nr de tel. al lor.

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 19 Mai 2005, 00:41

VIZITATOR nu te mai lua dupa totzi care-ti povestesc din ce au auzit si ei......gen tip model bagatori in seama.....care cred ca in delta inca se rezolva tot cu o sticla e vodk.....In primul rand sa nu te puna reaq sa te incurci cu localnicii caci astia o sa te friga cel mai tare.....vei ajunge pe bani tai la concluzia ca este o combinatzie intre neprofesionalism si hotzie....vei intalni un fel de lipoveano-moldoveano-hotz cu ifose de mare cunoscator care te va sui intr-o barca infecta si-ti va da sfaturi de mare cunoscator bineintzeles afumandu-te cu tzigari mult mai scumpe ca ale tale....ca de te frige la greu...si care seara se transforma in braconieru perfect....ASA pt ca sunt multzi fraieri in tzara asta si pt ca el poate....Eu merg in delta de 7 ani si stiu bine ce se petrece acolo sunt pescar de rapitor si am batut delta la greu am o salupa de 4 pers si parerea mea este ca mai bine gasesti un prieten si te combini cu el la cheltuieli decat sa te duci cu localnicii.....Uite-ti las mailu meu si daca am loc te iau si pe tine big1313@k.ro

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 19 Mai 2005, 01:00

uite cel mai recent ex :anul trecut am ajuns in delta la murighiol la debarcader , vroiam sa ajungem la mila 33 pe bucla drum de 1 ora cu un motor de 20-30 cai....eram 6 persoane si o singura barca....ca sa nu mai fac un drum sa car pe toata lumea am vrut sa iau o barca de la murighiol pe bani....nu am gasit nimic sub 100 eu.....(pt un drum de 2 ore si o cheltuiala de 500 000 lei)......asa k am facut doua drumuri....asta este un mic ex......:))

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 19 Mai 2005, 17:29

Nu pot sa decat sa confirm cele scrise de Muscaloiu dar intr-un termen putin mai bland. Intradevar ne-avand concurenta , acesti localnici ii jupoaie pe turisti in fel si chip mai ales ca nici nu respecta legislatia privitoare la perioada de prohibitie sau dimenisunea minima a pestilor care pot fi retinuti de catre turisti. Mai lunile trecute am vazut un reportaj in ALP (cred) cu un turist prins cu "ocaua mica" , 'nteles dus de catre un astfel de ghid.
Ideea lui Muscaloiu nu este rea daca vrei sa iesi mai avantajos cu cheltuielile.

Daca te tine buzunarul iti recomad sa iei legatura cu cei de la Hotel Cormoran sau Hotel plutitor Anastasia!
La Cormoran gasesti toate tipurile de barci de inchiriat !
Daca vrei numerele de tel da-mi pe privat un email sau pe lucian@kronect.ro.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Mai 2005, 09:42

eu acum 3 ani, la prima iesire la dunavat, am lasat masina la unu un curte si i-am zis sa ma duca la un loc meserias pe canalul dunavat sa pun cortul 3 zile

mi-a luat 1.000.000 + 20 litrii benzina :lol: sa ne duca si sa ne aduca de undeva cam la 1 ora distanta de mers cu un motor puturos, si nu va zic ca dupa ce ne-a lasat acolo si ne-am pus corturile, pe malul celalalt al canalului au inceput sa-si faca aparitia masini, turisti, manele, etc......
adicatelea m-a dus o ora cu barca ca sa am masini si manele la 50-70 m distanta, cat e canalul Dunavat de lat....... :lol: :lol:
dar de, am dat un ban da aveam malul meu......

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 20 Mai 2005, 09:54

Si banuiesc ca te-a si imbrobodit cu texte de genul: stati aici ca aici s-a luat nu stiu ce mare monstru si nu stiu ce cantitati de peste de diferite specii de la biban si pana la anghila sau nisetru :twisted:
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 20 Mai 2005, 10:05

Ce inseamna sa fii ghid la stiuca
- Sa nu dezinformezi
- sa stii zona
- sa recomanzi si sa sfatuiesti
- sa ai barca complet utilata pentru stiuca ( vasle, ghionder, ancora, veste, pelerine, carpe, saci ecologici, cafea, apa minerala, cu restul vine pescarul)

Preturi informative barci cu motor si ghid 35 euro + T.V.A.pe zi la care se adauga combustibilul consumat tarifat la 1 euro/litru. Motoarele de 9,9 si 15 hp consuma intre 4,5 si 6 litrii la ora

Scrie răspuns