Ghid atasare poze in mesaje

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Ghid atasare poze in mesaje

Mesaj de johnnybravo » 09 Mar 2020, 23:13

Pasul 1 - In loc de butonul "Trimite" apasa pe "Editor complet"
step1.png
step1.png (35.38 KiB) Vizualizat de 4935 ori
Pasul 2 - apasa tab-ul "Fisiere atasate" de mai jos
step2.png
step2.png (52.96 KiB) Vizualizat de 4935 ori
Pasul 3 - apasa butonul "Adauga fisiere" si alege poza dorita
step3.png
step3.png (77.9 KiB) Vizualizat de 4935 ori
Pasul 4 - apasa butonul "Trimite"

Se pot posta mai multe poze repetand "Pasul 3" inainte de a apasa butonul "Trimite" sau chiar selectand mai multe poze cu CTRL + click stanga.

Se pot insera texte printre pozele ce se doresc a fi atasate apasand butonul "Aseaza in linie" aferent pozei dorite.

Spor!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Ghid atasare poze in mesaje

Mesaj de tdum » 10 Mar 2020, 08:42

Va salut.
Va multumesc pentru intentie. Poate la altii functioneaza metoda descrisa, insa pe mine nu ma ajuta. La baza chenarului in care redactez textul de trimis, nu am acel buton de ,,editor complet" in stanga celui ,,trimite", ci am alte doua butoane, denumite ,,salveaza mesaj in lucru" respectiv ,,previzualizeaza"... Am incercat sa apas si pe butoanele ,,fisiere atasate" si ,,adauga fisiere" insa primesc mesaj de eroare, fiindca dimensiunea fisierelor (fotografie normala) ar fi prea mare. Sunt complet depasit de situatie. Informatica/operarea IT nu e bifata in portofoliul meu de preocupari si iata trag ponoasele. In ziua de azi e imperios necesar sa fim pusi la punct cu aceste chestiuni. Multumesc inca o data si sper ca informatia oferita de dv. sa le fie de folos colegilor mai familiarizati cu operarea aceasta decat mine. Ma bazez in continuare pe postimage.org...

Cu respect, T.D. Rew.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ghid atasare poze in mesaje

Mesaj de johnnybravo » 10 Mar 2020, 20:29

Bun, am incercat sa adaug o poza mai mare (3MB) si primesc si eu acel mesaj de eroare.
Incarca poza in Paint, o selectezi (CTRL + A) si incerci o redimensionare cu 50%
resize.png
resize.png (166.1 KiB) Vizualizat de 4878 ori
Apoi salvezi poza cu o denumire noua si incerci sa o adaugi prin tab-ul "Fisiere atasate" pe care zici ca-l ai disponibil.

Daca sistemul iti zice ca tot e prea mare poza, repeti pasul de redimensionare cu 70%, 50% sau cat este necesar astfel incat poza sa fie de dimensiunea acceptata de forum (din pacate nu e specificata)

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Ghid atasare poze in mesaje

Mesaj de misulica70 » 11 Mar 2020, 07:30

Merge,am atasat eu de proba un jpeg dar de 220kb mai mare nu am incercat.

Scrie răspuns