fishing all about , ultima tentativa

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de DEM » 10 Mai 2017, 15:40

Nu judeca pe altii,daca nu vrei sa fii judecat la randul tau, nu arunca primul cu piatra,daca nu vrei sa fii.....batut. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de tdum » 10 Mai 2017, 16:42

Amin!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de SF » 10 Mai 2017, 19:46

semlecangheorghe scrie:
SF scrie:Cand mergeti la pescuit , mergeti pt. voi insisi , sau ca sa demonstrati ceva la restu lumii , vreau sa zic , in ultima vreme vad foarte multa lume care merge la peste ca sa demonstreze ceva la restu , nu stiu cum sa spun , o chestie mai departe de o simpla gluma . Tre sa arete tot ce prind , is la fel ca bolnavii de retele sociale care arata tot ce fac in orice moment din viata , si pt. astia conteaza suprem vreo captura serioasa , pt. ca ar insemna , in mintea lor , sa urce scari intr-o pozitie sociala , pe care paradoxal tot ei o monteaza . Practic astia nu mai au de-a face cu pescuitu , ii doar un mijloc secundar , scopu ii altu .
Obsesia de a bate recorduri , de aprinde mai mult ca altu ...toate astea mai au de-a face cu pescuitu :wink:

Ai gandit vreodata in mintea ta aia care se crede superdesteapta ca mai exista si alte motivatii decat cea subliniata de catre mine in rosu??

Se zice ca aia de tot critica, de fapt cauta sa puna sub lupa greselile altora deoarece astfel considera in subconstientul lor propriile greseli, de regula similare cu cele pe care le semnalizeaza la altii.

Asta faci tu de fapt scriind lucrurile de mai sus..imparti pescarii in categorii..iar una dintre aceste categorii(in opinia ta), e vezi doamne a unui soi de arivist avid sa dobandeasca un statut intr-o ierarhie pe care o creeaza el insusi..Nu zau?? Hai ca iti mai dau eu niste motivatii pentru care unii pun imagini cu pesti in spatiul public..
1.Sunt entuziastii care au descoperit ca pot prinde peste cu un stil ori altul si sunt atat de bucurosi incat se exprima facand publice imaginile capturilor lor. Ei sunt probabil vazuti ca niste greenhorni plini de cosuri pe nas de catre oldshaterhanzi feroci ca tine..
2.Sunt si oameni care impartasesc pur si simplu , din dorinta de a comunica cu altii..''bai ,uite eu am prins cutare peste , la cutare naluca..tu??'' Adica e un fel de a da putin din casa pentru a primi putin din casa unui potential partener de conversatie croit cam dupa acelasi tipar....un targ cinstit as spune, infierat insa cu cinism de catre superpescari ca si tine..
3.Sunt si oameni care testeaza naluci, nade, tehnici, oameni care experimenteaza ,au esecuri dar au si rezultate..Cand pun imagini , ele de fapt , sunt rezultatul unor eforturi de care posesorul este, de ce sa nu recunoastem mandru..evident este crucificat de catre cinici ca si tine pe stalpul intentiilor meschine..''isi face reclama, nesimtitul..''
4.Mai sunt si cei care considera pescuitul competitie si organizeaza turnee, concursuri,promoveaza tehnici, echipamente noi , fac sa se dezvolte o industrie de pe urma careia beneficiaza chiar si pescarul simplu care nu are legaturi prea stranse cu acest fenomen..mno, nici nu am curajul sa ma intreb cum ii cataloghezi pe astia.

Buey morosene tine minte un lucru de la mine..toti avem un loc sub soarele asta, pina si aia pe care ii vezi tu cum ii vezi, asa ca tine-ti categorisirile pentru tine si nu mai fa pe ultimul pescar adevarat care se zbate sa duca mai departe stindardul adevaratului pescuit, printre valurile pescarilor parveniti..

Se putea sa nu apara :!: :?: , nu ,imposibil :!: apare la fel ca soarele si ii prezent ca stelele pe cer ,el , Demiurgul Semlecan :lol:

Ma , nu tre sa fii deloc destept ca sa citesti si sa tii cont si de cuvintele dinainte de alea marcate cu rosu , se deduce ca vorbesc de "bolnavii" , da niciunde nu zic ca-i vorba de toti cei care folosesc retelele de socializare . Insa daca esti rau intentionat , atunci da , subliniezi ce-ti convine in functie de ce doresti , si ii destul de clar ca tu nu doresti sa discuti tema ci sa ma improsti pe mine , vezi doamne acuma is dusmanu unor feluri de pescari , pe care tot tu ii imparti , pe puncte ....

Deci , nu stiu de unde ai dedus ca am ceva impotriva entuziastilor , toti trecem prin faza aia , si ar fi minunat daca am putea sa o mentinem pentru intodeauna . Ca unii au cosuri pe nas la pubertate ii normal , ,ai grav ii sa umbli cu cheia in gat dupa o anumita varsta , pasu urmator ii o bratara cu numele si adresa , degeaba ai cheia daca nu-ti aminesti unde locuiesti :lol:

La punctu 2 , cred ca am dat din casa pe bune , in masura in care am considerat de cuviinta . ! Si am dat din casa la propriu , insa fara nici un targ . Sant useri care pot sa-ti confirme .

3 . Nu i-am spus la nimeni cred , ca-si face reclama . Mi se pare insa cinic , ca tot folosesti cuvantu , sa plantezi naluci la pesti in bot , sa atarni poze ,ca sa vinzi nalucile respective . Si nesimtit sa ai pretentia daca iti spune careva ca-i reclama sa faci bulbuci . Stai linistit , ca nu vorbesc de tine , ii ipotetic , la fel ca rezultatele cu nalucile create pt. a fi vandute . Da , poti sa fii mandru de orice , insa mai ales de cea ce faci .

4 . Pescuitu de competie ii altceva , insa nu are de-a face cu pescuitu meu . Ma repet , aia is concurenti , si simte la fel unu care castiga mondialu la pescuit cu unu care castiga vreun mondial in orice proba de atletism sau ce o fi . Unele competii dau mai multi bani , altele mai putini .

Evident toti avem loc su soare , ii un adevar , insa ii clar ca santem diferiti , si din cand in cand nu-i rau sa ne intrebam ce facem , cine santem , ca de baut , mancat , respirat , dormit , imperecheat face si porcu in cotet , da noi nu santem animale , is chestii care ne diferentiaza , chit ca tie iti place sa zgandari javrele , deh , Demiurgu , se plictisete bietu de el :lol: :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de SF » 10 Mai 2017, 20:12

adrian99 scrie:mare dreptate ai SF...
foarte putini merg la pescuit pentru momentele unice oferite de natura in orice clipa din zi...sau noapte
toti cauta sonare de utima generatie,barci cu motoare de sute cai...doar pentru a ajunge inaintea altora pe anumite locuri de pescuit si a le demonstra cat de pescari sunt.intre ei si cei cu ceafa groasa si troita de aur la gat care retin marlite de 30cm in Delta Dunarii nu este o mare diferenta.
fala(neaparat pe retelele de socializare)...altfel nu se poate.sunt detinatorii adevarului absolut,intra in polemici cu oricine nu este de aceeasi parere cu a lor etc.da,pescuitul este o "treba"comerciala de mult timp...insa am putea(noi cei care inca iubim si respectam natura)s-o limitam
De limitat mai greu .

Consider ca orice pescar are o evolutie . Nu numai ca acumuleaza cunostiinte , si evolueaza material ca sa zic , dar si mental . Oricare isi aduce aminte de primu peste , de primu dintr-o specie , sau primu la o naluca . Primu somn , primu crap , primu peste la un fel de naluca . Is chestii ramase clar in chip , pt. ca , cred io , in momentele dinainte pescaru are niste sperante , de obicei dinaintea partidei "se viseaza " cumva pescuitu ce urmeaza sa aiba loc , multi petrecand nopti nedormind , visand cum spun , la partida de miine . Ii foamea de pescuit . Doar pescuit . Momentu ala cand simti trasatura , lupta cu pestiocu , evident finalizata cu pestele in brate :D Daca mergi pt. asta la pescuit , esti pescar .

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de nasolu » 11 Mai 2017, 13:27

Se umple netul de poze când o ia bine fragezelu' :headbash: !!

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de Spring » 14 Mai 2017, 14:21

SF mi-ar place sa ne tii la curent cu capturile din mediterana, sa putem visa si noi frumos.
:mrgreen:
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de SF » 14 Mai 2017, 17:19

Nu prea fac poze , de vreo 3-4 ani aproape ca nu fac deloc , si cand vreau sa fac bateria ii golita :) . O sa caut ceva ,cerd ca am vreo 2-3 prin camera, sau poate o sa fac cateva de acum incolo .

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de SF » 19 Mai 2017, 15:30

Revin ....

Cum ii sa te simti pescar :!:

De ce ai nevoie sa te simti pescar ! Sa prinzi mai mult decat altii ?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de tdum » 19 Mai 2017, 16:56

@ SF
SF scrie:Revin ....

Cum ii sa te simti pescar :!:

De ce ai nevoie sa te simti pescar ! Sa prinzi mai mult decat altii ?
Intrucat in aceasta postare a dumneavoastra exista o singura intrebare, raspunsul meu la aceasta este:
In ceea ce ma priveste, nu am un spirit de competitie dezvoltat, deci nu ma intereseaza cat prind in raport cu altii. Nu e pentru toti la fel. Imi dau seama de asta cand suna luni dimineata telefonul si aud:
- Salut! Ce ai prins ieri?
Eu nu sun niciodata sa pun astfel de intrebari.
Rew.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: fishing all about , ultima tentativa

Mesaj de SF » 20 Mai 2017, 11:54

Am cativa prieteni , la fel , ma suna de cateva ori pe saptamana , ai fost ? ai prins ? ce ? la ce? unde?

Unu dintre ei imi numara capturile , efectiv imi tine contabilitatea :shock: capturilor de vreo cativa ani , scopu lui se pare ca ii sa prinda odata mai mult decat mine , merge la pescuit ca la concurs , valorifica secundele ! Unde mergi asa !
Ma opresc de multe ori dupa un peste mai frumos , insa asta daca ar putea scoate in fiecare lanseu ar face-o !

Scrie răspuns