Fisa de capturi 2019

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Fisa de capturi 2019

Mesaj de ady_fly » 21 Dec 2019, 17:24

adiwolf scrie:
20 Dec 2019, 15:16
asociatiile alea care au anuntat ca trebuie depuse fisele de capturi, aveau si obligatia sa mearga pe teren sa faca controale
Absolut de acord conform art. 16 din Ordinul 60/2017!
În plus aveau și această obligație:
Art.15
(1) Asociațiile de pescari în scop recreativ care au încheiate contracte pentru utilizarea resurselor acvatice vii în scop recreativ cu ANPA au obligația refacerii resurselor acvatice vii din habitatele piscicole naturale prin populări cu puiet de pește.
(2) Speciile și cantitățile de puiet de pește se stabilesc prin contract și acte adiționale.
(3) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage de drept rezilierea contractului de utilizare a resurselor acvatice vii în scop recreativ.
N-am prea auzit de rezilieri de contracte de utilizare... dar cunosc o grămadă de ape concesionate nepopulate și nepăzite! :evil:
Dar să nu uităm un lucru, asociațiile respective au niște membrii: pe noi! Deci?...
De final, evident că fiecare va face după cum va crede de cuviință!

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Fisa de capturi 2019

Mesaj de adiwolf » 21 Dec 2019, 22:23

ady_fly scrie:
21 Dec 2019, 17:24
Dar să nu uităm un lucru, asociațiile respective au niște membrii: pe noi! Deci?...
daca nu ar exista aceasta obligativitate mascata, nici 5% din asociatiile astea nu ar avea membri
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Fisa de capturi 2019

Mesaj de lazarini » 25 Dec 2019, 12:00

De la ANPA citire:


INFORMARE

În atenția posesorilor de permise de pescuit recreativ emise și eliberate de către ANPA în anul 2019
Conform prevederilor art. 3, alin 2 și 3 din Ordinul MADR nr. 60 din 8 martie 2017 privind accesul la resursele acvatice vii din domeniul public al statului în vederea practicării pescuitului recreativ în habitatele piscicole naturale, cu excepţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării“, cu modificările și completările ulterioare, pescarii recreativi au obligaţia de a raporta către ANPA, anual, situaţia capturilor realizate prin pescuit recreativ.
Raportarea către ANPA a capturilor realizate prin pescuit recreativ se face prin întocmirea fişei de capturi, parte integrantă a permisului de pescuit recreativ, completată şi transmisă până la data de 28 februarie a anului în curs, pentru anul precedent.
Față de cele prezentate, în vederea obținerii permiselor de pescuit pentru anul 2020, persoanele care au beneficiat în anul 2019 de permise de pescuit recreativ emise și eliberate de ANPA prin intermediul soft-ului informatic, valabile pentru Marea Neagră, Dunăre cu brațele sale și habitatele piscicole naturale necontractate, sunt rugate să transmită Fișa de captură menționată mai sus, la adresa de e-mail fisacaptura@anpa.ro, sau la sediile teritoriale ANPA.
Adresele sediilor teritoriale ANPA se găsesc pe site-ul www.anpa.ro.
Vă mulțumim pentru înțelegere!

http://www.anpa.ro/?cat=3

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Fisa de capturi 2019

Mesaj de ady_fly » 26 Dec 2019, 10:18

Mulțumiri d-le lazarini!
Și cu acestea fiind scrise, cred că orice îndoială/confuzie/neînțelegere/etc. legată de fișa de captură, dispare!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Fisa de capturi 2019

Mesaj de Zamfi » 26 Dec 2019, 10:59

Intreb si eu de lene...pune cineva un link/model cu fisa de capturi sa nu mai caut? Multumesc.Stima.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Fisa de capturi 2019

Mesaj de johnnybravo » 26 Dec 2019, 11:34

O ai in permisul de Dunăre daca mai ai fișierul respectiv

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Fisa de capturi 2019

Mesaj de Zamfi » 26 Dec 2019, 11:59

Ok.Sa caut :) Mi.am salvat pe telefon doar permisul...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Fisa de capturi 2019

Mesaj de Hentzone » 27 Dec 2019, 16:44

Intrebare de baraj: Daca am pescuit exclusiv catch&release si efectiv nu am scos peste din apa decat pt poza... mai are rost sa trimit fisa de capturi?
Eu avand permisul de pescuit la mine tot timpul uitat intr-un buzunarel izolat in ruxac (ca de 20 de ani de cand pescuiesc cu permis doar de 3 ori am fost intrebat de el) si l-am vazut cand l-am vizat in ianuarie si acum cand scriu aceste randuri...
Go fishing, what else...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Fisa de capturi 2019

Mesaj de Zamfi » 27 Dec 2019, 18:06

Da.Risti sa nu primesti pe 2020 si asta pt ca legiuitorul nu face diferente...Parerea mea.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Fisa de capturi 2019

Mesaj de johnnybravo » 28 Dec 2019, 09:48

Ai o coloana in acea fisa pt peștii eliberați

Scrie răspuns