Excavare in albia raului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Excavare in albia raului

Mesaj de rcorbu » 23 Mai 2016, 22:22

Stie cineva, exista ceva legi care sa interzica excavarea dupa pietris in albia unui rau, sau deversarea apei folosite la spalarea pietrisului, direct in apa raului?
As vrea: lege xx, articol xx !
Parca as opri niste balastiere da nu prea stiu cum !

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Re: Excavare in albia raului

Mesaj de Adrian SB » 23 Mai 2016, 23:09

Am lucrat in urma cu vreo 10 ani, la intocmirea documentatiilor de exploatare pentru o balastiera. Atunci nu ni s-a permis exploatarea in albie ci doar in perimetrul alaturat. Nu mai stiu exact ce legi sunt in vigoare, dar ANRM Se ocupa de eliberarea permiselor. Acestea sunt anuale, fara drept de prelungire.
Exploatarile se fac in baza Legii Minelor, legea 85-2003.
Am gasit si niste instructiuni, aici:
http://lege5.ro/en/Gratuit/gezdimjsha/i ... n-30042009
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Excavare in albia raului

Mesaj de APSHD » 24 Mai 2016, 10:36

Eu am facut citeva sesizari la Garda de mediu pe aceasta tema , dar trebuie dovezi clare : filmat escavatorul in albia apei s-au spalarea balastrului si deversarea apei murdare direct in riu . Balastierele trebuie sa fie dotate cu bazine de decantare.
Amenzile sunt foarte mari dar inspectori de la Mediu nu le prea aplica.In cazul meu i-am amenintat cu publicitatea deoarece am avut dovezi filmate astfel au intrat in panica si au fost nevoiti sa aplice legea , pina atunci imi raspundeau ca balastierele respecta contractul de mediu si sunt dotate corespunzator. :respekt:

ily
veteran
veteran
Mesaje: 793
Membru din: 05 Feb 2011, 15:15
Localitate: sibiu

Re: Excavare in albia raului

Mesaj de ily » 24 Mai 2016, 18:48

In sibiu se escaveaza de 2 ani in albia raului olt pe toata latimea sa si pe o lungime de aproximativ 500-600 m , apa folosita la spalare este deversata tot in olt iar despre raul cibin ce sa mai zic, de vreo cinci ani e tulbure din cauza apei rezultata din spalare ( se poate pescui doar duminica cand nu se lucreaza la balastiere).

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Excavare in albia raului

Mesaj de rcorbu » 25 Mai 2016, 08:25

ily scrie:In sibiu se escaveaza de 2 ani in albia raului olt pe toata latimea sa si pe o lungime de aproximativ 500-600 m , apa folosita la spalare este deversata tot in olt iar despre raul cibin ce sa mai zic, de vreo cinci ani e tulbure din cauza apei rezultata din spalare ( se poate pescui doar duminica cand nu se lucreaza la balastiere).

Si se prinde ceva pe Cibin in perioadele scurte cate este limpede ?

ily
veteran
veteran
Mesaje: 793
Membru din: 05 Feb 2011, 15:15
Localitate: sibiu

Re: Excavare in albia raului

Mesaj de ily » 25 Mai 2016, 20:54

In special clean dar mai intra si care o marlita sau cate un bibanel.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Excavare in albia raului

Mesaj de costi » 26 Mai 2016, 13:56

Majoritatea balastierelor ce sapa direct in albia minora a unui rau scot autorizatiile ca lucrari de decolmatare, si nicidecum de extragere balast..... Si asta cu intelegerea celor de la Apele Romane. Nu e legal sa faci balastiera... da sa faci decolmatare e in regula :D
In Judetul Hunedoara la un moment dat era peste 30 balastiere.. si majoritatea extrageau direct din albia minora a raurilor....
Acum nu mai stiu exact numarul lor....
Imagine

Scrie răspuns