eugen si avatii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 02 Aug 2004, 20:00

Michael:

Merge si cu niste imitaii de pestisori. Am vazut la un localnic de aici din zona apelor de care vorbeam. Era o imitatie din plastic, trasa pe un carlig de streamer la care in prealabil dadu-se cateva ture de fulg de gaina vopsit rosu in apropierea ochiului carligului si pe restul carligului trasese acea imitatie de pestisor ce mi s-a parut ca fiind argintie alba pe burta si gri albastrie pe spate. imitatia avea cam 6-7 cm lungime si cam 2 cm in latime.
Montura era in felul urmator.
Dadu-se jos trilingul de pe o oscilanta de 18-20 g si legase un forfag lung de 1-1,5 m. La capatul lui avea imitaia de pestisor. La carlig avea barbeta stransa cu clestele sa poata sa le dea drumul rapid.
Ii taxa ca lumea pe domnii avati. Lansa la distante la care eu de pe mal nu puteam ajunge nici daca ieseam in apa cativa metri. Cate o data il vedeam ca lasa intentiionat peste zona in care vedea ca avatii se hranesc si aducea cu viteza montura prin zona. :)

Tudor:

Da sunt avati ... la zice Asp in suedeza. Raurile din sudul tarii si cateva rauri ce se varsa in Vetern unul din lacurile mari pe care le vezi pe harta intre Gothemburg si Sockholm. Tidan cred ca-i zice la raul unde am pescuit eu. O sa ma uit in insemnari sa te informez exact. Dar s-ar putea sa ma insel. Voi revenii daca esti interesat sa vii.

Dar daca tot vii aici se merita sa-ti faci damblaua la stiuca. De exemplu. Vi la mine in localitate in octombri noiembrie si in cateva zile vei prinde cat prinzi intr-un an in Franta daca mergi des. Avem aeroport in oras si zboruri ieftine prin Rayanair. Cred ca si de la Paris ... un aeroport mic ... ma interesez direct la reprezentanta lor de aici. Preturi dus si intors Nykoping - Paris erau de genul 35-40 Euro si pana in jur de 60-70 Euro.
Cazare ieftina ... ca pentru pescari de 15-20 Euro pe noapte. (cazare pentru sportivi de obicei, dar conditii bune) Dar asta daca te intereseaza bine inteles. :)
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 02 Aug 2004, 20:16

Uitasem sa spun Michael ca daca vrei muste de avat am un flacau in Ro care ti le face. El pescuieste des la avat cu musca si sunt sigur ca-ti face cateva sa poti sa le folosesti cu montura descrisa de mine mai sus. Cu o tehnica adecvata sunt sigur ca-i pleznesti. :wink:
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Aug 2004, 20:20

Multumesc Petru,pentru detalii.Flacaul acesta,din ce localitate este?Eventual sa-mi dai adresa lui de mail,sa vedem ce preturi practica. :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 02 Aug 2004, 20:49

Dane, a fost mare avatul lui Eugen?

Numai bine

btw, stiti pe unde sunt in forum link-urile de la filmuletele cu stiuci?

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Aug 2004, 20:59

Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 02 Aug 2004, 21:08

multumesc frumos Michael.

Somn usor (sau greu, daca vrei :))

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Aug 2004, 21:12

Cu placere,dar inca sunt la munca :cry:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 03 Aug 2004, 07:52

Pentru Petru :

La avat si in franceza tot aspe ii spune. Dar n-o sa vin pina in Suedia pentru avat, 4-5 ore cu masina ajung ca sa fiu pe un riu cu avat.
La stiuca o sa vin insa in Suedia. Nu cu Ryanair, companie pe care am decis s-o boicotam colegii mei si cu mine pentru ca am avut o gramada de surprize neplacute anul trecut cind am fost in Irlanda. Daca vrei detalii iti dau ori prin mail ori prin MP.
Altfel cind fac voiaje de genul asta ma duc la o agentie specializata care se ocupa de tot. Nu pierd timpul cu facutul sau nu al permisului, cautind locuinta si barci de inchiriat. Nu fac economii cind ma duc la pescuit, e prea important pentru mine.
Anul asta in octombrie ma duc in Spania, la Amposta, delta Ebrului. Dar in octombrie 2005 nu e exclus sa vin in Suedia.

Tudor

Scrie răspuns