eugen si avatii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Aug 2004, 14:35

adilucu scrie:Michael, unde pescuiesti tu la avat? Daca nu e secret...
Cred ca am mai spus ca pe Timis,intre Parta si Peciu.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 02 Aug 2004, 15:46

Absolut Dane! Leader din lina de mamut, impletita in 16, cu spitz! Dar asta numai primavara si toamna. Vara dadeau cu leader din mat de pterodactil, lasat mostenire din generatie in generatie.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 02 Aug 2004, 15:55

costica_fishing scrie:L-a luat la o lingurita ..... de la Dan.
costica,

era a mea lingura. era de stiuca si aveam struna de stiuca, pentru ca nu dadeam dupa el in acel moment. deci a fost pura intamplare.

celelalte atacuri si urmariri pe linguri de avat n-au fost intamplari (si nici vaduvite nu erau). am avut chiar un atac super spectaculos in mal, am vazut pestele curbat pe lingura la 1m de mine. interesant mod de a ataca are avatul asta, poate va apucati si dezbateti un pic treaba asta cat sunt eu in concediu, ca de mistouri poate v-ati saturat.

am trecut un pic pe la job sa iau o lista de contacte, eram sigur ca v-ati apucat sa ma barfiti un pic. maine merg pe dunare de la giurgiu pentru pg-uri si permise. deci mai fac o partida de avat. numa' bine tuturor si servici usor.

salutari din vacanta! :)

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 02 Aug 2004, 16:03

Nu te birfeam Eugene, ne bucuram alaturi de tine. Eu cel putin ma bucur. :lol:

Atacul in mal este tipic pentru avat iar stilul de atac e super, vine "pish-pish", de jos in sus, apuca pestisorul-prada sau naluca dintr-o zvicnire si se intoarce brusc. Daca l-ai vazut curbat linga lingura, era un atac ratat, sau pur si simplu un refuz (se intimpla sa nu-i "placa" aspectul nalucii si sa intoarca brusc la o palma de ea).

La mai mari si mult mai multi!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 02 Aug 2004, 16:10

M-ati innebunit cu avatii astia. Eu n-am prins in viata mea. Au ajuns in estul Frantei. Care e cea mai buna perioada ? M-as duce o data sa incerc o zi doua.

Tudor
Ultima oară modificat 02 Aug 2004, 16:20 de către tudor, modificat 1 dată în total.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 02 Aug 2004, 16:13

wavedancer,

era incolacit tot pe lingura, la 1m de mal. a venit incredibil de repede si a dat in ea cu un pleoscait fix langa o tufa de care tocmai incercam sa-mi feresc oscilanta. deci atac din ala in suprafata super clasic, doar ca in loc de oblete era oscilanta.

respect. am plecat si nu mai intru pe net pana pe 16 aug. numai bine!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Aug 2004, 17:11

Mie mi s-a intamplat cam la fel odata.Dupa o agatatura zdravana,am reusit sa-mi recuperez totusi naluca:un vobler galben articulat.Dupa ce l-am curatat de ierburi am dat langa langa mal sa vad daca mai merge bine.Cand nici nu ma asteptam,din mal,dintre ierburi a tasnit avatul si a infulecat voblerul.L-am scos dupa un drill pe cinste-1.8 kg.Adrenalina mi-a ridicat tensiunea la maxim.A fost super.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 02 Aug 2004, 18:56

Tudor:

"Care e cea mai buna perioada ? M-as duce o data sa incerc o zi doua."

Daca la perioada te referi la anotimpuri, atunci vara ar fi normal cea mai buna perioada. Dar activitatea avatului depinde si de activitatea albiturilor si temperatura apei. Cu cat este mai cald in apa cu atat si avatul este mai activ. (asta din observatiile mele)

Eu ii iau din cand in cand la musca. Rar, ca nu am o apa in apropiere care sa aibe avati. (si nu am deplasez in mod special pentru avat ... ci se intampla sa pescuiesc la lipan sau al curcubeu pe o apa ce contine si ceva po pu la ti e de avati .. sia tunci nu pot sa am abtin cand ii vad cum dau iama in albutura de la suprafata, la intrecere cu salaii) Dar te asigur ca pescuitul este foarte emotionant. Pot spune ca este asemanator cu cel la Tarpon in apa sarata, dar ceva mai sofisticat (asta doar asa ca fanaticii astia sa nu ma injure :lol: ) si in apa dulce. Ataca fulgerator si la suprafata.

Am doua streamere special facute de avat, unul cu doua carlige de 8 in tandem si unul cu un singur carlig de streamer #6. Mustele se aseamana cu cele de tarpon. Musca cu carlige in tandem o folosesc cand am prea multe rateuri la cea simpla. In anumite zile ataca doar din urma mustei si o loveste in zona asa zisei cozi.

Dimineata si seara ... aici aproape toata noaptea, sunt orele cele mai potrivite pescuitului la avat. Incearca sa pui pe saltatori si un streamer doua, daca te folosesti de rotativa sau vobler.
Cand este in activitate deplina ataca tot timpul si il remarci usor in ce zona se invarteste. Cate o data ii place sa ii prezinti artificiala in viteza dar si mai incet imitand un peste "accidentat".

Sper sa-ti fie de folos safaturile mele, capatate din experienta mea umila in pescuitul avatului. Nu pot sa ma compar cu Dan si mai ales cu Eugen. Astia tata sunt mesteri pe cinste. :wink:
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Aug 2004, 19:09

Petru:
Spune-mi te rog,ar merge o "imitatie" de streamer facut dintr-un jig(ca cele folosite la twister-e sa shad-uri),pe care sa leg ceva?Oare ce as putea lega pe el?Sau streamer-ele se leaga pe carlige nelestate?
Mersi anticipat.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 02 Aug 2004, 19:27

Multumesc pentru sfaturi. Sunt avati in Suedia ?
O sa ma duc sa incerc o data. Au ajuns la 400 km de casa. Sper sa li se intinda raza de raspindire repede.

Scrie răspuns