DRILL APARTE - CIVILIZATIE DUSA LA EXTREM SAU STUPIDITATE?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

DRILL APARTE - CIVILIZATIE DUSA LA EXTREM SAU STUPIDITATE?

Mesaj de Sorin » 16 Feb 2005, 15:04

Ma uit ieri sau alaltaieri la emisiunea lu Rex Hunt si la episodu 2 , cand pescuieste practic altcineva, s-a intamplat urmatoarea chestie:
Inteapa asta in zorii zilei un ditai tarpon, estimat la vreo 65 de chile....si incepe un drill care dureaza peste o ora . acuma drilu era ceva de genu ca asta tragea de lanseta incovoiata ca de stalpu primariei si pe tarpon il cam durea la basca de faptu ca cineva isi inchipuia ca-l prinsese...inota apatic dand din coada din an in pasti
dupa un ceas de opinteli si icnete , reuseste cum necum sa-l aduca pe tarpon langa barca de-i iesise o juma de coada afara .....cand la un moment dat ghidu de pescuit face pac cu un clestisor cred si-i taie la asta firu... :shock: :shock: ....si zice : Imi pare rau mai John ( treaba se petrecea in Florida) , dar la noi asa se elibereaza pestii ca daca-l mai oboseam mult il mancau p'orma rechinii cand il eliberam......
Nu tu poza, nici macar sa-l ridici in barca s-al privesti in ochi lui albastri de tarpon alcoolic si sa-i spui : hau du iu du....
Ce placere o mai fi si pescuitu ala..nu stiu.....cred ca era tot aia daca se lega cu batzu de submarinu USS HILLARY si facea o tura de golf .....
nu stiu, voi ce parere avetzi???
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 16 Feb 2005, 15:18

mai, am mai vazut si eu ceva asemanator, tot cu tarpon cred, dar erau imensi.... ii aduceau pana langa barca, si pt. ca erau foarte mari si nu vroiau sa-i raneasca sau sa se raneasca ei, (nici vorba de retinut), punea unu mana pe leader, ca cica daca reusesti sa atingi leadrul se considera ca ai castigat drill-ul....
ma rog, pt. noi e cam ciudat... :?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 16 Feb 2005, 16:06

Frate Sorine, daca io as trage de un peste d'asta fo ora si ceva, io cred ca o spatamana nu mi-ar mai trebui mancare, baututra si femei. As sta cu ochii in tavan. Plus ca la sfarsitul partidei ar trebui chilotei noi. :D
Nici n-as dori poze. Cu timpul as povesti nepotilor ca am prins pe Moby Dick si ca, de ciuda, dusmanul meu de moarte nu m-a lasat sa-i fac o poza. :D


Serios vb, de ce sa faca poze cand avea caseta? :D
near the beer

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 16 Feb 2005, 16:07

Nu mi se pare nimic ciudat in asta. Daca omul e obisnuit sa prida tarponi tot timpul n-o sa stea sa faca fotografii cu fiecare. Mai faci o poza unui peste exceptional, cei care au o marime medie nu mai merita.

Tudor

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 16 Feb 2005, 16:12

@ Costica :

Filmatul nu inlocuieste fotografiile si vice-versa. Daca tragi o fotografie dupa o imagine filmata iese ceva de o calitate foarte slaba.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 16 Feb 2005, 16:41

stati asa si nu manati.... :D .....
Johm Wayne ala de era ghid a zis ca asa procedeaza ei de obicei ....., il vazusera pe saracu solzos asa cam la 1 m adancime si la suprafatza o palma de coada ....atat....acu nu stiu cat de frecventi erau pe acolo tarponii astia cu greutate de fatuca durdulie , da chiar asa nici macar sa nu-l vezi ca deh, se oboseste ....
mah Costica ,daca vrei numa senzatii d-astea de troliu fara sa vezi cu cin te lupti vorbim cu piticu si mai face odata faza aia cu caramida :D :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 16 Feb 2005, 18:42

Mai Sorin
am mai auzit si eu de asa ceva, la un prieten, cica a intepat un somn , dand la clonc , dar cica a taiat firul nu din sportivitate ci de frica.
Sincer ,il cred ,ca sunt si eu pescar :lol:
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 16 Feb 2005, 18:47

salut. pozele ,filmatul nu sunt decat amintiri,prilej de a ne uimi(umilinta) colegii de viciu,sunt o forma mascata de refulare a instinctului de vanator primordial.adevarul ca sunt delicioase,dar traumatizante pentru pestele mare.daca ne batem in chept ca aplicam c & r ,chiar ar trebui sa facem ca ei,sa nu chinuim inutil pestele.tarponii si rechinii vaneaza impreuna dar rechinii n-au nici o greata sa-i atace pe tarponii slabiti.
walleye

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 16 Feb 2005, 21:31

In ritmul asta o sa ajungem sa pescuim fara carlig, shi la trasatura o sa ne laudam cu captura.

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 16 Feb 2005, 21:35

Si totusi daca se gandeau atat de mult la tarpon de ce nu au taiat firul la jumatatea drilului ca tot au tinut o zi intreaga de el :idea: Cum stabilea el exact cand oboseste asa tare pestele si cand nu :?: Daca si dupa asta l-a mancat rechinul nu a facut pe salvatorul doar de ochii lumii :evil: :?:
Sau de ce mai pescuieste la tarpon daca e in pericol sa-l manance rechinul :?:
Sau de ce nu trece la ecologismul extrem care interzice pescuitul sportiv chiar daca eliberezi pestele :?:
Dar oare Tarponul se pescuieste industrial :?: Daca da chiar e o problema ca mai mananca si rechinul cateodata un peste :?: Daca e chiar o problema revin la solutiile de mai sus pt ca nu garanteaza nimeni ca tarponul ala a fost eliberat la momentul optim :idea:
Si pana la urma n-are voie si saracul rechin sa pape un peste :?: :twisted:
Totusi cred ca in fata camerei de filmat are valoare si impresia artistica :wink:

Scrie răspuns