doresc sa fac twistare..oare se poate ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
gaby_po23
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 137
Membru din: 21 Aug 2011, 12:52

doresc sa fac twistare..oare se poate ?

Mesaj de gaby_po23 » 01 Oct 2015, 21:52

Buna ziua,
Sunt nou in ale rapitorului.
Oase se poate sa iti fac eu twistarele acasa ? ...ma refer la guma..
Eu pescuiesc la crap..imi fac eu de la forfate..bombe pana la nada..imi place sa le fac eu..
La rapitor..oare se poate sa imi fac eu gumele..si sa le colorez dupa imaginatie ?
Ma scuzati daca am pus o intrebare idioata..dar nu sunt in domeniu..
Stima.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: doresc sa fac twistare..oare se poate ?

Mesaj de costi » 01 Oct 2015, 22:04

Da, se pot face.

Vezi ca sunt o gramanda de filmulete pe net despre asta.

Personal am incercat,ies ok, insa la pretul la care sunt nalucile de silicon deocamdata, pentru mine, nu merita deranjul. Prefer sa le cumpar.
Imagine

Daniel1m
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 30 Iun 2013, 15:56

Re: doresc sa fac twistare..oare se poate ?

Mesaj de Daniel1m » 02 Oct 2015, 08:07

salut. pe forumul de la apc21 este un topic foarte detaliat despre cum poti sa iti torni singur nalucile soft. succes


SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: doresc sa fac twistare..oare se poate ?

Mesaj de SF » 02 Oct 2015, 22:20

De vreo 3 ani ma suna vreo 10-12 particulari pe an sa le probez creatiile , niciunul nu a intrat nici macar in top ten , si asta ca io dau cu 5 gume , nu-s sanse sa se apropie !

Dupa o vreme nu mai conteaza marca ci modelu si marimea modelului de la o marca , in speta ajungi la maxim 2 produse in cea ce priveste nalucile de la o marca , in momentu de fata nu am 3 naluci (3 modele )de la o singura marca in tot ce inseamna trusa de spin !

Un ex. , pentru softuri !

De la Savage Gear , pentru ce pescuiesc eu , consider Sand Eel , originalu (ii mai moale , si prin urmare cu mai mult rolling , pe deasupra tailu , padelu daca vreti , cu glitter , si chestia aia cand se misca ...alea China Made is mai dure , pe coborare nu lucreaza coada la fel, din pacate productia s-o mutat acolo ) imposibil de inlocuit in momentu de fata !
In schimb , slugu de la Savage Gear ii pe locu 2 , Lunker City fiind pe unu , insa atentie , vorbim de sluguri in general , pentru ca pe marimi , ala mediu de la Savage ii mai bun ca ala pe aceasi marime de la Lunker City , ramane clar ca imi plac alea mari , merg pe al mare :D

In fine , in momentu asta :o vine cineva si-mi daruieste vreo 5 softuri pentru o poza pe blog , poate vinde ceva softuri !In ziua de azi poti vinde orice , conteaza cumparatorul , unul care pescuieste in ape cu pesti putin si are ceva experienta nu o sa cumpere softuri si nici hardbaituri handmade , v-o spun sigur :wink:
Exceptia ar fi cineva care chiar cunoaste si dezvolta o naluca exceptionala , insa repet , daca in momentu de fata nu am 3 naluci in top pe un fel de pescuit de la aceasi marca de ce ar da lovitura un "particular" :?:

As putea cere mai mult de la ce am mai bun in trusa ! Ar fi capabil un particular sa o faca !? In conditiile in care de moment niciunul nu s-a apropiat ....nu cred ! In hardbaituri cu atat mai putin ! Chiar cred ca-i un fel de noroc , anumite modele ajung in top , facem 30 si unu rupe piata !

Cateodata mi-am exprimat regretu , s-ar putea face o naluca a anului pe forumu asta , insa .....se pare ca-i imposibil !

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: doresc sa fac twistare..oare se poate ?

Mesaj de anem » 03 Oct 2015, 09:56

SF ... partial ai dreptate si este intr-adevar imposibil ca toata linia de produse a unei firme sa fie pe placul unui singur utilizator. Asa ca isi sorteaza de-a lungul timpului 1-2-3-x modele de la firma respectiva care la el functioneaza iar restul nu le va mai cumpara. Dar cum mainile si locurile de pescuit sunt diferite unui alt utilizator ii plac cu totul si cu totul alte modele de la firma respectiva :wink:

cat despre partea aia in care un particular nu poate face o naluca mai buna decat ceea ce se ofera in comert ... nu iti pot da dreptate. daca cineva are suficienta experienta despre o anumita specie si ii place sa isi construiasca nalucile, cu putina indemnare si rabdare sunt de parere ca poate face o naluca mai OK decat ceea ce ii ofera piata. as putea sa iti si dau anumite exemple dar putem aprofunda pe privat ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns