Doar pescuit c&r in Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

iliuta goean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 153
Membru din: 25 Feb 2004, 19:20
Localitate: Bucuresti

Doar pescuit c&r in Delta Dunarii

Mesaj de iliuta goean » 17 Dec 2009, 15:49


Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Mesaj de Diver » 17 Dec 2009, 16:04

Foarte bine !
Dar cine va impune aplicarea legii ??? Mi-e frica de un nou praf in ochi!
Fir intins si happy bubbles !

Diver

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8224
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 17 Dec 2009, 16:04

Foarte bine. Asa va putea si Delta sa redevina ce-a fost odata. Sunt insa curios cine-i va controla zilnic pe localnici... si inca cateva lucruri.

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 17 Dec 2009, 16:19

Vedeti ce zic baietii ca umbla vorba ca din Sacalaia se mai toarna cate o stiuca, lac care are cateva hectare... delta e cat un judet... sa fim seriosi.

Pe langa asta daca retarzii aia de-acolo ar intelege ca peste mult si mare = turisti multi si cu euro, ar lasa palinca si comele si ar mai si munci si atunci asa un proect ar fi realizabil. In conditiile de azi... sansele sunt, parerea mea, aproape de zero.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 17 Dec 2009, 16:31

Utopie !
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 17 Dec 2009, 16:55

E doar o alta mizerie la adresa pescarilor sportivi si o alta asezare a influentei pe resurse, ca deh, putrea noua s-a consolidat.

Peste pleaca din delta in continuare, sub forma de "cota" chipurile, cherhanalele exista in continuare, fraierii sunt fwtuti iar jmechrii isi vad de ale lor...

Mai mult, eu daca merg in delta nu pot retine nici un peste pt cina, ca sunt "sportiv"...nici acasa pt nevasta nu pot sa iau o stiuca, toto pentru ca sunt sportiv :lol: :lol:

Mizerii romaesti...

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 17 Dec 2009, 16:57

Foarte bine! Nu zic ca asta ar rezolva problema lipsei pestelui, dar macar un efect informativ/educativ tot va avea. Ar fi bine ca si in afara Deltei sa existe permise diferite: pt cei c&r sa fie foarte ieftine, pt 2 kg de peste/1 peste, pt 5kg/2 pesti sa fie scump...

butic
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 04 Apr 2008, 10:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de butic » 17 Dec 2009, 17:11

ANOMALIE!!!
Cre ca numai la noi se poate asa ceva.
Sa declare rezervatie si sa nu pescuiasca nimeni!!
Daca aia cu plase au voie e penibil sa nu poata un unditar "sa mananca si gura" lui o ciorba :D
Eu daca ma duc in delta ( de prin '97) si nu fac un bors inseamna ca am fost degeaba.
Sa fim sanatosi ca de nebuni e plina planeta!!
Fir intins!
Important e sa fi acolo!!!

Avatar utilizator
razvi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 229
Membru din: 29 Noi 2009, 16:28
Contact:

:)

Mesaj de razvi » 17 Dec 2009, 17:12

Nu cred ca se aplica regimul C & R in Delta .. Ar fi discriminare si totodata o ineficacitate a legii ... Asa localnicul merge si isi ia pestele cu plase si alte minuni artizanele si turistul arunca inapoi? NU CRED ca o sa ajunga la niciun rezultat proiectul asta 8)
Pescuit. Natura si pasiune. Departe de lumea dezlantuita.

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 17 Dec 2009, 17:19

Fix ce ziceam, inc aun mod de a lovi in aia care d bine de rau oricum arunca in apa la greu, si un od de a proteja pe aia care oricum fac jaf...

Problema e ca localnicii nu pot fi opriti sa pescuiasca, pentru ca pana una alta nu au din ce trai...doar credite grase, de 10-20-30 de mii de euro pentru facut pensiuni si achizitiont barci, cu rambursare in 10-20 de ani si rate mici, fara dobada samd... doar asa poti sa ii ajuti sa traiasca intr-un termen rezonabil din altceva decat din peste...

ASa ca in loc sa ia masurile corect si sa ii ajute pe aia pentru a putea avea o prohibitie totala si o normalizare a situatiei, astia fac treburi pe jumatate si mai mult ca sigur ca jmecherii vor jefui in continuare iar fraierii, scportivi sau localnici, vor fi aia afectati.

Dar parca e altceva sa fii fraier cu permis securizat , cu cip, decat sa fii fraier cu permis stampilt si smangalit cu pixu de un functionar, nu?

Scrie răspuns