Discutii despre popularea cu peste a unui mic lac

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

nicu murea
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 23 Mai 2010, 12:05
Localitate: ploiesti

Mesaj de nicu murea » 23 Mai 2010, 12:12

la un lac in curtea mea de 6ooo mp si 2 metri adanc cat puiet sau predezvoltat ar trebui sa bag. E curatat anul trecut si foarte putin caras in el doar ce am mai bagat dupa pescuitul din celalalt lac. Nu rapitori caci de asta l-am curatat

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: discutii despre popularea cu peste a unui mic lac

Mesaj de kzoli » 25 Mai 2010, 10:12

pityu scrie:Parerea mea (nu-i musai sa te iei dupa ea) este sa calculezi un ciortan (2-3) kg./buc. la 3 mc. apa. La bazinul de 3.000 mc. ai avea 1.000 buc. crapi din care anual poti valorifica 900 buc, iar 100 buc. sa lasi pentru reproducere. Daca vinzi un crap de 3 kg. cu 13 ron/kg. vei primi pe un singur crap in jur de aproximativ 40 ron. Deci in total din cei 900 de buc. vei agonisii (teoretic) 36.000 ron/an, adica 3.000 ron/luna ceea ce ar fi un lucru foarte rentabil, avand in vedere ca o parte din hrana, unii o pot procura chiar din natura, altii pe bani de nimic sau oricum f. ieftin. :lol:
Poate ti-am facut calcule exagerate, dar eu zic ca nu ai cum sa iesi in pierdere. Bafta !
Teoretic e bun , practic.... :? cam pe acolo , dar vezi sa nu afla fiscul ,ca ai dat de ... iar sa vinzi peste acum iti cere o gramada de acte pana le procuri pe toate iti piere pofta de piscicultura ....
Sa ai acasa ptr distractie si relaxare e altceva ...dar si acolo iti trebuie o gramada de hartii ,de la Ape de la Mediu ,acord vecini etc .etc o munte de hartie :cry: .

iaroslav
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 04 Feb 2021, 14:36

Re: Discutii despre popularea cu peste a unui mic lac

Mesaj de iaroslav » 04 Feb 2021, 15:45

buna zimi te rog la 3.4 ht de adincimea de 2/2.4 cit peste ar fii bine sa fie

Scrie răspuns