Dilemă

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Dilemă

Mesaj de Dril » 01 Ian 2021, 11:13

Vă salut și vă urez tuturor un "An nou cu sanatate si ... depășirea recordurilor personale!"
Apelez la cunoștințele celor mult mai experimentați decât mine să mă lumineze și să ridice ceața în care m.am afundat legat de modul de lucru al lansetelor. Am întâlnit următoarea situație: pe Dunăre în barcă la salau împreună cu un amic, același shad, amândoi 40 de grame, eu lanseta mai rangă , el o lanseta moale ( depășise acțiunea maximă dată de producător și când ridica jigul de pe fund bățul se curba f. Mult - la mine mult mai puțin). În ziua respectivă peștele a fost apatic. Eu doar un tzac, colegul 5 atacuri, cu precizarea că 4 s.au eliberat singuri până la barcă.
După cele întâmplate am concluzionat că lanseta lui a făcut diferența. Așa că sunt intr.o mare dilemă....DE CE?
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Dilemă

Mesaj de Zamfi » 01 Ian 2021, 11:42

Pentru ca ridica altfel guma de pe fund,
Intr-un mod probabil mai apetisant pt saloo....Cand sunt maraiti, betele mai blande pe varf ,permisive, de obicei ajuta.Nu e o regula.Insa batul colegului, supraincarcat , nu a permis tzeapa care putea penetra caroseria dintosilor si s.au dus.Sau apucau f prost guma, asa , intr.o lehamite :) Frumusetea pescuitului la salau.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Dilemă

Mesaj de Dril » 04 Ian 2021, 15:11

Mulțumesc mult !
I.am arătat colegului de barcă răspunsul tău și...mai în glumă mai în serios, a susținut că nu bățul a făcut diferența ci mâna lui de profesor. Evident, nu sunt de acord cu asta.
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Dilemă

Mesaj de adrian99 » 04 Ian 2021, 16:09

dril,cumva lanseta colegului tau era acea Sakura de care pomeneai in alt topic?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Dilemă

Mesaj de Zamfi » 04 Ian 2021, 17:29

Colegul poate sa aiba dreptate.Guma e ridicata de pe fund de mana pescarului prin intermediul batului ;)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Dilemă

Mesaj de Dril » 04 Ian 2021, 17:54

adrian99 scrie:
04 Ian 2021, 16:09
dril,cumva lanseta colegului tau era acea Sakura de care pomeneai in alt topic?
Exact! Sakura Trinis de 2.1 m și cred maxim 30 grame. Lanseta e firavă grav cu 40 grame plus gumă...plus curentul de la aproximativ 60 m de mal... Mie îmi place lanseta lui că e foarte ușoară, plăcută în utilizare cu Ultegra de 4000, plus că la 2.1m dai intepatura mai rapid din barcă decât cu 2.4m
Eu mi.am luat un 2.4 mai scump și îl tachinez să facem schimb pt că ... e mai plăcută a lui în utilizare.
Cu toate că lanseta mea e sabie ninja cu salai de 4-5 kg. Am scos la barcă 15 bucăți înainte de Craciun când a mâncat bine plus un jig de 5/0 îndreptat (greșeala mea că am forțat peștele)
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Scrie răspuns