Dictionar

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Dictionar

Mesaj de paul » 09 Iul 2004, 05:54

Buna dimineata!
Nu stiu daca trebuie sa imi fie rusine sau nu ca nu cunosc anumite notiuni mai mult sau mai putin elementare din arta pescuitului. Desi pescuiesc pe peste 20 de ani (20 ani!!! ce-a trecut timpul...) sunt notiuni pe care abia acum le invat si, "rasfoind" acest forum ( am citit aproape toate posturile) imi dau seama ca nu stiu mai nimic.
De exemplu... jig-ul este identic cu cap twister-ul ? Ce este acela streamer? Dar glitter?
Exista pe net un dictionar pentru toti termenii (noi si vechi) de pescuit?
Multumesc!
Fir intins!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 09 Iul 2004, 06:11

Salut
Intr-adevar la Jig am auzit ca i se mai spune si cap twister.Streamer-ul este o musca adaptata pentru rapitorii mai mari,in special pentru avat.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 09 Iul 2004, 06:20

Cat despre Glitter,nu sunt sigur,dar dupa un surf pe net,am impresia ca e vorba despre ceva gen sclipici in shad-uri sau in twister.Nu sunt un cunoscator in materie de jigging,daca stie cineva,sa ma corecteze.
Toate cele bune!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Iul 2004, 06:33

Multumesc pentru raspuns! Chiar ma gandeam ca ai sa apari primul, ca in fiecare dimineata ultimile zile :)
O zi buna!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 09 Iul 2004, 06:43

Mersi,o zi buna si tie.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 09 Iul 2004, 06:52

Jig = cirlig cu tija indoita, lestat, de obicei linga inelul pe prindere. Exista si modele mai "speciale, lestate pe curbura. Acelasi lucru cu "capul de twister".

Steamer = musca artificiala, care imita un pestisor, nu o insecta. Poate ajunge la dimensiuni "extreme" (20 centimetri). Folosit la pescuitul rapitorilor (avat, biban, salau, stiuca, pesti marini), de obicei in straturile putin profunde ale apei, cu echipament de musca, sau in combinatii, cu echipament de spinning.

Glitter = "Sclipici" inclus in corpul twister-elor. Imita reflexia luminii pe solzi pestisorilor-prada. In ultimul timp exista twistere care "pierd" glitter-ul in timpul recuperarii, imitind solzi pierduti de un pestisor "ciufulit" de un rapitor.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Iul 2004, 10:22

Multumesc pentru explicatii... mai am de invatat...

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 09 Iul 2004, 10:27

avem in plan si un dictionar de termeni intalniti in pescuitul rapitorilor
eugen se ocupa de asta :lol:

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Iul 2004, 10:30

danr scrie:avem in plan si un dictionar de termeni intalniti in pescuitul rapitorilor
Exact raspunsul asta il asteptam. Ar prinde bine un dictionar. Multumesc!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 09 Iul 2004, 10:39

buna dimineata.

jig-ul nu inseamna numa' capul de plumb de pe un carlig. la noi asa s-au obisnuit oamenii. dar nu e doar atat.

jig e orice naluca care se pescuieste pe verticala. tot un jig este si crippled herring de la luhr jensen, care e un pestisor din plumb cu un carlig in coada (fara efecte speciale). tot jig este si un carlig lestat cu pene sau bucktail pe el. iar lingurile care se pescuiesc pe verticala se cheama tot jiguri (jigging spoons). imi pare rau ca nu stiu cum sa postez poze pe aici ca exemplificam mult mai bine tot ceea ce numesc americanii jig. dar asta e ideea, tot ce se pescuieste pe verticala cu lanseta in mana pentru a da actiune din varf, se cheama jig (pe langa alte nume).

streamer e un termen pe care noi n-ar trebui sa-l folosim, e furaciune de la MA (pescuit la musca artificiala). streamerul nu e totusi o musca, ci o imitatie de pestisor din pene, par sau alte materiale.

nu prea se foloseste un streamer adevarat la spin, decat in varianta cu oscilanta in fata sau alt lest pentru avat sau pescuit marin (fara lest nu poti lansa asa ceva, evident). daca vezi pe undeva "pattern de streamer" legat pe carlig de jig, ala se va numi brusc jig cu pene (marabu jig daca sunt pene marabu, bucktail jig daca e par din coada de caprior, samd).

glitterul e "sclipici", adica bucatelele alea mici de mica care sunt bagate in nalucile siliconice. tot nume generic, cam orice straluceste si sta pe o naluca (in afara de vopsea) poate primi numele de glitter.

respect!

Scrie răspuns