Dictionar

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 09 Iul 2004, 10:44

dane,

eu as putea sa ma apuc sa-ti fac un index de termeni de specialitate, dar nu stiu zau daca e nevoie. plus ca dureaza mult, nu atat sa dau definitia cu cuvintele mele, cat sa gasesc termenii. m-ar ajuta mult daca s-ar gasi cineva care sa-mi culeaga termenii mai ciudati...

nu mai bine raspund la intrebari pe thread-ul asta? si care nu stie ceva intreaba? poate ca nu e totusi nevoie de un dictionar, cei mai multi se prind din discutii.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Iul 2004, 10:48

Multumesc. Am bagat la cap :)
eugen scrie:... iar lingurile care se pescuiesc pe verticala se cheama tot jiguri (jigging spoons).
Sa inteleg ca si la dandineta se mai poate spune jig? Este tot un tip de pescuit "pe verticala"

Cu atatea explicatii doar pentru o singura piesa sigur o sa iasa un dictionar pe cinste. Bafta si sa-l scoti cat mai curand

Fir intins!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 09 Iul 2004, 10:55

da, dandineta e termen importat de la francezi. daca te duci cu una in state or sa te intrebe insa tot ceva de genul "what the fuck is that jig". he he
singura exceptie de la regula ar fi cicada, care se numeste blade (adica lama) desi si ea se poate pescui cu tehnica numita jigging.

e confuza tare terminologia, nu as fi asa de sigur ca poate iesi un dictionar pe cinste cum zici tu. multe lucruri se cheama in multe feluri, o sa iasa mai mult confuzie. oricum, important e sa ne intelegem noi intre noi cand discutam despre ceva, fara fitze lingvistice.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Iul 2004, 11:03

eugen scrie:... oricum, important e sa ne intelegem noi intre noi cand discutam despre ceva, fara fitze lingvistice.
Da, asta inseamna ca toate nelamurilile pe care o sa le am in legatura cu terminologia specifica pescuitului rapitorilor sa le pun pe forum, raspunsurile sa le strang si sa le fac "dosarel" si gata dictionarul :)
Multumesc!
Fir intins!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 09 Iul 2004, 11:16

pai ce dictionar iti trebe, ai citit, ai priceput, gata. cam asta e, daca folosesti respectiva chestie, o retii. daca nu o folosesti, o uiti.

cine vrea sa aprofundeze un domeniu cauta informatii, nu cred ca vor ajunge vreodata pe forumul asta oameni care nu sunt realmente pasionati de pescuit. si dintre cei pasionati, nu vad pe nimeni intrand in discutii cu un dictionar stufos pe genunchi. aia n-ar mai fi viata.

am o problema personala cu lucrurile prea formalizate, nu-mi plac deloc chestiile scortoase. d-aia nu tin la dictionar. bine, si din cauza de timp limitat, lene etc. :)

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 09 Iul 2004, 11:54

Corect Eugene! Uitasem de "jigging spoon"!

Scrie răspuns