dezvoltare ,progres

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

dezvoltare ,progres

Mesaj de SF » 14 Mai 2016, 17:13

https://www.youtube.com/watch?v=uj6Cr2JMMJI

Daca nu ma insel , am inceput sa vad prin magazine camere subacvatice de vreo 12-15 ani . Erau cumva ca telefoanele mobile la inceput , rudimentare , caramizi , costau bani...

Zilele astea am avut ocazia sa vad un "water wolf" pe viu , la un prieten ! Am ramas surprins de acuratetea imaginii , si de cat de repede poti afla informatii despre ce ai sub tine . Indivizi care acum 2 ani nu stiau tine un bat in mana , azi cunosc fundu apei ca-n palma , sincer , in apele curate sonaru chiar ii pierdut , si asta ca nu sant nici amicu sonarului :wink:

Pe deasupra ii si ieftina dracia !

Chiar avem nevoie de asta , tinand cont de tendinta omenirii de a folosii ,sa zic asa , in mod gresit toate descoperirile , in sensu ca profita prea mult , si peste lege , de toate noutatile tehnice care se prezinta !

Nu vreau sa par exagerat , insa deja se pescuieste cu drone ! Unde mama dracului am ajuns :!: Nici macar nu mai tre sa lansezi :shock:
Seamana a dopaj !

Io nu vreau dezvoltarea asta !

Ce urmeaza , sa pescuiasca lumea din casa , sa intepe din mouse !

Unde naiba am ajuns !?

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de Stai jos » 14 Mai 2016, 18:00

SF scrie: Io nu vreau dezvoltarea asta !
Nu putem spune nici "sa se interzica".
Un pescar sportiv n-ar folosi-o si cine o foloseste probabil nu-i atras oricum de pescuitul cu lanseta. Eu nu vad asta sa devina o chestie populara in randul pescarilor.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de Maniacs » 14 Mai 2016, 18:12

E o chestie de gust, folosesti sau nu folosesti, normal un pescar cu adevarat "sportiv" nu ar folosi nici macar sonar ...
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Mai 2016, 18:37

Nu pot sa inteleg pe cei care blameaza atat de mult tehnica de ultima generatie..adica nu inteleg daca tot sunt unii contra atunci sa pescuiasca ca si acum 1-2-500 de ani si gata..de ce trebuie sa blameze??Ce daca ai sonar??Adica daca ma prind cum arata structura in 2 minute in loc sa pierd juma de ora ancorandu-ma de 2-3 ori nu e ok??Ai mai mult timp de pescuit..

Am vazut deunazi la tv asa in treacat despre cineva care isi facea firul de pescuit din fire de par de cal impletite nu stiu cum..mno..ala ii sportiv care nici nu se uita la YGK si ii' toarce 'singur linia.. :D
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de SF » 18 Mai 2016, 14:22

Stai jos scrie:
SF scrie: Io nu vreau dezvoltarea asta !
Nu putem spune nici "sa se interzica".
Acum vreo 7 ani cand biologii organismului care controleaza pescuitu pe la mine prin zona au ajuns la concluzia ca spinningu si mai ales jiggingu ii daunator , in sensu ca daca ai habar plus tehnica de ultima generatie poti face pagube serioase in scurt timp , asa ca spinningu si jiggingu ii interzis prin unele zone ! La fel si pestele viu !

Ii interzisa si lumina in apa , adica nu ai voie sa cobori lumina in apa , la pescuit nocturn , atrage maruntisu , vine ala mare si considera ca nu-i corect !

Acuma , din punctu meu de vedere , cu camera asta ii mai nasol ! Poti sa stai pe loc cu sonaru si sa nu-ti dea nimic , nu ai o trasatura in 2 ore , dupa aia cobori camera si surpriza ...este peste ! Ii chestie de timp pana te prinzi ce vrea , si dupa aia fiecare cat ii de hamesit...si tinand cont de societatea actuala , efectu o sa fie golirera locului :(

Gigel , nu-i vorba sa fim mai catolici decat papa , si ziceam ca nu vreau sa sune a extremism , nici cum ....pe de alta parte , alea cu mutatu barcii si pierdut ceva vreme ii cam trasa de coada , in ziua de azi lumea pescuieste mult mai mult , io stiu cati pescari vedeam acum 20 de ani pe mal si ce ii acuma ii mult mai mult , exagerat mai mult , deci ii timp si de mutat barca , mai ales ca-s unii cu raul aproape , si baga de 5 ori pe saptamana :)

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de semlecangheorghe » 18 Mai 2016, 15:02

Acum vreo 7 ani cand biologii organismului care controleaza pescuitu pe la mine prin zona au ajuns la concluzia ca spinningu si mai ales jiggingu ii daunator , in sensu ca daca ai habar plus tehnica de ultima generatie poti face pagube serioase in scurt timp , asa ca spinningu si jiggingu ii interzis prin unele zone ! La fel si pestele viu !
Mno ,daca stii care-i cauza ''progresului'' da exemplu personal si renunta la jiging cu tehnica de ultima generatie.. :D
Poate atunci unii nu or sa mai iasa nici ei de 5 ori pe saptamana.. :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de SF » 18 Mai 2016, 20:47

Gigel , stii bine ca dau in mare , cand dau la jig ii cand stiu ca o sa arestez capturile pt. bucatarie , in rest spinningu de pe mal ii ultima frontiera , daca ii scoti din calcul pe sonatii care braveaza cu marlin in canoe , vreau sa zic ca un spinning normal de pe mal (un jighead cu soft aruncat in Mures ramane spinning , chiar tarat pe fund sau jucat la mare arta , tot spin ramane :wink: ) ofera mai multa satisfactie decat orice altceva , acuma , fiecare are necesitati de hranit , chiar mentale , si aici ii greu de discutat , insa ....nu-i obligatoriu sa prinzi , nu esti un looser daca nu prinzi intr-o zi sau alta , nu te intreci cu nimeni , nici macar cu tine insuti , si la o adica un singur peste prins intr-o situatie cand totul ii in contra poate sa faca mai mult decat un sac de peste prins intr-o conditie cand ai avut toti asii in mana :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Mai 2016, 05:25

poi vezi..aia care or stabilit ca spiningul e daunator pentru pesti nu or tinut cont si de necesitatile mentale :D ale pescarilor.Dar te asigur ca nu-i asa cum zic ei..am urmarit problema asta de vreo 2-3 ani pe incintele private pe unde bantui..pestele dezvolta rezistenta fata de pescuit ,in general.Oriunde este presiune mare pestele simte si nu mai raspunde.Poti sa ai ce sonar vrei tu, sa ai camere subacvatice..pestele ramas te ignora..si crede-ma ''gherla'' de incinta e cel mai greu de inghitit..hai ca pe natural se justifica,pestii activi sunt prinsi din prima(sau de catre primii veniti pe locul respectiv),insa cei ramasi greu,greu, pot fi pacaliti.Daca nu vedeam zeci de somni care se ridica la montura ,stau cateva secunde apoi o tulesc nu as fi crezut..sa vezi cum se ridica ditai somnul, ia montura intre buze insa nu inhaleaza..pur si simplu rupe cateva rame ,ca si cum doar gusta si o taie..simti la mana doar cateva ciupituri uneori nici atat..

Noi oamenii ne credem grozavi cu ''tehnologia si progresul'', adica vai doamne ce scule sofisticate am inventat...animalele insa ne opun instinctele lor cu care au fost inzestrate de Creator si crede-ma nu e cu nimic mai prejos decat ''tehnologia''..intr-o competitie 1la1 instinctul bate tehnologia.Un pescar ''bun'' profita doar de momentele cand pestele lasa garda jos,in sensul ca instinctul lui de conservare are momente cand se subordoneaza altor instincte..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de APSHD » 19 Mai 2016, 08:33

Nu cred ca la noi va prinde .
Marea majoritate a lacurilor si baltilor de pe la noi au vizibilitate foarte redusa , stiu deoarece am incercat sa ma scufund in citeva lacuri iar vizibilitatea nu era mai mare de 1-2m. La adincime de la 3m in jos abia iti vezi mina in apa , deci vizibilitatea redusa .
Camerele de filmat sunt indicate mai mult pentru pescuitul in Mari s-au in lacurile montane cu apa rece unde apa este foarte limpede.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de SF » 19 Mai 2016, 20:21

semlecangheorghe scrie:poi vezi..aia care or stabilit ca spiningul e daunator pentru pesti nu or tinut cont si de necesitatile mentale :D ale pescarilor.Dar te asigur ca nu-i asa cum zic ei..am urmarit problema asta de vreo 2-3 ani pe incintele private pe unde bantui..pestele dezvolta rezistenta fata de pescuit ,in general.Oriunde este presiune mare pestele simte si nu mai raspunde.Poti sa ai ce sonar vrei tu, sa ai camere subacvatice..pestele ramas te ignora..si crede-ma ''gherla'' de incinta e cel mai greu de inghitit..hai ca pe natural se justifica,pestii activi sunt prinsi din prima(sau de catre primii veniti pe locul respectiv),insa cei ramasi greu,greu, pot fi pacaliti.Daca nu vedeam zeci de somni care se ridica la montura ,stau cateva secunde apoi o tulesc nu as fi crezut..sa vezi cum se ridica ditai somnul, ia montura intre buze insa nu inhaleaza..pur si simplu rupe cateva rame ,ca si cum doar gusta si o taie..simti la mana doar cateva ciupituri uneori nici atat..

Noi oamenii ne credem grozavi cu ''tehnologia si progresul'', adica vai doamne ce scule sofisticate am inventat...animalele insa ne opun instinctele lor cu care au fost inzestrate de Creator si crede-ma nu e cu nimic mai prejos decat ''tehnologia''..intr-o competitie 1la1 instinctul bate tehnologia.Un pescar ''bun'' profita doar de momentele cand pestele lasa garda jos,in sensul ca instinctul lui de conservare are momente cand se subordoneaza altor instincte..

Inseamna ca speciile pe cale de disparitie nu-s rare , doar bine ascunse . Gigi...te rog !

Pentru marea majoritate a pescarilor , daca nu prind decreteaza ca nu-i peste in zona ! Daca afla ca ii in mod sigur , ii o informatie imensa pentru ei , si ii o chestie de timp pana cade captura !

In rest , am insistat de cateva ori pe parerea ca pestele nu-i 24 din 24 pt. noi , chiar in discutiile despre incinte :wink:

APSHD , am deschis topicu ca idee generala , nu ca tine in tara sau nu , desi ar tine aproape pe toate apele in anumite momente , is o gramada de videos pe youtube in balti de tipu care-s la noi !

Scrie răspuns