Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de danr » 17 Feb 2013, 21:52

Salut,

In curand vom lansa noul site rapitori.ro, si cred ca si o reorganizare a forumului ar fi binevenita.
Am deschis acest topic in ideea in care persoanele interesate pot face sugestii sau dezbate idei legate de reorganizare.

Pentru mine vor constitui cu siguranta o sursa de ispiratie in cee ce priveste reorganizarea forumului.
La momentul relansarii site-ului vom avea un nou regulament, sper ca si cu reguli inspirate din dezbaterea dumneavoastra.

Multumesc

CosiPirvulescu
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 14 Feb 2013, 11:55
Localitate: Bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de CosiPirvulescu » 17 Feb 2013, 22:41

danr scrie:Salut,

In curand vom lansa noul site rapitori.ro, si cred ca si o reorganizare a forumului ar fi binevenita.
Am deschis acest topic in ideea in care persoanele interesate pot face sugestii sau dezbate idei legate de reorganizare.

Pentru mine vor constitui cu siguranta o sursa de ispiratie in cee ce priveste reorganizarea forumului.
La momentul relansarii site-ului vom avea un nou regulament, sper ca si cu reguli inspirate din dezbaterea dumneavoastra.

Multumesc
Eu sunt nou pe site si inca nu am "descoperit" toate sectiunile asa ca voi lasa userii mai vechi sa propuna imbunatatirile

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de fishi » 18 Feb 2013, 09:21

O durere mai veche,poate vor disparea clonele si eventual intarita moderarea si pe partea de vanzari-cumparari.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de spiridusul » 18 Feb 2013, 09:50

Pentru noul site ca imbunatatiri eu propun urmatoarele:
1) O mai buna observatie asupra clonelor, imposibilitatea de a-ti face cont cu un IP care este deja inregistrat. Exceptie IPurile de institutii, firme, care sunt dificil de definit ca si clone. Banarea clonelor si a celor care si-au creat clone. Pentru a indeparta suspiciune de abuz rubrica in care se anunta banarile.
2) Postarea unui numar limitat de anunturi la rubrica vanzare-cumparare (de exemplu un anunt cu un articol gen mulineta/lanseta saptamanal, 3 voblere, 2 role de fir) intr-un interval definit de timp. Se pastreaza ideea ca rubrica de vanzare-cumparare sa fie dedicata celor care au in trusa articole pe care vor sa le vanda, se limiteaza comertul/bisnita cu articole de pescuit.
3)Moderatorii sa aplice regulamentul existent referitor la stergerea postarilor (sa anunte prin mesaj privat forumistul ale carui anunturi sunt sterse si motivul pentru care au fost sterse).
4)"Reportaje" de la partide de pescuit, cu fotografii, detalii, in care sa se prezinte rezultatele partidelor de pescuit; poti stabili printre forumistii prezenti, care merg de doua ori/luna la pescuit, detaliile si modul in care poate sa arate un asemenea reportaj; cred ca majoritatea pescarilor fac poze si nu ar fi greu sa scrie si cateva cuvinte despre partida; ideea este de a prezenta rezultatele partidei de pescuit, nu de a promova o balta anume

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de boistean » 18 Feb 2013, 10:12

reorganizarea forumului banuiesc ca nu implica disparitia celor scrise pana acum astfel ca-mi spun si eu parerea:
- alipirea/contopirea topicurilor asemanatoare - sunt foarte multe topicuri deschise pe aceleasi subiecte/teme si te pierzi in labirintul lor. sanctionarea userilor care deschid astfel de noi topicuri, desi pot posta in cele deja create.
- o eficientizare a functiei de cautare, cu atat mai mult cu cat numarul topicurilor si al subiectelor tratate a crescut exponential.
- desi n-am vandut niciodata nimic si am cumparat doar cateva lucruri, trec zilnic si pe la rubrica de anunturi, unde (lasand la o parte problema clonelor, deja atinsa) fiecare user ar trebui sa aiba activ (deschis) un singur topic, chiar daca vinde un obiect sau o suta.
- sanctiuni (mai dure) cand limbajul o ia pe aratura sau - mai ales - in cazul atacului la persoana, dar si pentru fitilistii care le provoaca.
- nu in ultimul rand (mai ales ca se cam practica peste tot) organizarea periodica a unor concursuri destinate exclusiv membrilor comunitatii rapitori.ro

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de danr » 18 Feb 2013, 10:43

am in plan dezvoltarea clubului virtual rapitori.ro, pentru persoanele dispuse sa se implice in moderare, dezvoltarea discutiilor pe forum, sau chiar materiale pentru site; va exista si o alta "motivare" decat pasiunea de a se implica in dezvoltarea forumului si dorinta de a ajuta alti useri in discutii, o sa anunt la momentul potrivit

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de anem » 18 Feb 2013, 12:22

subscriu si eu la ceea ce s-a spus in privinta clonelor si a sectiunii de vanzare/cumparare pentru ca deja situatia e scapata de sub control de ceva vreme.

de altfel as propune si schimbarea regulamentului ce face referire la poze si ceea ce contin pozele. daca te uiti putin prin galerie vei vedea poze care demonstreaza clar ca nu au nimic de-a face cu "pescuit sportiv la rapitori" care este sloganul de sub logo-ul rapitori.ro ... eventual sa fie cineva care modereaza galeria de poze :wink:

si poate nu ar fi rau sa se faca putina curatenie in ceea ce priveste userii inactivi, robotii si clonele ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de tali » 18 Feb 2013, 12:29

Am si eu o propunere in forumul anuntul vanzare/cumparare sa poata posta cei care au minim 50 postari pe forum deoarece mai mult de 50% din cei care vand aici n-au nici un mesaj postat si clar ii intereseaza doar vanzarea iar membrii activi ai forumului nu prea au sanse sa ce au prin trusa.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de fishi » 18 Feb 2013, 13:13

Excelenta ideea lui Tali!

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de George1985 » 18 Feb 2013, 13:39

As adauga un soft sau o modalitate de a posta fotografii direct de pe calculator, nu prin intermediul diferitelor site-uri specializate, si totodata marirea dimensiunilor acceptate si a ratiei pe user.

Scrie răspuns