Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de adiwolf » 19 Feb 2013, 22:16

- moderatorii sa isi faca treaba - nu fac ceea ce trebuie pe sectiunea lor, schimbati
- userii inactivi de mai bine de jumate de an sa fie atentionati, iar cei care au trecut de un an de zile fara activitate pe forum sa fie stersi - este imposibil sa nu ai nimic de spus pe absolut nici un subiect timp de un an de zile
- locatia userului sa fie obligatorie
- ar fi de dorit ca userii care au magazine de pescuit si activeaza in domeniu sa afiseze asta - nu de alta, dar altfel filtrezi o informatie primita de la un astfel de user

ar mai fi cateva, dar tocmai am primit o informatie care m-a bulversat total, .........16.3kg!!! trebuie sa imi revin putin :wallbash:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de MARIUS POPA » 19 Feb 2013, 22:36

spinvalentin scrie:
giura_mihai scrie:Va salut :)

Cred ca cea mai mare problema a acestui site si a Romaniei in general e lipsa educatiei, ceea ce nu poate fi rezolvata intr-o zi sau o luna, ci in intr-un timp indelungat :) .... consider ca persoanele care vorbesc urat, aducand injurii altor useri de pe acest forum ar trebui bannate direct pentru ca pana la urma e o pasiune frate si ar trebui sa fim prieteni, in nici un caz "dusmani" .... despre clone de asemenea consider ca ar trebui sa fie sterse, insa rubrica de vanzare-cumparare nu vad de ce ar trebui sa sufere, doar tinuta sub control pentru ca foarte multi useri exagereaza cu zecile de anunturi pentru fiecare shurubel pe care il vand, in rest consider ca e un punct forte al acestui site.

Cum este posibil ca un Shimano Rarenium sa coste 1200 de lei cand in Germania si alte tzari mult mai dezvoltate il gasesti cu 130 de euro maxim 200 de euro MAXIM :) , pentru ce sa platesc 100 de euro in plus pentru ce? ca suntem noi fraieri? .... in toamna a fost o super-mega oferta la Shimano Ultegra 10000 XSB mulinetele ajungand de la 800 si ceva de lei la 550 lei, SUPER reducere cand in afara aceasta mulineta se gasea cu 120-130 de euro cand a aparut acum vreo 3-4 ani, de unde atatea mega reduceri, nu e normal ca oamenii sa evite sa cumpere din magazine si sa devina inventivi? .... aici nu acuz magazinele de pescuit, pentru ca Totalfishingu nu are nici o vina pentru preturile din raft, ci importatorii care tot pe saraci ii jupoaie .... nimic in tara asta nu e sanatos, absolut nimic .... eu cred si sunt de acord sa ne cumperam ceea ce ne permitem, dar daca un produs in Romania e cu 30% mai scump ca in afara, ce inseamna ca nu imi permit sa imi cumpar de aici sau evit sa fiu luat de fraier? .... din cate stiu eu in UE exista o libera circulatie a bunurilor .... sunt sigur ca niste preturi corect si competitive ar frana multi useri sa mai vanda pe acest forum :)

Eu unul intru pe acest site in special pentru volum enorm de informatie care exista aici, insa de multe ori imi mai si cumpar cate ceva care este la un pret corect sau mult mai ieftin ca in magazin :)

Va multumesc, va salut si imi cer scuze daca am suparat pe cineva :wink:

Foarte bine punctat si la obiect, un punct de vedere curajos, total de acord :!:
As mai adauga banarea ptr derapajele de limbaj suburban, atacurile la persoana si cei care au multiple thread-uri la vanzare cumparare si dau up zilnic sau unii altora isi pun intrebari la misto ca sa-si ridice anunturile.
Implicarea mai mare a moderatorilor in sectiunea de vanz cumparare, acolo unde apar cel mai adesea problemele si rezolvarea lor inca de la primele simptome, pana boala nu se cronicizeaza.
Foarte bine ca ti-ai spus parerea, dar mai lasa, sa ti se usuce putin "cerneala", vorbesti de parca activezi de cativa ani!
Succes la "vechime", astept reactia! 8)
Pe unele situri, este expus in regulament la cate zile se dau UP-uri, si chiar se respecta asta!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de spiridusul » 19 Feb 2013, 22:44

Intreb si eu ceva, si iarasi o sa fiu acuzat de rea intentie, dar trebuie intrebat: care este fenomenul prin care un user care s-a inscris pe forum pe 18.02.2013 poate sa-si dea cu parerea atat de in amanunt despre acest forum? Si sa mai si zica ca mai cumpara de pe aici cate ceva? Cand a avut timp sa cumpere ceva de pe acest forum?
Gasesti marfa ieftina afara? Sau gasesti marfa care in Romania nu se gaseste? Nu te opreste nimeni sa o cumperi de oriunde vrei, exista posibilitatea aceasta. Ceea ce nu stiu cat de normal este e sa cumperi marfa de afara ca sa o revinzi prin intermediul acestui forum, pentru ca o scoti, ce-i drept, mult mai ieftin decat ce se gaseste la noi. In acest caz descris mai sus forumul este folosit drept canal de distributie catre un consumator final. Nu e nimic rau in asta, daca Dan decide ca doreste sa foloseasca forumul drept canal de distributie pentru cei care fac comert.

Eu raman la parerea exprimata mai devreme: rubrica de vanzare-cumparare sa fie cu reguli stricte, si anume oferirea dreptului de postare a unui anunt pe luna prin care sa poti vinde/cumpara. O mulineta, o lanseta, doua-trei naluci, doua role de fir. Nu cred ca un pescar roteste mai des echipamentul. Si asa este destul de des daca este sa ma refer la mine, dar pot sa inteleg si ca exista si excentrici.

Avatar utilizator
mino
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 19 Apr 2008, 10:40
Localitate: Sibiu

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de mino » 19 Feb 2013, 23:20

adiwolf scrie:-
- userii inactivi de mai bine de jumate de an sa fie atentionati, iar cei care au trecut de un an de zile fara activitate pe forum sa fie stersi - este imposibil sa nu ai nimic de spus pe absolut nici un subiect timp de un an de zile

pentru ce ? se logheaza sub alt nume ......el te cunoaste tu pe el nu .
fir intins !

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de Gogol » 19 Feb 2013, 23:36

spinvalentin scrie:

Foarte bine punctat si la obiect, un punct de vedere curajos, total de acord :!:
As mai adauga banarea ptr derapajele de limbaj suburban, atacurile la persoana si cei care au multiple thread-uri la vanzare cumparare si dau up zilnic sau unii altora isi pun intrebari la misto ca sa-si ridice anunturile.
Implicarea mai mare a moderatorilor in sectiunea de vanz cumparare, acolo unde apar cel mai adesea problemele si rezolvarea lor inca de la primele simptome, pana boala nu se cronicizeaza.

Vegase, ne lasi? Chiar ne crezi tampiti sa nu te recunoastem?

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de cipic » 20 Feb 2013, 01:31

spiridusul scrie:Intreb si eu ceva, si iarasi o sa fiu acuzat de rea intentie, dar trebuie intrebat: care este fenomenul prin care un user care s-a inscris pe forum pe 18.02.2013 poate sa-si dea cu parerea atat de in amanunt despre acest forum? Si sa mai si zica ca mai cumpara de pe aici cate ceva? Cand a avut timp sa cumpere ceva de pe acest forum?
Gasesti marfa ieftina afara? Sau gasesti marfa care in Romania nu se gaseste? Nu te opreste nimeni sa o cumperi de oriunde vrei, exista posibilitatea aceasta. Ceea ce nu stiu cat de normal este e sa cumperi marfa de afara ca sa o revinzi prin intermediul acestui forum, pentru ca o scoti, ce-i drept, mult mai ieftin decat ce se gaseste la noi. In acest caz descris mai sus forumul este folosit drept canal de distributie catre un consumator final. Nu e nimic rau in asta, daca Dan decide ca doreste sa foloseasca forumul drept canal de distributie pentru cei care fac comert.

Eu raman la parerea exprimata mai devreme: rubrica de vanzare-cumparare sa fie cu reguli stricte, si anume oferirea dreptului de postare a unui anunt pe luna prin care sa poti vinde/cumpara. O mulineta, o lanseta, doua-trei naluci, doua role de fir. Nu cred ca un pescar roteste mai des echipamentul. Si asa este destul de des daca este sa ma refer la mine, dar pot sa inteleg si ca exista si excentrici.
Spiridusule prea impui tu cat sa vanda lumea pe aici, mai ai putin si ne spui si cand sa mergem la femei, mi-am ''rotit'' echipamentul cum zici tu de cateva zeci de ori (lansete,mulinete,voblere).... asa sunt eu mai ''rotit'', daca tu ai 2-3 naluci in trusa e problema ta, suntem pe aici unii care avem mii de gume si sute de voblere si sunt zile cand poate nu ne mai plac 50-100 de voblere din trusa, asa ca ti le vindem tie la un pret destul de atractiv si cu banii luati de pe ele tot la magazin ii ducem ca e Total sau altul!!! Si inca ceva nu sunt bisnitar :lol: :lol: :lol: daca vrei sa ma torni..............

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de cipic » 20 Feb 2013, 01:38

spiridusul scrie:Intreb si eu ceva, si iarasi o sa fiu acuzat de rea intentie, dar trebuie intrebat: care este fenomenul prin care un user care s-a inscris pe forum pe 18.02.2013 poate sa-si dea cu parerea atat de in amanunt despre acest forum? Si sa mai si zica ca mai cumpara de pe aici cate ceva? Cand a avut timp sa cumpere ceva de pe acest forum?.
Asta de care zici tu poate ca cunoaste site-ul dinaintea ta si cand a cumparat ceva a sunat vanzatorul, nu trebuie user si parola ca sa cumpari ceva :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de Adelin » 20 Feb 2013, 01:43

Gogol scrie:
spinvalentin scrie:

Foarte bine punctat si la obiect, un punct de vedere curajos, total de acord :!:
As mai adauga banarea ptr derapajele de limbaj suburban, atacurile la persoana si cei care au multiple thread-uri la vanzare cumparare si dau up zilnic sau unii altora isi pun intrebari la misto ca sa-si ridice anunturile.
Implicarea mai mare a moderatorilor in sectiunea de vanz cumparare, acolo unde apar cel mai adesea problemele si rezolvarea lor inca de la primele simptome, pana boala nu se cronicizeaza.

Vegase, ne lasi? Chiar ne crezi tampiti sa nu te recunoastem?
Chiar am verificat IP-urile si am gasit inca 4 useri care posteaza de la acelas IP: Vegas_75, Crapponne35, pescardecrapi, K-Gula.

...asta daca e real ce vad pe panoul moderatorului...poate ma insel si il rog pe danr. sa faca o verificare.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de D_ali » 20 Feb 2013, 08:12

Poate ca reorganizarea forumului ii va permite si lui Homer sa ni se alature.
...apropo, ii poate "singurul user care n-a reusit sa se logheze la forum". :)

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de lucky_51 » 20 Feb 2013, 08:26

danr scrie:Salut,

In curand vom lansa noul site rapitori.ro, si cred ca si o reorganizare a forumului ar fi binevenita.
Am deschis acest topic in ideea in care persoanele interesate pot face sugestii sau dezbate idei legate de reorganizare.

Pentru mine vor constitui cu siguranta o sursa de ispiratie in cee ce priveste reorganizarea forumului.
La momentul relansarii site-ului vom avea un nou regulament, sper ca si cu reguli inspirate din dezbaterea dumneavoastra.

Multumesc
Normal ar fi sa ne prezentati mai intai planul de reorganizare al forumului pentru a avea discutii pe ceva real propus astfel discutiile ar fi mai productive si mai mult ca sigur propunerile mult mai interesante.

Scrie răspuns