Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de anem » 19 Feb 2013, 10:19

stelian scrie:O lista a locurilor-baltilor de pescuit in ordine alfabetica, astfel gasim mai usor ce cautam si evitam mai multe topic-uri pe aceeasi tema.
chiar crezi ca cineva o sa faca treaba asta si chiar crezi ca cineva e disponibil sa isi dezvaluie locurile pentru ca data viitoare cand merge acolo sa nu mai gaseasca nici macar o icra. eu sper ca nu si pentru binele tuturor cel mai bine ar fi daca prin regulamentul forumului s-ar interzice dezvaluirea locurilor de pescuit ... activez pe mai multe forumuri de aici si in toate, dar absolut toate, este interzis prin regulament sa dezvalui locuri de pescuit ... si e tare bine asa :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de spiridusul » 19 Feb 2013, 10:35

Gogol,

Nu este concurenta loiala sa aduci produse de afara ca persoana fizica si sa le vinzi aici; ca magazin de pescuit e clar ca nu ai cum sa concurezi cu aceasta operatiune facuta de persoane fizice. Ai taxe, salarii de platit, chirie, toate reprezinta costuri care e normal sa se evidentieze si in pretul produsului. Ca sunt magazine care nu au toate produsele, da, asa este, daca cineva vrea ceva ce nu se gaseste la noi are optiunea sa isi comande de la un magazin de afara sau sa apeleze la cineva care face asemenea comenzi.

Anem,

Treaba cu dezvaluirea locurilor de pescuit mi se pare ok. Nu m-am gandit pana acum la abordarea aceasta. Eu o sa o aplic de acum inainte.

Goldelian
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 21 Feb 2012, 18:01

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de Goldelian » 19 Feb 2013, 16:01

Locurile de pescuit trebuie sa ramana ''TOP SECRET''.....spre binele nostru.....ca nu cumva unde ieri ai prins un salau, a doua zi sa gasesti o ''tabara'' de corturi.

ultralight
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 02 Ian 2013, 16:18
Localitate: Timisoara

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de ultralight » 19 Feb 2013, 19:10

Cred ca de mare folos ar fi o sectiune unde sa putem afla starea apelor curgatoare, cu cite o rubrica dedicata fiecarui riu ( cele mai mari, nu toate piraiele ) unde fiecare dintre noi cind se intoarce de la pescuit sa aduca informati proaspete ( de ultima ora ... ) despre riul pe care a pescuit, daca creste apa; daca scade; culoarea apei ......
:roll:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de MARIUS POPA » 19 Feb 2013, 19:14

O implicare mai mare a moderatorilor!
O implicare directa pe acele topicuri, din plina "pubertate", unde mesajele au luat-o razna, injuraturile la fel, amenintarile la fel, limbajul de cartier...alea alea!
Timpul de editare al mesajului sa fie mai lung, nu asa scurt!
...atita am in minte, deocamdata!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

giura_mihai
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 03 Sep 2010, 13:14
Localitate: Bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de giura_mihai » 19 Feb 2013, 19:31

Va salut :)

Cred ca cea mai mare problema a acestui site si a Romaniei in general e lipsa educatiei, ceea ce nu poate fi rezolvata intr-o zi sau o luna, ci in intr-un timp indelungat :) .... consider ca persoanele care vorbesc urat, aducand injurii altor useri de pe acest forum ar trebui bannate direct pentru ca pana la urma e o pasiune frate si ar trebui sa fim prieteni, in nici un caz "dusmani" .... despre clone de asemenea consider ca ar trebui sa fie sterse, insa rubrica de vanzare-cumparare nu vad de ce ar trebui sa sufere, doar tinuta sub control pentru ca foarte multi useri exagereaza cu zecile de anunturi pentru fiecare shurubel pe care il vand, in rest consider ca e un punct forte al acestui site.

Cum este posibil ca un Shimano Rarenium sa coste 1200 de lei cand in Germania si alte tzari mult mai dezvoltate il gasesti cu 130 de euro maxim 200 de euro MAXIM :) , pentru ce sa platesc 100 de euro in plus pentru ce? ca suntem noi fraieri? .... in toamna a fost o super-mega oferta la Shimano Ultegra 10000 XSB mulinetele ajungand de la 800 si ceva de lei la 550 lei, SUPER reducere cand in afara aceasta mulineta se gasea cu 120-130 de euro cand a aparut acum vreo 3-4 ani, de unde atatea mega reduceri, nu e normal ca oamenii sa evite sa cumpere din magazine si sa devina inventivi? .... aici nu acuz magazinele de pescuit, pentru ca Totalfishingu nu are nici o vina pentru preturile din raft, ci importatorii care tot pe saraci ii jupoaie .... nimic in tara asta nu e sanatos, absolut nimic .... eu cred si sunt de acord sa ne cumperam ceea ce ne permitem, dar daca un produs in Romania e cu 30% mai scump ca in afara, ce inseamna ca nu imi permit sa imi cumpar de aici sau evit sa fiu luat de fraier? .... din cate stiu eu in UE exista o libera circulatie a bunurilor .... sunt sigur ca niste preturi corect si competitive ar frana multi useri sa mai vanda pe acest forum :)

Eu unul intru pe acest site in special pentru volum enorm de informatie care exista aici, insa de multe ori imi mai si cumpar cate ceva care este la un pret corect sau mult mai ieftin ca in magazin :)

Va multumesc, va salut si imi cer scuze daca am suparat pe cineva :wink:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de MARIUS POPA » 19 Feb 2013, 19:41

danr scrie:Salut,

In curand vom lansa noul site rapitori.ro, ....
Ca si timp, cam pe cand, nu tre neaparat cu aproximatie?!
Se va schimba si interfata, ce se-ntampla cu rangu, nr. de postari afisate, vechimea in munca sa zic asa :) ?!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de SF » 19 Feb 2013, 20:07

Zau , io as zbura de tot rubrica aia de vanzare cumparare , nu de alta da vad ca-i foarte importanta , ii modificarea cea mai des ceruta in astea 4 pagini , si cum oricum nu se va regla si o sa fie tot timpu spinoasa treaba, io as taia de tot rubrica .Parerea mea :)

Inainte de a trece la masuri de moderare , ii de aruncat o privire in jur , situatia forumurilor ii cam catastrofica , eventual se pot da exemple de forumuri europene de pescuit la rapitor , sa vedem cate sant intr-o situatie mai buna ca asta :wink: , in cea ce priveste numaru de mesaje postate zilnic , va rog sa bagati , io sincer nu stiu niciunul .

Facebook mai mult desface decat face , am vazut care si-au vazut forumu pe apa sambetii intr-o jumate de an ca au mers pe facebook .

Din greseala sau noroc , sau poate o fost stiinta si experienta :) , forumu asta inca sta foarte bine , fata de ce este prin imprejurimi , si asta ca nu mai au succesu de altadata , de cand cu retelele de socializare astea de ultima ora .

Inainte de a cere si pretinde anumite stari de moderare , tre tinut cont putin de faptu ca santem oameni, ca nu intodeauna putem pretinde celorlalti sa fie ca si noi ,ca incercarile de a trai intr-o realitate virtuala perfecta in cea ce priveste limbaju si actitudinea , atata vreme cat nu se sustine total pe o realitate pe bune , si deci ar fi artificiala si falsa , are mari sanse de esec .

Depinde si de viziunea fiacaruia asupra sensului , adica ce sens are un forum de pescuit , care-i scopù lui , si aici trebuie revenit la ideea forumurilor virtuale , care nu-i alta decat o forma de socializare , in cazu de fata specializata pe pescuit , si cand intri pe forum poate ar trebui considerat ca te poti purta exact la fel cum ai face-o in viata reala cu oamenii de fata , pe balta sau pe o terasa , si unde o sa fie unii care vor sa invete , unii doar sa se simta bine cu alti pescari in jur , unii se vor zbate in ideei si demonstratii , unii au sa se injure , si cam tot ce se vede pe aici , ii cat se poate de normal si natural , se intampla in viata reala si ii normal sa se intample aici , anormal ii sa incerci sa ramai doar cu parte buna si frumoasa , prin moderare sau cenzura , intr-o incercare de a construi o lume perfecta , virtuala .

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de grizzly » 19 Feb 2013, 20:57

SF-ule sunt de acord ca nu e forum pentru domnisoare de pension. e absolut normal sa iti mai bagi sau iti mai scoti. dar asta nu inseamna ca trebuie sa devina o regula, sau sa se refere la alti useri. daca sunt glume sau caterinci intre persoane care se cunosc, astea se pot face in privat, la telefon, pe feisbuci sau cu orice alte ocazii. sa nu uitam ca mai intra si copii ce doresc sa invete despre pescuit.
@ giura_mihai: nu poti bana direct o persoana pentru limbaj licentios. poate omul nu a citit regulamentul, poate s-a imbatat intr-o seara, poate i-a murit catelul, poate a pierdut captura vietii etc. mi se pare mai avantajos, si am propus chestia asta, un sistem pe baza de avertizari. adica, sari calul, primesti o avertizare. la 3, 5, 9, 1000, depinde de personalul administrativ, primesti o pauza pe forum in functie de gravitatea abaterii. din cate am inteles de la Dan ar fi de acord cu asa ceva.
oricum, schimbarile nu le poate face sa multumeasca pe toti, ci doar pe marea majoritate. asa ca, cu cat sunt mai multi useri care isi exprima parerea, cu atat va poate ajuta mai mult in implinirea doleantelor voastre.

spinvalentin
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 18 Feb 2013, 17:35

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de spinvalentin » 19 Feb 2013, 21:58

giura_mihai scrie:Va salut :)

Cred ca cea mai mare problema a acestui site si a Romaniei in general e lipsa educatiei, ceea ce nu poate fi rezolvata intr-o zi sau o luna, ci in intr-un timp indelungat :) .... consider ca persoanele care vorbesc urat, aducand injurii altor useri de pe acest forum ar trebui bannate direct pentru ca pana la urma e o pasiune frate si ar trebui sa fim prieteni, in nici un caz "dusmani" .... despre clone de asemenea consider ca ar trebui sa fie sterse, insa rubrica de vanzare-cumparare nu vad de ce ar trebui sa sufere, doar tinuta sub control pentru ca foarte multi useri exagereaza cu zecile de anunturi pentru fiecare shurubel pe care il vand, in rest consider ca e un punct forte al acestui site.

Cum este posibil ca un Shimano Rarenium sa coste 1200 de lei cand in Germania si alte tzari mult mai dezvoltate il gasesti cu 130 de euro maxim 200 de euro MAXIM :) , pentru ce sa platesc 100 de euro in plus pentru ce? ca suntem noi fraieri? .... in toamna a fost o super-mega oferta la Shimano Ultegra 10000 XSB mulinetele ajungand de la 800 si ceva de lei la 550 lei, SUPER reducere cand in afara aceasta mulineta se gasea cu 120-130 de euro cand a aparut acum vreo 3-4 ani, de unde atatea mega reduceri, nu e normal ca oamenii sa evite sa cumpere din magazine si sa devina inventivi? .... aici nu acuz magazinele de pescuit, pentru ca Totalfishingu nu are nici o vina pentru preturile din raft, ci importatorii care tot pe saraci ii jupoaie .... nimic in tara asta nu e sanatos, absolut nimic .... eu cred si sunt de acord sa ne cumperam ceea ce ne permitem, dar daca un produs in Romania e cu 30% mai scump ca in afara, ce inseamna ca nu imi permit sa imi cumpar de aici sau evit sa fiu luat de fraier? .... din cate stiu eu in UE exista o libera circulatie a bunurilor .... sunt sigur ca niste preturi corect si competitive ar frana multi useri sa mai vanda pe acest forum :)

Eu unul intru pe acest site in special pentru volum enorm de informatie care exista aici, insa de multe ori imi mai si cumpar cate ceva care este la un pret corect sau mult mai ieftin ca in magazin :)

Va multumesc, va salut si imi cer scuze daca am suparat pe cineva :wink:

Foarte bine punctat si la obiect, un punct de vedere curajos, total de acord :!:
As mai adauga banarea ptr derapajele de limbaj suburban, atacurile la persoana si cei care au multiple thread-uri la vanzare cumparare si dau up zilnic sau unii altora isi pun intrebari la misto ca sa-si ridice anunturile.
Implicarea mai mare a moderatorilor in sectiunea de vanz cumparare, acolo unde apar cel mai adesea problemele si rezolvarea lor inca de la primele simptome, pana boala nu se cronicizeaza.

Scrie răspuns