Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de adriand » 18 Feb 2013, 14:19

As propuna ca anunturile de vanzare cumparare sa fie impartite pe categorii de produse, fiindca altfel este foarte greu daca doresti ceva sa gasesti ,fiind ordonate doar dupa data afisarii.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

nobody_01
veteran
veteran
Mesaje: 641
Membru din: 20 Mar 2011, 08:28
Localitate: bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de nobody_01 » 18 Feb 2013, 15:56

Cred ca ar fi utila o lista a membrilor forumului in care sa se poata da bile negre tuturor celor ce incearca sa dea tepe. Foarte important ar fi ca userul respectiv sa poata fi gasit usor, printr-o comanda search. Stiu ca exista o lista neagra dar este dificil sa verifici toate postarile din cele 30-40 de pagini.

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de cipic » 18 Feb 2013, 16:02

Eu as propune ca sub poza de la user sa apara calificative in functie de vanzari, iar calificativul sa-l dea cel care cumpara sau vinde!!!! Dau idei si parca vad ca Dan v-a face un site gen okazii.ro unde v-a percepe comision la fiecare vanzare, desi n-ar fi rau, eu in locul lui as fi facut asta de mult!!!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de anem » 18 Feb 2013, 16:34

oameni buni ... nu inteleg de ce tot insistati cu sectiunea aia de vanzare/cumparare ... nu este un site sau un forum care se ocupa cu asa ceva si principala sa activitate este pescuitul la rapitori nu vanzarea de scule. se precizeaza si in regulament ca vanzarea ar trebui sa fie doar ocazionala ... adica eu ca utilizator vad ca voblerul X nu ma multumeste si il scot la vanzare cu gandul ca poate pentru altcineva a fost mai prinzator si il doreste sau la fel cu o mulineta sau lanseta. asta sub nici o forma nu inseamna ca activitatea unui user sa fie in proportie de 100% pe sectiunea de vanzari/cumparari si nici nu implica 20 de topicuri deschise de acelasi user unde vinde mai multa marfa decat are pe stoc un magazin normal de pescuit din romania.

sa fim seriosi ... daca s-ar face o moderare adevarata pe forum si s-ar tine cont de niste reguli cred ca ar disparea 40% din userii "activi" ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de tudor » 18 Feb 2013, 16:46

Total de acord cu anem. Sectiunea vanzare/cumparare a devenit o proprietate a unor bijnitari care numai de asta se ocupa.
Stiu ca face trafic dar fara folos.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de MuskMd » 18 Feb 2013, 16:54

bre la mine in cap treaba e simpla :
-moderatori dedicati pe fiecare sectiune. Din aia activi :D . reguli clare de limbaj si flame, cu cateva grade de warn, ban temporar, ban permanent, kill :lol: ....
-infiintata sectiune de administrativ in care sa fie anuntate si tratate problemele de site, disciplina, limbaj , conduita.
-consider oportuna atat ideea cu promovarea bunei activitati pe forum prin concursuri pt membri cat si incurajarea sub diverse forme a intalnirilor zonale. Oamenii care se cunosc la fata se gandesc de doua ori inainte sa se injure :) .....
-comasarea threadurilor de echipamente similare . Sunt cateva zeci de topicuri cu cate 20 de posturi in ultimele luni care dezbat aproximativ acelasi subiect : de ex lanseta de stiuca de pe mal ...:lol: .... sub acest aspect cred ca ar trebui o mai buna promovare a functiei search :lol: ....
- legat de vanzari si eu consider ca ar fi ok sa existe si un sistem de notare a comerciantilor .... unul cu multe bile si putine posturi e usor de catalogat ca si comerciant si promovat sau admonestat, dupa caz :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de spiridusul » 18 Feb 2013, 17:05

Anem, Tudor, exact, in ideea asta am propus sa existe un numar limitat de anunturi vanzare-cumparare pentru fiecare user intr-o perioada de timp definita (saptamana, luna).
Mai adaug doua idei: consurs pentru cele mai frumoase capturi lunar, pozate cu cm langa pesti; rubrica pesti rapitori, unde sa existe topicuri dedicate fiecarui peste rapitor de la noi (salau, stiuca, biban, avat, somn), cu naluci, locuri de pescuit, tehnici etc etc.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de anem » 18 Feb 2013, 17:25

spiridusul scrie:[.....]rubrica pesti rapitori, unde sa existe topicuri dedicate fiecarui peste rapitor de la noi (salau, stiuca, biban, avat, somn), cu naluci, locuri de pescuit, tehnici etc etc.
asta e o idee super care daca s-ar putea realiza ar ordona misto de tot forumul ... sub fiecare specie sa fie fie sectiuni cu echipamente, tehnici, locuri (dar nu la modul ala in care se dau coordonatele locului :lol: ) si alte minuni de acest gen.

buna de altfel si faza aia cu concursurile ... mai greu partea aia cu metrul langa pentru ca nu toti aleg sa masoare tot timpul pestii la fel cum nu toata lumea umbla cu metrul dupa ei. Si nu spun asta in ideea ca as participa la concursuri (nici nu o voi face) mai ales ca eu, oricum daca pestele nu se apropie de un record personal nu il masor, exceptie facand somnul cu care sunt la inceput si atunci ma intereseaza ... :mrgreen:

de altfel amintesc si asta :D
anem scrie: de altfel as propune si schimbarea regulamentului ce face referire la poze si ceea ce contin pozele. daca te uiti putin prin galerie vei vedea poze care demonstreaza clar ca nu au nimic de-a face cu "pescuit sportiv la rapitori" care este sloganul de sub logo-ul rapitori.ro ... eventual sa fie cineva care modereaza galeria de poze :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de boistean » 18 Feb 2013, 17:27

anem scrie:
spiridusul scrie:[.....]rubrica pesti rapitori, unde sa existe topicuri dedicate fiecarui peste rapitor de la noi (salau, stiuca, biban, avat, somn), cu naluci, locuri de pescuit, tehnici etc etc.
asta e o idee super care daca s-ar putea realiza ar ordona misto de tot forumul ... sub fiecare specie sa fie fie sectiuni cu echipamente, tehnici, locuri (dar nu la modul ala in care se dau coordonatele locului :lol: ) si alte minuni de acest gen.

buna de altfel si faza aia cu concursurile ... mai greu partea aia cu metrul langa pentru ca nu toti aleg sa masoare tot timpul pestii la fel cum nu toata lumea umbla cu metrul dupa ei. Si nu spun asta in ideea ca as participa la concursuri (nici nu o voi face) mai ales ca eu, oricum daca pestele nu se apropie de un record personal nu il masor, exceptie facand somnul cu care sunt la inceput si atunci ma intereseaza ... :mrgreen:

de altfel amintesc si asta :D
anem scrie: de altfel as propune si schimbarea regulamentului ce face referire la poze si ceea ce contin pozele. daca te uiti putin prin galerie vei vedea poze care demonstreaza clar ca nu au nimic de-a face cu "pescuit sportiv la rapitori" care este sloganul de sub logo-ul rapitori.ro ... eventual sa fie cineva care modereaza galeria de poze :wink:
plus ca una e sa pescuiesti pe balti private care colcaie de pesti, si alta pe raurile patriei, slalomand printre setci... :wallbash:

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de George1985 » 18 Feb 2013, 17:29

boistean scrie:
anem scrie:
spiridusul scrie:[.....]rubrica pesti rapitori, unde sa existe topicuri dedicate fiecarui peste rapitor de la noi (salau, stiuca, biban, avat, somn), cu naluci, locuri de pescuit, tehnici etc etc.
asta e o idee super care daca s-ar putea realiza ar ordona misto de tot forumul ... sub fiecare specie sa fie fie sectiuni cu echipamente, tehnici, locuri (dar nu la modul ala in care se dau coordonatele locului :lol: ) si alte minuni de acest gen.

buna de altfel si faza aia cu concursurile ... mai greu partea aia cu metrul langa pentru ca nu toti aleg sa masoare tot timpul pestii la fel cum nu toata lumea umbla cu metrul dupa ei. Si nu spun asta in ideea ca as participa la concursuri (nici nu o voi face) mai ales ca eu, oricum daca pestele nu se apropie de un record personal nu il masor, exceptie facand somnul cu care sunt la inceput si atunci ma intereseaza ... :mrgreen:

de altfel amintesc si asta :D
anem scrie: de altfel as propune si schimbarea regulamentului ce face referire la poze si ceea ce contin pozele. daca te uiti putin prin galerie vei vedea poze care demonstreaza clar ca nu au nimic de-a face cu "pescuit sportiv la rapitori" care este sloganul de sub logo-ul rapitori.ro ... eventual sa fie cineva care modereaza galeria de poze :wink:
plus ca una e sa pescuiesti pe balti private care colcaie de pesti, si alta pe raurile patriei, slalomand printre setci... :wallbash:
...Si cretini, vorba Parazitilor :censored:

Scrie răspuns