Despre legea pescuitului in Romania

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de OldSVF » 03 Apr 2023, 17:19

Zamfi scrie:
03 Apr 2023, 16:17
Ajvps.ul pacii nu cred ca poate face ceva legat de legea apelor! El administreaza resursa vie a apei nu apa! Pentru aia exista Apele Romane ! Acolo trebuie sa faci sesizarea in opinia mea...Nu ca m-ar interesa ca eu nu mai platesc la asociatia ta de vreo 2 ani :) Si asta pentru ca se intampla ceva pe zona voastra cu pestii...ori sunt foarte educati , ori nu mai sunt! Se pescuieste intensiv in zona , desi nu cred ca numai aia e problema.Braconajul clar influenteaza, dar cred ca mai este ceva ...cu apa.Cel putin Scoreiu este altul fata de acum 10 ani! Unii dau vina pe poluarea din amonte... Si chiar mi-au recomandat sa las Scoreiu in pace ca nu merita...Ceea ce si fac :)
Ps: barajele aval de Dragasani sunt pescuite ,unele, comercial. Nu mai zic de braconaj.Si totusi este peste comparativ cu zona voastra...Ceva e putred in Danemarca.
Aline,in momentul in care pescarul cotizează la o asociația are niste așteptări că aia sa ii apere și cauza nu doar sa ii ia banii.Legea din ce știu eu spune clar că nu ai voie sa îngrădești sau sa limitezi accesul la apa atunci când ai un teren concesionat aflat in imediata apropiere a unui lac,râu,baraj,etc.Pe spațiul ăla de siguranță eu că pescar am voie să mă plimb și să pescuiesc fara sa vina cineva sa mă oprească.Din cauza asta am pus link-ul de mai sus.Nu mă duc eu la apele romane sau poliție(poate tv),asociația ar trebui sa se ocupe de asta.Asta bineînțeles într-o țară fără corupție.Si nu e asociația mea,aici sunt oarecum obligat să cotizez,dar sunt convins că la anul nu o sa o mai fac.Chiar daca voi părea necivilizat....
Pestele e tot mai puțin pe zona,într-adevăr.Parere personala,braconajul și presiunea unui pescuit foarte intens.Braconaj nu doar al celor veniți din alte județe dar și a celor care au bălți in jurul Oltului,bălți care nu sunt puține dealtfel.
Anul trecut la Scorei au fost vreo două săptămâni pe vara în care am zis că și-a revenit după mulți ani.Activitate de răpitor,mult avat,ceva somn și șalău.Apoi brusc,totul s-a terminat că și când nu ar fi existat vreodată,desi am urcat chiar si târziu în toamna.Am prieteni care la fel că mine nu își pot explica de ce pestele nu mai era acolo.La cate am văzut la viața mea,nu m-ar mira sa fie in plase sau chiar curentat.Am văzut cât de ușor se face lucrul asta chiar sub centrale.
Din păcate s-a "reușit" terminarea Deltei,deci cu trei patru baraje ăștia se joaca.Avrigul,altădată un baraj plin de viață,acum doar o apa cu urme de peste.Acum 10-15 ani fierbea de avat pe zona,de la centrala până sus la insula era spectacol.
Îmi spun prietenii că la vale deși sunt plase,da, e și peste.Explicatia lor ar fi că barajele pe cât că sunt mari,cam cat trei de la noi,sunt și f.adanci și pestele are refugiu.Cica e mult mai rentabil sa faci o Mamura desi dai între plase decât să pierzi timpul pe la Sibiu.Probabil așa e,de asta ziceam că de la anul va trebui sa schimb ceva.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de pikeman » 05 Apr 2023, 09:43

cred ca problemele cele mai mari sunt balastierele, am un prieten tot bate zona Brasovului si rar vede Oltul bun. Eu nu l-am mai vazut limpede la Dridif/Oltet /Arpasu de vreo cativa ani. Aici trebuie cautata explicatia, singura specie care prolifica pe apa tulbure e somnul, restul sunt cam pa de la turbiditate, suspensiile alea afectand cred si icrele, in schimb pozele din aval imi arata o apa cu vizibilitate la 1-2 metri :wallbash:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de pikeman » 05 Apr 2023, 09:44

P.S. eu m-am apucat de mers pe munte si ma gandesc mai nou sa imi iau si un detector de metale :lol: :lol: :lol:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de adrian99 » 05 Apr 2023, 10:02

mariuse,daca iti iei detector de metale sa vi in Muntii Buzaului.
posibil sa te intalnesti cu extraterestii(zona Bozioru)
:lol:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de Zamfi » 05 Apr 2023, 12:55

pikeman scrie:
05 Apr 2023, 09:43
cred ca problemele cele mai mari sunt balastierele, am un prieten tot bate zona Brasovului si rar vede Oltul bun. Eu nu l-am mai vazut limpede la Dridif/Oltet /Arpasu de vreo cativa ani. Aici trebuie cautata explicatia, singura specie care prolifica pe apa tulbure e somnul, restul sunt cam pa de la turbiditate, suspensiile alea afectand cred si icrele, in schimb pozele din aval imi arata o apa cu vizibilitate la 1-2 metri :wallbash:
Personal iti dau dreptate.Acum 10 ani Scoreiu avea apa limpede, ideala de stiuca.Care se si prindea la greu.Acum are o culoare , sa zic asa, ciudata si ar putea fi o posibila explicatie ce ai zis tu. Eu cred ca exista un dezechilibru acolo...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de OldSVF » 05 Apr 2023, 20:34

pikeman scrie:
05 Apr 2023, 09:43
cred ca problemele cele mai mari sunt balastierele, am un prieten tot bate zona Brasovului si rar vede Oltul bun. Eu nu l-am mai vazut limpede la Dridif/Oltet /Arpasu de vreo cativa ani. Aici trebuie cautata explicatia, singura specie care prolifica pe apa tulbure e somnul, restul sunt cam pa de la turbiditate, suspensiile alea afectand cred si icrele, in schimb pozele din aval imi arata o apa cu vizibilitate la 1-2 metri :wallbash:
Posibil,acestea au un rol semnificativ asupra mediului și pot conduce la deteriorarea corpurilor de apă. Sunt convins ca excavatoarele omoară puietul, un râu exploatat astfel devine cu timpul un râu mort.
Tu știi mai bine ca mulți de aici de pe forum zona de la Sărata,cea la care tot fac eu referire pe aici.Stii ce pești erau acolo acum 10 -15 ani iar acum e doar o umbră la ce a fost odată.Intamplator sau nu,in subiect e vorba tot despre o balastiera și băieți deștepți....au apărut în jur și bălți private in urma exploatării,care din ce aud ar avea ceva peste frumos.Normal că e cumpărat,doar nu o fi din Olt...
In fine,de luni o sa avem din nou doua luni in care va fi liniște pe apa.Cei care fac prăpăd (in opinia unora),adică aia cu lanseta vor fi acasa....Va fi liniste...Poate doar un ușor pleoscăit de la o plasa pusă de cu seara și scoasă înainte de răsărit.Astia chiar au voie...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de adrian99 » 06 Apr 2023, 12:58

aline,zamfi iti pot da 2 exemple privind modificari semnificative care au afectat apele:raul Buzau(zonele pe care le pescuiam cu succes la clean,uneori avat cu o apa limpede,tulburata doar in perioada ploilor abundente.insa cu aparitia balastierilor(multe ilegal constituite)turbiditatea a devenit constanta,suspensiile agregatelor impiedicand apa sa devina limpede decat nopatea cand nu se lucra).ca urmare cleanul este foarte rar,insa au proliferat alte specii(multe urcate din Siret):somn,caras,mreana si foarte mult novac.pe langa asta malurile(modificate de exacavatoare)au influentat viteza api,facand dintr-un rau cu debit,o mica blata.pescarii s-au inmultit,chira si-n cursul saptamanii.deci un rau frumos,cu specii traditionale s-a cam distrus.
al doilea exemplu-Siretul(zona Vrancei)pe care o pescuiesc mai des.aici influenta negativa(din punctul meu de vedere)este cauzata de fluctuatia apei(barajul Ciuslea-Movileni).uneori si de 4-5 ori pe zi crestea-scadea,insa turbiditatea nu era asa de ridicata,balastierele fiind mai rare.asa ca rapitori sunt mai prezenti,de la clean,avat pana la somn.
astea de mai sus pe langa brconajul intens cu "parasute",tot felul de plase,modificari ale albiei...
iar situatia se va agrava :|

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de pikeman » 13 Apr 2023, 11:04

adrian99 scrie:
06 Apr 2023, 12:58
al doilea exemplu-Siretul(zona Vrancei)pe care o pescuiesc mai des.aici influenta negativa(din punctul meu de vedere)este cauzata de fluctuatia apei(barajul Ciuslea-Movileni).uneori si de 4-5 ori pe zi crestea-scadea,insa turbiditatea nu era asa de ridicata,balastierele fiind mai rare.asa ca rapitori sunt mai prezenti,de la clean,avat pana la somn.
astea de mai sus pe langa brconajul intens cu "parasute",tot felul de plase,modificari ale albiei...
iar situatia se va agrava :|
merg destul de des pe acolo dar nu te-am vazut :P :lol1: :lol:
nici barajul asta nu mai e ce era acum 7 ani , din vorbe l-au cam curentat, plus ca acu vreo doua saptamani au bagat aia plasele fara jena pe langa noi vreo 2km :wallbash: da' cu astia nu ma iau ca am auzit destule cu masini ramase pe jante :censored:
in toaman erau varse mari (cu etichete de pescuit comercial) prin stufuri cu stiuci in ele , ce mai e de zis

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de adrian99 » 13 Apr 2023, 21:26

Mariuse,dacă citeai atent ai fi văzut că ma refeream mai mult la zona din aval de baraj😁așa că nu aveai cum să mă vezi daca tu pescuiai pe baraj sau in coada spre Doaga.pe lângă asta tu cu ce capturi te lauzi pe acolo?

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Prohibitia pescuitului pe 2023

Mesaj de pikeman » 17 Apr 2023, 20:41

poi cu ce sa ma laud, cu ce e pe acolo, somn (20k), salau(4.7k) , stiuca(6k) si bibani cacalau maria ta dar nu foarte mari :lol: astea se intamplau acu 3 ani, in ultimii doi chinuiala si salai rari pe la kil plus ceva marle si bibani mici, somni tot asa mici . in pandemie s-au inmultit asistatii sociali si erau o gramada de pescari chiar si in timpul saptamanii plus ca s-au inmultit si plasele :(

Scrie răspuns