definire tipuri de pescuit

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

definire tipuri de pescuit

Mesaj de MihaiV » 26 Oct 2004, 12:41

Ce inseamna pescuit sportiv, pescuit recreativ, pescuit sportiv de agrement, etc?

Mie mi se pare ca orice tip de pescuit trebuie sa contina respectul pentru peste si anumite masuri minime in acest sens: eliberarea pestilor sub dimensiune, grija pentru a nu rani sau pune in pericol viata pestilor eliberati sau scapati, etc.
Mai departe, mi s-ar parea normal ca pescuitul sportiv sa se refere la pescuitul de competitie, iar pescuitul recreativ sau de agrement sa se refere la pescuitul de placere, fie ca se elibereaza toti pestii prinsi, fie ca se retine in limita legii.

Voi ce parere aveti?

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 26 Oct 2004, 13:04

Sunt corecte cele spuse de tine pentru pescuitul sportiv. Pescuitul in Romania, in ultimii 10 - 20 de ani, ca si fenomen, a luat o amploare destul de mare. Sunt foarte multi pescari. Foarte multi. Pescari sau asa zisi pescari. Am pescuit mult timp, in copilarie si tinerete pe raul Buzau. Acum 20 de ani, abia daca vedeam la pescuit 2 - 3 persoane pe un tronson de 10 km al raului.... Acum.... chiar ma intreb oare ce prind? :roll:
Ceea ce vroiam sa punctez de fapt, este ca, din toti pescarii aparuti de 15 ani incoace, abia daca 5 - 6 % sunt pescari sportivi, in sensul definit de tine.
Nu caut sa judec pe nimeni, nici sa lovesc in nimeni, dar, sa fim realisti... cati nu au vazut ca, majoritatea pescarilor (indiferent de tipul de pescuit) baga in traista tot ce prind.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 26 Oct 2004, 13:46

Nu sunt eu cel ce ar trebuii sa scrie despre ceea ce „Sport Fishing� inseamna. (cunostintele mele de lingvistica si in special de limba engleza sunt reduse ... dar ...)
De la denumirea in engleza s-au copiat numele acestei indeletniciri de hobby si in celelalte limbi. Prinsul pestilor cu undita.

Dar daca analizam la ce s-au referit cei ce au infiintat prima asociatie de pescari „sportivi�, parerea mea este ca trebuie sa tinem cont de originea acestora si de codul moral si etic pe care-l aveau la baza relatiilor lor sociale.

De asemnea trebuie pus in cantar si cand a aparut acest fenomen de competitie. Nu sunt documentat suficient sa pot sa afirm cu exactitate dar am convingerea (nu stiu de unde inca) ca nu este chiar atat de veche.

Notiunea de „sportiv� se foloseste si in romaneste tot cu intelesul de Fair-Play.
In interpretarea mea cuvantul de „sportiv� se refera la a fi Fair-Play cu pestele si cu ceilalti pescari, deci „competitia� este intre pescar si peste ... care pe care il pacaleste.

Hai sa comparam cu vanatoarea. Este asociatia vanatorilor ce organizeaza concursurile internationale si nationale, de tir ... talere de ex? Cel putin din cunostintele pe care le am exista federatii de tir ce se ocupa de acest lucru.

Intrebare: - De ce trebuie ca pescuitul competitional sa fie cuplat la pescuitul sportiv de agrement? (unde cuvantul „sportiv� l-am folosit cu notiunea lui de Fair-Play) Nu ar fi normal ca si aceasta activitate competitionala sa fie rupta de pescuitul sportiv de agrement intr-o federatie separata. (nu discutam aici de ce si cum)

Ca la nivel local C/As de pescari sportivi de agrement, acestea poat avea o sectie separata de pescari de competitie si ca acestia sa fie membri ai federatie de pescuit competitional.

Eu nu spun ca asa ar trebuii sa fie, eu consider doar ca mie personal mi se pare mult mai logic o astfel de impartire. Mai ales ca raportand nr. pescarilor de competitie la cei ce pescuiesc de dragul pescuitului, pestelui in farfurie, ...etc, ei reprezinta un mic procent al majoritatii. De ce atunci majoritatea sa suporte prin cotizatii aceasta activitate competitionala a unei minoritati?
Ultima oară modificat 26 Oct 2004, 16:11 de către Borealis Fly, modificat 1 dată în total.
Fir intins!
Borealis F

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 26 Oct 2004, 13:52

parerea mea:

- pescuit de agrement: pescuitul practicat cu undite, lansete, la distractie, fara scopul de a scoate profit in asta

- pescuit sportiv: pescuitul practicat conform legii in Romania
atentie: legea se poate schimba de pe o zi pe alt, deci ce e nesportiv azi ar putea fi foarte sportiv maine: limita legala, cantitatea de peshte retinut, pescuitul noaptea, etc

- pescuit C&R - hobby, pasiune, buba la cap

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 26 Oct 2004, 14:02

Dupa mine lucrurile sunt mai simple ...........asa imi place sa le vad .

pescuit
1 Pescuit industrial
2 Pescuit sportiv.............cu tot ce vreti voi sa derive de aici

pescuit de agreement exista la propriu pe batile pe care cei ce le-au concesionat iti cer o taxa sa te distrezi si sa dai drumul pestelui.........vezi doamne balti de agreement si cam atat...

ce nu e sportiv nu mai e pescuit si gata ......:) :D :D :D ...iar pescuitul sportiv in sine poate fi socotit si agreement

restul concursuri si mai stiu eu ce competitii sunt subiective si nu fac decat sa complice parca restul :D :D :D :D sau sa dea o unda de diversitate :lol:


"a innebunit Lupu"....

sper sa ramana esenta parerii iar gluma sa-si urmeze cursul


fir intins si drill nebun :D :lol: :D :lol:

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 26 Oct 2004, 16:11

Pescuitul sportiv, ca sport, se practica conform regulamentului competitiei.

Pescuitul recreativ il practicam mai mult ca o evedare in natura. In limita legii.

Ca legea ne-a pus la toti (cei care pescuim in apele publice) eticheta de sportivi este o alta problema. Mai ales cind lipseste (aproape total) spiritul de competitie. De fapt problema este cu legea care impune sa fiu membru al unei asociatii de pescari sportivi pentru a putea practica pescuitul recreativ. Unde este atunci libertatea de asociere. Sau poate ma insel cind consider ca libertatea de asociere include si dreptul de a refuza asocierea.

Ar mai fi de spus despre egalitatea accesului la resursele de agrement publice, respectiv la apele publice ...

Ma opresc inca aici, inainte ca nemultumiri vechi sa clocoteasca iarasi.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 26 Oct 2004, 16:24

Ioan S:

In Norvegia de ex. exista o taxa universala de pescuit sportiv de agrement. Pentru a putea plati o autorizatie pe o apa anumita trebuie sa arati ca ai platit aceasta taxa. (si ea este la randul ei impartita dupa unde si cum pescuiesti - vreo doua sau trei categorii ... eu platesca pe cea de somon care cuprinde si celelalte de apa dulce)
Banii obtinuti prin achitarea acestei taxe se reinvestesc de catre stat in diferite proiecte de combatere a poluarii, amenajari, repopulari sau alte astfel de actiuni ce au ca scop protectia si administrarea cumpatata a fondurilor piscicole. Ca este bien sau rau ... nu stiu. Pe de o parte este bine pe de alta parte este rau.

In Suedia nu exista acest lucru si deci sa practici un pescuit sportiv de agrement nu necesita sa fi membru al unui club sau asociatie. :)
Este suficient sa cumperi o autorizatie pe o apa si poti pescuii.
In Norvegia trebuie sa le cumperi pe amandoua. :) (taxa este cca 25 Euro si autorizatiile intre 15 si 2-500 Euro/zi.)
Ultima oară modificat 26 Oct 2004, 22:30 de către Borealis Fly, modificat 1 dată în total.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Codrut
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2004, 20:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Codrut » 26 Oct 2004, 16:48

Pescuit sportiv = pescuit de agrement practicat ca si activitate legata de un hobby. Acum cu legi, in antichitate fara sau doar cu bun simt.
Pescuit cu undita = vezi mai sus si/sau pescuit ca necesitate( e.g. foame, tembelism, ego)
Pescuit industrial = daca pescuiesti cu undita si apoi vinzi in piata, daca pescuiesti cu navodul si vinzi in piata, daca pescuiesti cu pescadorul si vinzi in piata. Cand se umfla cash flow-ul devine hobby. Toate cele trei posibilitati au aplicatii contemporane si clasici in viata.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 28 Oct 2004, 14:26

Conform legii 192:
"pescar sportiv - persoana fizica, care practica pescuitul recreativ/sportiv in baza unui permis"

Asa ca toti cei ce pescuiesc legal si fara scopul de a vinde pestele sunt pescari sportivi. Evident ca si cei ce participa la competii pescuiesc de placare cel putin 90% din timp.

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 28 Oct 2004, 18:15

Poate nu stiu eu, spuneti-mi alt sport pentru care conditiile in care practica apar intr-o lege.

Si din nou nu stiu cum pescuitul de competitie se practica in alte conditii de cele prevazute de lege pentru pescuitul sportiv. (vezi cupa Uzlina, cu mai mult de doua lansete, pescuit inclusiv pe timp de noapte)
Nu ma refer la Delta ca ape publice vs. concesionate, ci la pescuitul sportiv ASA CUM ESTE DEFINIT IN LEGE vs. CUM SE PRACTICA IN COMPETITII.

Scrie răspuns