De cind esti "rapitorist"???

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
exu...
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 271
Membru din: 01 Iun 2006, 22:00
Localitate: ora exacta
Contact:

De cind esti "rapitorist"???

Mesaj de exu... » 05 Aug 2006, 17:46

Am intrat prima data pe acest site, acum aprox 2 ani, dupa ceva vreme, mi'am facut cont, insa data fiind "vasta" mea experianta, in domeniu' pescuitului la rapitori, nu am avut alta activitate pe forum, decit citind postarile voastre, privindu'va fotografiile cu superbele exemplare si, de multe ori aveam impresia ca vorbesc singur, va invidiam...vreau sa va spun ca am fost fascinat de rapitori de cind am intrat aici, insa cercu' meu de compagnioni, dedicati fiind pescuitului la stationar si neavind pe nimeni cu care sa ies la o partida de spin sau altceva, am "carasito si'am crapuito", pe nenumarate balti...din toamna trecuta, am inceput sa'nvat din tainele spiningului, pe'o balta cu un curent slab...am si avut primele capturi de salau si bibi, insa a venit iarna, lacul a inghetat, la copca am luat ceva bibani si cam atit...din primavara, am inceput sa ies iar dupa celebrii pasnici, am avut cite 1-2 iesiri pe saptamina, pina'n luna iunie inclusiv si, dupa cum stiti si voi, anu' asta a fo' cam atipic, nu prea s'a luat pasnic...
Brusc, dezamagit fiind de slabele rezultate, de sumele de bani cheltuite in zadar si de timpu' pierdut, m'am hotarit sa nu mai merg pe nici o balta cu plata si sa ma dedic in exclusivitate pescuitului la rapitor...personal, consider ca toti pescarii sunt priceputi, insa stiu ca cei care pescuiesc la rapitor, in special cei care fac asta pe ape curgatoare, sunt cu citeva clase peste cei care "stationeaza" (parerea mea):)...astazi ma'ntrebam (in timp ce dadeam dupa avat si culmea, chiar am luat unu', primu' din viata mea :) 30 cm) cum dreaq de nu m'am desteptat mai demult si cum or fi facut ceilalti pasionati de rapitor???...
Chiar asa, voi cei care cititi acest post, ati fost dintotdeauna "rapitoristi" ???...sau daca n'ati fost, de cind sunteti si ce va determinat sa o dati pe rapitori???...
Am citit ceva scris de un distins coleg, ceva care m'a uimit, si anume: "miine merg la stationar", urmat de iconita care roseste la fatza...eu nu cred ca cineva rezista ispitei, de'a avea o mare captura de crap, asta daca are un pont, sau convins fiind de unu' din cei apropiati lui... sunt convins ca de multe ori vi s'a'ntimplat sa jepcuiti cu jigu' un crap si nu cred ca v'a parut rau in acel moment, sau v'ati inrosit la fata...
Ideea pe care eu o am, este ca pescuitu' este ceva special, pescuitu' rapitorului, este cu 2 clase peste cel stationar, iar pescuitu' rapitorului pe apa curgatoare, este cu doua clase peste cel al rapitorului pe lac...
N'am sa dau sculele de crap nimanui, probabil ca voi mai fi tentat vreodata sa fac o partida de stationar, iar daca nu va fi asa, le voi tine amintire toata viata si, orideciteori am sa privesc lansetele de crap, am sa ma gindesc intens: "ce dreaq era in capu' meu, de mergeam si cheltuiam 2-3 milioane saptaminal, ca sa stau degeaba, cu ochii pe bambine??? "
Pt a fi fair play, mi'am facut un alt cont la data care se vede, nu era corect din partea mea, sa intru dupa atita timp,insa cu data veche...
ÃŽmi plac peştele...

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 05 Aug 2006, 19:50

:lol: poi si eu am fost "stationarist" si ma uitam la altii cu exemplare spectaculoase si miam zis, poi eu prind carasi si ma chinui ...fa mamaliga, fa aia, lanseaza, pune mamaliga...bla,bla,bla si nam un drill k-lumea, in urma unei partide de stationar esuate, am pus un effzet pe fir si "poc" o stuk de 5kg :oops: moment decisiv...ma mut pe rapitori...acu singurele stationare care le mai fac sunt iarna si din cand in cand vara cand chiar imi doresc sa lenevesc pe malul apei, dar si atunci am batu de spinning la mine :lol:

M-am apucat de spinning fiindca am vrut sa prind un peste mare :wink: si nu regret, e mult mai activ si ai rezultate mult mai bune si majoritatea pestilor rapitori ajung la talii impresionante fiind si mai multe specii decat la stationar

Avatar utilizator
RIon
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 160
Membru din: 10 Iul 2006, 15:22

Mesaj de RIon » 05 Aug 2006, 21:28

...azi mi-am dat batul de plutarit... nu am prins la pluta mai mare de 2kg, iar dril-urile din ultima vreme, cu ciortani de 400gr m-au lasat...rece.

Noroc cu clujenii muscari, multumiri Luci si George M, my very first teachers ;)

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 06 Aug 2006, 06:15

E greu pana la primul pas . Trecerea de la "stationar" la spin sau fly. Dupa aceea, mai ales daca ai pe cine sa te ajute si sa-ti faci prieteni printre pascarii consacrati si lasi toate pentru o partida pe rau . Nu poti compara niciodata cele doua stiluri . Pe un rau de munte cu niste drumuri mai putin accesibile nu mai ai iubitori de muzica ce polueaza fonic totul din jurul lor si lasa gramezi de gunoaie dupa ei . Ai numai liniste . Asta nu se poate cumpara cu nimica . Banii pe care ii cheltuiam la stationar pe nade si momeli imi permit sa fac deplasari mai lungi , in locuri noi pentru mine si sa cunosc multi pescari in fata carora ridic palaria . In rest nu se poate descrie in cuvinte placerea unui pescuit si mai ales atunci cand pestele este prins cu vre-o "goanga" sau o bucata de metal facuta de tine .

AndreiB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 01 Noi 2004, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de AndreiB » 06 Aug 2006, 11:00

Cred ca sunt putini cei care au sarit etapa de stationar. Eu personal cunosc un singur caz de persoana care s-a apucat direct de spinning (de gura mea). Are si stationarul farmecul lui (sau avea). Crapul nu m-a atras niciodata dar nici acum nu refuz din cand in cand o partida de stationar la orice in afara de crap. In afara de sculele de spinning si mai nou, de fly, mai am 2 match-uri si o fixa de 4 m cu care mai "carasesc" citeodata, sau mai trag cate o partida de oblete. In orice caz, chiar daca plec la caras, tot iau si scule de spining si varga de musca, macar pentru antrenament.

Avatar utilizator
exu...
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 271
Membru din: 01 Iun 2006, 22:00
Localitate: ora exacta
Contact:

Mesaj de exu... » 06 Aug 2006, 14:20

Da' un pescuit la somn, cu tipar, coropisnita, sau altceva, cum se cheama???...ca io's sigur c'am sa'ncerc asa ceva...stiu ca s'a luat somn la vobler, ca se mai ia, insa stiu ca nu am vreun loc, care sa colcaie de somn, iar naluca mea sa'i treaca pe la bot, iar cine pune pescuitu' somnului cu vobler, pe seama priceperii si nu pe seama intimplarii, ori nu este realist, ori este prea meserias...am vazut cum s'a luat somn la stationar, si nu unu', in acelasi timp io aram si brazdam cu tot felu' de table si plastice apa...poti pune si mama feromonilor pe vobler, nu se va compara cu un tipar viu...
Binenteles ca voi avea grija , ca in timp ce sta montura de somn in apa, s'o spiningesc prin apropiere... :)
ÃŽmi plac peştele...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 06 Aug 2006, 17:37

pai hai sa zic si eu cum m-am apucat de spinningeala:

anul trecut sfarsit de octombrie,locatie-izbiceni,eram cu cumnatul meu,pescuisem vreo opt ore si nik.,dadusem numai la fund cu pestisor,lipitoare si coropisnite,dar soarta fusese cruda cu noi,nici macar un peste.
pe la ora 12 am strams sculele sa plecam,am incarcat totul in masina si am dat sa plecam cand cumnatul meu si-a adus aminte ca a uitat ceva si am deschis portbagajul sa bage ce uitasem dupa care am trantit portbagajul,iar centralizarea de la masina a blocat toata masina :evil:
va dati seama ce fata am facut si ce cuvinte am balmajit,aveam totul in masina,inclusiv telefoanele si tigarile,noroc cu un paznic de acolo care s-a indurat sa ne dea telefonul lui sa sunam acasa la valcea sa ne aduca cineva al doilea rand de chei.
stand si asteptand am mers imediat sub baraj unde vazusem niste baieti la pescuit,atunci am vazut prima data cum se prinde peste la twister,erau trei baieti cu ceva scule bune si dupa modul cum le foloseau am presupus ca sunt meseriasi,mai ales ca in decurs de 2ore cat am stat linga ei au prins fiecare cate vreo 5-6bucati de salau(mereu mi-am pus intrebarea care dintre voi erati?)
atunci pot sa spun ca m-a "muscat" microbul spinningului,cand am vazut ca se poate prinde peste cu o singura undita si o cutiuta cu momeli artificiale dupa tine,fata de mine cu o traista de bete si o gramada de momeli vii,cu vibratorul pt pestisori,cu petromaxul de rigoare si cate si mai cate ca umplusem doi insi un portbagaj de masina.
nu pot spune ca nu ma mai duc la stationar(chiar ieri am fost si am prins primi mei somotei,la lipitoare :oops: ),insa nu se compara cu nimic pescuitul la spinning mai ales daca folosesti naluci fabricate de tine si mai prinzi si peste cu ele. :D
cam asta este cu spinningul la mine,ma mai duc si la stationar din cand in cand asta si datorita locatiilor lipsa din zona mea si mai mult din faptul ca nu am parteneri de pescuit pe acest stil.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 06 Aug 2006, 18:11

cred ca toti am inceput cu pescuitul stationar si dupa aceea acel microb al atacului in naluca cad mana fara sa vrea isi schimba directia datorita atacului ne-a facut sa ne schimbam aproape daca nu total pe spinning! este o senzatie mult peste orice muscatura la fix! orice pescuit are farmecul lui... si la peste mic in viteza(ador si acum pescuitul la oblete in viteza, si crapistii sunt la fel de buni cu capturi f. frumoase, fly-fishing-ul este la loc de varf datorita faptului ca tehnica la musca uda este la vedere(ce e mai frumos decat sa vezi cum se ridica pestele si culege de pe apa musca), dar senzatia de atac in naluca pt. mine ramane no. 1! pescuiesc la spinning de 4 ani, si am inceput cu cleanul!

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 09 Aug 2006, 21:23

salut. 8) De caras si crap m-am cam saturat acum trei ani si am spus sa incerc ceva nou am tot auzit de woblarit si altele dar nu le-am prea dat atenzie eram cu stationarul fa mamalica si gandestete la tot felul de monturi si alte prosti pe care dupa o vreme te cam plicti.copil fiind am auzit atunci de oscilante si linguritze dar daca nu are cine sa itzi arate nu prinzi microbul am incercat si atunci dar ma cam dezamagit poate nu eram destul de experimentat si cu ani in spate de stationar invetzi tainele pescuitului, numai daca o iei de la inceput cu plutaritul cu batzul de alun in mana invetzi ce inseamna pescuitul,tin minte ca ma invatza un prieten sa dau la ''tacaneala'' :) la suprafata apei cu lacuste,schneider si tot felul de gangani prin desisuri sa nu te fada cleanul si acum il invat eu la spinning asta e.cunosc persoane care si acum dau la pastrav la stationar e o crima din partea lor dar asta tine si de mentalitate.acum vreau sa incerc tainele muscaritului care cred ca sunt cele mai frumoase, dar cele mai tari senzatii le traiesc tot la naluca nu se compara cu nimic altceva,poate din cauza drilului care este ca un microb ptr mine,nimic nu ma multzumeste mai mult de la o partida de pescuit

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 10 Aug 2006, 00:09

Eu nu sunt habotnic ......practic cu placere ambele stiluri :) fiecare stil cu frumusetzea lui
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

Scrie răspuns