De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia oare?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de paul » 07 Ian 2014, 21:36

noname scrie::D avea numai un loc in care se hraneau la maxim si nu ajungeam de pe mal cu naluca cu care pescuiam era musai sa inaintez 10 m in apa pentru a i-o propti la bot. Am patit-o si anul asta cand am cazut in apa (am alunecat) si tot in noiembrie e naspa rau senzatia macar atunci cand am stat pe moment nu am simtit frigul
Ps: Paul stie:)))
Da, stiu, eram de fata :) ... numai ca s-au dus vremurile acelea. S-au dus, vor veni altele. Nici excesele astea nu prea fac bine in timp. Si eu am avut momente cand traversam garla iarna, descult, iar cand ajungeam la malul celalalt nu-mi mai simteam picioarele. Nici asta nu e bine...
Dar sa revenim la subiect... de ce pescuitul si nu altceva? Printre picaturi am mai incercat si altceva, ca majoritatea dintre noi: masini, fotografia, filmele etc... dar m-am intors de fiecare data la pescuit pentru ca aici am simtit ca sunt implinit, in largul meu. M-am simtit de fiecare data linistit, pe malul apei am regasit acelasi eu de odinioara...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de adrian99 » 07 Ian 2014, 21:46

pescuitul(cel putin pentru mine)este hrana sufletului :wink:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de MARIUS POPA » 07 Ian 2014, 21:56

Imi place asta Adrian99 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de Spring » 08 Ian 2014, 08:36

De ce pescuitul?......m-am gandit mult la asta....cred ca noi oamenii in societatea moderna suntem rupti de mediul nostru natural. Am incercat mia multe hobby-uri...halbere, sticlism, coniac-kanoe....femei si dansuri latino dar parca tot lipsea ceva.
Cand m-am apucat de spinning, nu mai pescuisem de 10 ani, inainte de prima partida nu am dormit. La prima iesire am prins un clean de 1kg. Imi tremurau mainile, si dupa 3 ani inca primesc acel val de entuziasm si de adrenalina cand simt tzac-ul la mana.

Am ales pescuitul ca activitate principala recreativa pentru ca e singura ocupatie care ma deconecteaza total de probleme, de stres, de munca de birou si creieri fierti. Pentru ca ma readuce in mediul natural al existentei umane cand barbatii erau barbati si femeile recunoascatoare. Pentru ca trezeste in mine acel instinct natural de vanator care aduce mancarea acasa la familia lui dupa o zi de cautat. Stiu ca noi acum practicam C&R dar motivatia in subconstient e tot haleala.

Foarte frumos topic-ul. :respekt:
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de MARIUS POPA » 08 Ian 2014, 11:28

Multumesc Spring .
Simtim nevoia sa ne eliberam, sa plecam, sa lasam muierile, gagicile, amantele, treburile gospodaresti..etc., pentru moment deoparte si sa ne lehaim in pescuit, unde, nu te plictisesti niciodata, unde tehnica partidei trebuie avansata (imbunatatita) de la o partida la alta...e minunat :)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de danstiucaru » 10 Ian 2014, 16:44

pai pana acuma erau doar patrularile umar la umar cu o gama restransa de amici ....de acuma fiumio are aproape 9 ani...o sa merg mai des cu el ,nu vreau sa raman un soarece de bloc(i place si sa prinda pesti si doar sa hoinareasca)in noiembrie a facut prima lui pescuiala la stiucarit ,pana acuma lam dus doar la rosioare obleti babusca...ma bucur ca ii place am mai vazut pescari cu baieti care nu agreaza natura si pescuitul
ce poate fi mai tare decat sa te duci in ianuarie sa faci un foc sa admiri munti? iarna sau vara natura iti incarca bateria ptr a rezista la serviciu...si ptr ce?ptr 35 de ron cat bag motorina? oricum intrun bar iesi mai scump cu berea si biliardu(nu mai suport de ani buni fumul cu toate ca fumez)
cand incep sa ma echipez cu soldanele si sami fac montura ...am aceleasi emotii de parca ar fi prima oara
grea boala

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de MARIUS POPA » 10 Ian 2014, 17:07

Frumos; grea boala, dar cred ca-i singura boala care ne-o dorim voit, pe o durata nelimitata si fara tratament de indepartare :lol:
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Goldelian
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 21 Feb 2012, 18:01

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de Goldelian » 10 Ian 2014, 17:27

De ce pescuit??!!!!!!......pt ca din seria capturilor si pt ca iesiri frumoase :lol:

nairda
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 23 Mar 2012, 11:18
Localitate: Braila

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de nairda » 11 Ian 2014, 08:10

Pentru a iesi in natura, pe malul Dunarii, pe orice apa.
Daca faci gratar mananci,bei, e buuuuun, dar te vei simti obosit.
Daca te duci la femei, ....., e bineeee, reconfortant, dar te vei simti obosit.
Etc., etc...
Pe malul apei este aer curat, oxigenat, bun la creieras, te tine in forma, oricat de obosit ai fi tot poti face una din cele doua de mai sus.
O zi buna.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de razvan cristescu » 12 Ian 2014, 11:55

De ce pescuitul?De cand m-am pomenit copil la mine-n sat...

Scrie răspuns