De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia oare?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de MARIUS POPA » 20 Noi 2012, 23:56

adiwolf scrie:
noname scrie:de departe pescuitul este un sport. .............
ohooo si inca ce sport, e la concurenta cu vanatoarea, tirul cu arcul sau arma cu glont, sahul, iar din urma vin niste discpline care in curand vor fi in portofoliul olimpic si vorbim de prasit 1000m, cosit 300m garduri, sapat viteza,etc.
este opinia unora ca pescuitul este un sport, probabil ca asta ii face sa se simta mai bine psihic cand baga la traista, dar..............pescuitul este departe de a fi un sport in sine
da, este o activitate cu caracter recreational si benefica organismului, dar nu este un sport.
opinia mea.
...si totusi , de ce pescuitul...nu ti-ai dat parerea!? :)
nici eu nu consider pescuitul neaparat un sport, oficial sau neoficial, dar este o competitie, indiferent de concurenti, in care sunt puse la bataie:echipamente, dimensiuni pesti, polemici, timpi in drill...!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de ranga » 21 Noi 2012, 00:09

MARIUS POPA scrie: nici eu nu consider pescuitul neaparat un sport, oficial sau neoficial, dar este o competitie, indiferent de concurenti, in care sunt puse la bataie:echipamente, dimensiuni pesti, polemici, timpi in drill...!
Competitie pe naiba...

De unde a plecat pescuitul ? De la polemici, dimensiuni si echipamente ? :roll:

A plecat de la foame. Pescuitul e in codul genetic al omului. Unii si'l descopera , altii nu...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de MuskMd » 21 Noi 2012, 00:25

io zic ca fiecare cauta ce-i lipseste .... eu caut linistea....de aia merg la peste 90% singur....... si -mi golesc mintea d eorice alte ganduri in afara de pescuit..... si ma intorc fresh.... in rest sunt putine activitati in care chiar esti singur.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de adiwolf » 21 Noi 2012, 01:09

MARIUS POPA scrie: ...si totusi , de ce pescuitul...nu ti-ai dat parerea!? :)
nici eu nu consider pescuitul neaparat un sport, oficial sau neoficial, dar este o competitie, indiferent de concurenti, in care sunt puse la bataie:echipamente, dimensiuni pesti, polemici, timpi in drill...!
competitie pe draqu.

cred ca in primul rand ar trebui ca fiecare sa regaseasca pescuitul de placere, ca hobby, pescuitul de destindere si relaxare unde nu are ce cauta competita si nici notiunea de sport ca atare.




...........................
am sters o gramada din mesajul initial ca sa nu deranjez si sa deschid noi polemici, dar daca se pleaca la pescuit cu gandul la competitie, eu unul cred ca se pierde esenta pescuitului in sine.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de lucky_51 » 21 Noi 2012, 09:12

MuskMd scrie:io zic ca fiecare cauta ce-i lipseste .... eu caut linistea....de aia merg la peste 90% singur....... si -mi golesc mintea d eorice alte ganduri in afara de pescuit..... si ma intorc fresh.... in rest sunt putine activitati in care chiar esti singur.....

Bine zis, asa competitia dispare si pescuitul devine frumos. :respekt:

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de lucky_51 » 21 Noi 2012, 09:20

noname scrie:de departe pescuitul este un sport. depinde cum cauti ce este in adancuri, unii au monturi sofisticate in perioada asta cu ancore care impodobesc textilul ca pe un pom craciun, ciudat este ca la acesti pescari somnul trage si iarna destul de des. Omul, cercetas de fel cauta in adancuri cu tot felul de plase mai nou si cu curent, deci este interesat el de ceva pe care il cauta cu toate mijloacele. Mie personal mi se pare o partida de pescuit la spinn reusita daca in ziua respectiva am parte de o zi frumoasa, sa merg cat mai mult si sa vad locuri cat mai salbatice. Daca mai si vad sau prind un peste 2 e cireasa de pe tort. In ultima vreme am inceput sa admir mai mult peisajele de pe malurile Prutului decat sa pescuiesc. Cand am inceput sa pescuiesc eram asa de entuziasmat incat uitam sa mai mananc sa beau apa... acum m-am mai potolit:))

Lasa spinnul si treci la crap si pictura :D :D

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de noname » 21 Noi 2012, 09:50

pictez de pictat. cine nu considera pescuitul un sport il invit sa pescuim impreun o zi, a doua zi il va considera sport. poate definitia de sport e inteleasa gresit.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de MARIUS POPA » 21 Noi 2012, 11:25

Ranga am mai zis, vorbim de acel pescuit de placare, si cred ca noi, cei care ne consideram pescari sportivi, nu avem treaba cu mancare neaparat, poate nu am fost explicit de la inceput :)
Adiwolf iti dau dreptate la afirmatia :.."pescuitul de placere, ca hobby, pescuitul de destindere si relaxare ...
Dar, vrem nu vrem , s-a ajuns si la competitie , sportivitate sau nesportivitate...dar asta o lasam la o parte, aici, povestim strict despre misterul atractiei catre pescuit!;)
NU toti mergem singuri la pescuit, nu toti ne povestim partidele intre prieteni, la o intalnire , la un gratar, nu toti tacem si tinem pentru noi, asta e realitate, si eu de regula prefer sa pescuiesc singur, de ce??...poate ca nu agreez ideea, ca celalalt sau ceilalti sa-mi "cotrobaiasca" in locurile mele, chit ca suntem prieteni, poate intervine invidia, nedorinta de a impartasii, am renuntat la gandul de a spune la toata lumea locurile de pescuit; de ce??
Am observat multa comoditate la unii, am intalnit domnii cu "coasele" pe acolo ( nu zic ca fix de la publicarea locurilor au ajuns acolo), si am zis":gata, sa-si caute fiecare , sa umble, sa vada cat de frumoasa e natura...poate gresesc, dar asta este!
NU inseamna ca nu imi face placere sa ies cu o companie prietenoasa , dar ,cand am ocazia sa fiu singur, nu disper ca:"no, cu cine sa ies si eu azi"? ma urc in masina,pe bicicleta,in tren, pe jos si am tulit-o frate:)!
Dar totusi, dece pescuitul?...ce ne face sa revenim pe malul apelor, cu o pofta si mai nebuna?

Oare relaxarea, oare eliberarea de ganduri negative,placerea nebuna de a pescui, oare gandul ca ce mai intra de data asta in carlig, sau sa ne demostram ca nu a fost o intamplarea partida trecuta...ce ziceti?
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de Hell » 21 Noi 2012, 15:42

Dece pescuitul..... pai no,cum au zis si altii. Mai o adiere de vant, mai un buchet de miresme de padure...senzatia aia ca ceva te trage de mana cand iti da in bobler/guma/musca.... sunt multe chestii.
Dar si asta poate sa fie subiectiva. Unora le place sa stea cu berea-n nas si sa se uite la bambina in noptile senine de vara langa un foc, altora le place pescuitul la suprafata, altora le place ca au o liniste deplina.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: De ce pescuitul, de ce nu altceva?...care-i explicatia o

Mesaj de D_ali » 21 Noi 2012, 16:13

Hmmm...destindere si relaxare pe dracu'... :lol:

Scrie răspuns