De ce nu se aduce Biban american in tara

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de APSHD » 01 Feb 2017, 14:02

rcorbu scrie:

Si speciile autohtone ce zic ?
Nu mai zic nimic , sunt digerate. :cooler:

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de kriss-wolf » 01 Feb 2017, 15:03

Specile autohtone decimate nu preau au drept la replica din pacate...
Dar ca idee, in ungaria sau introdus in mai multe locatii bass, eu am pescuit langa budapesta la Delegyhaza, unde sunt niste balastiere aproape de dunare de dimensiuni foarte mari (balastierele) concesionate.
In aceste balastiere coexista stiuca salau biban avat somn si largemouth bass fara a se fi creat un dezechilibru, stiuca si somnul mananca f bine bass.
Ungurii au constatat ca singura solutie pt a scapa sau cel putin a decima populatia de somn pitic originar tot din america este bass-ul.

Deci care ar fi impactul asupra echilibrului din ecosistem??? parerea mea ca nici unul, si cred asta pt ca in nici unul din statele europene in care a fost introdus nu am auzit sa se fi creat un dezechilibru, de ce s-ar produce la noi ???

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de rcorbu » 01 Feb 2017, 15:56

Ma gandeam la ce ar zice: babusca, rosioara, obletul, carasul, platica, ..si astia sunt pesti, asa este ?

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de kriss-wolf » 01 Feb 2017, 17:13

Da, sunt aia pesti evident, in locatia din ungaria unde am fost era si foarte mult pasnic, cei drept acolo se practica C&R, dar avand in vedere ca la noi rapitorii sunt decimati an de an nu cred ca ar afecta foarte tare populatia de pesti pasnici...dar astea sunt doar supozitii...o sa vedem in viitor in locatile in care la noi sa introdus bass. In locatia in care sa introdus prima data bass, din ce stiu eu nu sa produs un dezechilibru....om trai si om vedea.

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de cristi.v » 16 Feb 2017, 00:40

eu unul m-as bucura de orice specie adusa si populata, in special in apele libere. oricum nu le populeaza nimeni. niciodata. si macar de ar stii sa se fereasca de mono si amperi. valoare gastronomica putem da la orice chestie cu coada si branhii.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de rcorbu » 16 Feb 2017, 08:14

Orice specie neindigena poate provoca un dezechilibru, vezi somnul pitic la noi, vezi fitofagul in America.e.t.c
Cam ce crezi tu ca ar face un bass intr-o apa mica, asa cum le avem noi pe majoritatea, probabil ca ar manca tot ce prinde.

Sa fie introdusa o specie doar pentru distractia unora, nu cred ca este chiar atat de indicat !

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de Sorin » 16 Feb 2017, 09:10

Cam cate specii aflate in apele de la noi sunt indigene?

crapul si carasul auriu - China ...da poate e greu de crzut dar nu sunt specii autohtone
chinezul de cultura idem ....asta produce cele maim mari dezechilibre .....balti alta data patradisuri limpezi si pline de vegetatie nu mai sunt altceva decat niste ciorbe tulburi tot anul
somn african - de import ....cine il baga ? patroni de balta ca e probabil un peste ieftin si hraparet sa-l prinda unditarii ...
somn pitic de import - asta iara este highly invazixv si daunator
si cate si mai cate .....

de altfel nu vad pe nimeni sa moara de grija caracudei nisparnitei ori vaduvitei ori linului.....specii autohtone
bassul nu a distrus niciun ecosistem nu s-a dovedit a nimici nici un fel e populatii nici macar in tarile de bastina ...
efectul introducerii lui in Japoni ori europa a fost , prin intermediul pescuitului sportiv si a industriei aferente unul benefic rezultand ape mai bine ingrijite , turism de pescuit aferent ...etc ....

asa incat making long story short .....nu vad de ce e condamnat bassul ...care vai de mine ar produce dezechilibre pentru placerea unora .....nu cumva si crapul e crescut to pt placerea unora ? ....nu cumva crapul si carasul au trimis caracuda in atlase?

.
Apele concesionate sunt ppline de chinez , novac -specii invazive - din ratiuni de business iar ecosistemele sunt distruse
apele publice sunt curentate, golite sistematic, deci praf....nepazite de nimeni ....
ne mananca cat de curand somnul pitic care va rade din balti tot ce prinde

dar bassul ...da da bassul....,e o problema ....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de kriss-wolf » 16 Feb 2017, 09:28

Este adevarat ceea ce spui tu, dar cum ziceam mai sus, in Ungaria au introdus Bass tocmai pt a stopa sau diminua pagubele facute de somnul pitic, care se pare ca nu este pe meniul rapitorilor autohtoni. Bass-ul este la randul lui prada pt alte specii, am prins in Ungaria bass muscat rau de stiuca...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de rcorbu » 16 Feb 2017, 09:31

Si daca au fost produse greseli, trebuie sa le repetam ?
Trimitem si restul pestilor in muzee ?

Poate si pirahna se poate adapta in apele de la noi, sa incercam ?
Daca tineti sa faceti ceva, faceti un studiu si faceti-o legal !

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de APSHD » 16 Feb 2017, 09:37

In Ungaria se vinde BASS la greu in Crescatorii . Deci fratilor euroi in buzunar si cumparati bass , dupa care il deversati in apele publice . Va convine :?: , nu cred .
Toti cei care au adus Bass sunt proprietarii de balti private .In lacul Snagov a bagat un proprietar de balta din jurul Bucurestiului citeva exemplare , de care nu s-a mai auzit nimic . :respekt: :cooler: :crazy1:

Scrie răspuns