Daes Daea si Cormoranii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de bivanus » 22 Feb 2019, 21:32

Dragii mei , o întrebare pentru cei din zona , așa mulți cormorani sunt pe Someș si Lăpuș de au ajuns domni mari de la București precum onorabilul domn Daeș si stimabilul domn Daea sa nu mai poată dormi noaptea de grija cui ii mai rareste prin împușcare ? :wallbash:

Nu cumva "cormoranii" ceia sunt mai putin dotati cu aripi cat cu picioare si niscai echipament CCM ? (Curent-Carbit-Monofilament aka SF Treime a braconerului)

Acu , poate sunt eu rautacios , si cineva din zona o sa puna niscai poze cu stoluri uriase de cormorani agresivi cu pesti , caini si pisici in cioc... :|
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de adrian99 » 23 Feb 2019, 14:30

masura nu este exagerata,am sa-ti spun de ce-eu pescuiesc destul de mult pe Siret,Dunare,Buzau.ca anul trecut (Siret)n-am vazut populatie atat de numeroasa de cormorani care faceau prapad printre bancurile de pasnic(mreana,scobar),cat si rapitor(clean,avat).goniti se deplasau cateva sute de metrii si asteptau sa plecam.cum faceam acest lucru reveneau pe zona de hranire.zone ca Ciuslea,Doaga,Cosmesti sunt invadate de aceste pasari.la fel pe raul Buzau,zona submontana(!)familii de cormoran decimand cleanul si mreana.nu mai zic...Delta Dunarii unde pe langa faptul ca distrug toate salciile in care cuibaresc(fecale acide)fac pagube in special in cadrul speciilor de valoare(salau,somn,crap...sturion(cega))etc.
in Ungaria vanatoarea este permisa daca depasesc un anumit nr de familii(zona).iar masura este in vigoare de cativa ani,sigur da roade.deci se poate,insa la noi daca masura este initiata de un ministru PSD este gresita.daca masura era initiata de un ministru al altui partid era o masura buna?

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de bivanus » 23 Feb 2019, 18:17

Buna Adrian , scuze daca cumva postarea mea a parut a avea tente politice , departe de mine acest gând in condițiile in care toți "cavalerii' care au accesat la "masa rotunda" s-au comportat la fel indiferent de stindard: au omorât prințesa ca sa salveze bietul dragon.

In Constanta , la Cazino , este de când mă știu o colonie de cormorani , apar de asemenea regulat pe lacul Tăbăcărie si Siutghiol. Pentru Dunăre ajung mai des in zona Cernavoda si Fetești. Nu am observat o creștere exploziva a populației de cormorani in zonele acestea, de aceea declarațiile belicoase din ultima vreme m-au surprins.

Sunt un pic mirat si de ce am citit la tine , nu știam ca pasările care mănâncă peste au gusturi așa rafinate ca sa facă pagube "in special in cadrul speciilor de valoare șalău , somn , crap...sturion(cega)" :mrgreen: trăind cu impresia ca mănâncă orice peste e disponibil spre deosebire de "cormoranii" cu doua picioare care într-adevăr caută exact speciile de care zici pentru a le valorifica.

In plus , ceea ce mă frapează in declarațiile amintite este ca nu am văzut referiri la daunele aduse ecosistemului de braconieri. Cu alte cuvinte pasările e baubau iar baubau care trage plase mono din mal in mal - apropo de Dunăre , cine a mai fost prin zona Capidava știe ce vorbesc - se remarca prin absenta. :elkgrin:
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de adrian99 » 23 Feb 2019, 21:57

bivanus,topicul deschis(de tine)face referire la aceasta pasare,cormoranul...
nu discutam despre braconieri.sunt deschise topicuri despre asa ceva,unele cu zeci de pagini...
da,nu s-a miscat si nu se va "misca"nimic...in sensul bun al cuvantului....situatia(privind braconajul,distrugerea mediului,taierea padurilor)...scapat de sub control....de mult... :wallbash:

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de bivanus » 24 Feb 2019, 10:15

Mai , sa stii ca ai dreptate, am deraiat de la subiect.
Deci:
Constanta oraș /Cernavoda oraș/ Fetești oraș - eu personal nu am văzut o creștere exploziva a nr de cormorani
Ciuslea/Doaga/Cosmesti/raul Buzau/Delta Dunarii - familii de stârci care mănâncă puiet


Rugaminte pentru completari si din alte locatii. Poate cineva din zona Somes/Lapus.
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Pescar de Somes
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 02 Dec 2016, 16:43

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de Pescar de Somes » 26 Feb 2019, 10:40

In urma cu cateva zile am vazut un stol de aproximativ 70, poate 80 de cormoranii zburand deasupra Somesului, pe cursul apei. Pana acum nu am vazut niciodata mai multi de 3 sau 4 la un loc. Nu vreau sa ma gandesc ce ramane in zona in care se aseaza, asta daca mai ramane ceva. Oricum Somesul sta de la an la an tot rau cu populatia de peste.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de DEM » 26 Feb 2019, 16:28

Pantelimon-peste suta, nici lacuste nu am vazut asa de multe......
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

borcea
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Feb 2013, 10:17
Localitate: cluj

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de borcea » 26 Feb 2019, 21:48

Salut
Pescuiesc pe Mures de treizeci și ceva de ani in jud. Mures si Alba.am o casa la câteva sute de metri de acest rau si pot sa va spun ca aceste păsări au facut praf pestele .nu a fost niciodată așa puțin peste.tin minte ca inainte sa vina cormoranii Muresul se regenerase extraordinar.
Au facut mult rau si braconierii cu japca ,parasutele si curentul dar ce dezastru fac aceste păsări este cu mult peste aceștia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de adrian99 » 26 Feb 2019, 21:50

cum este bivanus;se exagereaza sau...
ai primit comentarii de la diversi pescari
crezi ca daca vine ciolos cu "barna"in ochi o sa abunde apele de peste?

Umbx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 16 Ian 2019, 21:10
Localitate: Arad

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de Umbx » 27 Feb 2019, 18:27

Intr-adevăr cormoranii sunt o problema serioasa. Pescuiesc în general Muresul și Crisurile și pot sa zic ca de la an la an populațiile de pești scad considerabil. Cei mai vulnerabili sunt peștii fusiformi care pot fi înghițiți cu usurinta chiar dacă au în jur de 1kg.Pe aceste râuri discutam de stoluri de peste 100 de exemplare care au anumite zone în "concesiune".

O alta mare problema ar fi comportamentul dobândit de pești din cauza lor și anume gruparea masiva în zone unde exista activitate umană (în special zona podurilor). Aici intervin grebalsii care bineînțeles fac și ei prăpăd. Una peste alta sunt deosebit de nocivi în număr mare. Zone care altădată țineau pește toată iarna au devenit sterpe.

La unguri s-a făcut un studiu și s-a determinat ca generații întregi de salau, mihalt și cega au fost decimate . De aici și treaba cu impuscatu'

Acum, întrebarea e, dacă totuși îi scoate de sub protecție și pot fi împușcați, cine o va face???

Pe incinte e clar, vor acționa proprietarii, dar pe ape publice?!?

Iar cei ce scăpa de pe incinte (unde chiar au ce manca și sunt cu miile ) oare nu se muta pe ape naturale în lipsa de posibilități?

Scrie răspuns