Daes Daea si Cormoranii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de bivanus » 28 Feb 2019, 00:33

Salut ,

Uite ca am primit răspunsul si din păcate este DA - cormoranii sunt o problema.

M-am uitat la vecinii unguri , nu prea au ei site-uri in engleza dar "kormoránok problémája" da in niste articole cu poze foarte clare si cu legături la articole din toata Europa, cam peste tot se pune accent pe gonitul lor din zonele de interes economic. Bănuiesc ca , fiind goniți din multe zone, sau aciuat si ei unde au găsit mai liber - la noi. Nu sunt ornitolog dar suna logic.

Din ce am găsit pe net , soluția pe termen lung care a funcționat este intervenția in zonele de cuibarit pentru împiedicarea ecluzării puilor - se dau ouale cu ulei si nu se mai face transfer de oxigen prin coaja embrionul murind. In aceasi timp , oul pare in regula si "blocheaza" pasările in cuibărit.

Adrian, nu contează daca vine Ciolos , Tiriac, Năstase , Putin sau Timmermas , la ce spun oamenii de acolo buba e foarte mare , si cred ca Umbx a punctat cel mai bine problemele cu împușcatul.
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de rcorbu » 28 Feb 2019, 08:02

La romani, se ia oul de cormoran si se pune in tigaie!
Astfel se diminueaza numarul de viitoare exemplare.
Dar ce facem cu cele mature, or fi bune de o fripturica ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Daes Daea si Cormoranii

Mesaj de adrian99 » 28 Feb 2019, 10:18

in zonele in care este permisa vanatoarea ea poate fi efectuata de aministrator/concesionar.in zonele in care nu este permisa(Delta Dunarii,alte rezervatii)pot fi prinsi cu panditori sau alte sisteme.

Scrie răspuns