Cum vede salaul ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Cum vede salaul ?

Mesaj de aquaelement » 18 Mai 2010, 09:17

Cum vede salaul ?
Opinii,concluzii personale, ce ati citit sau ce ati auzit ...dati-va o parere !

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 18 Mai 2010, 09:26

pt inceput

http://www.lindyfishingtackle.com/fishi ... stervision
http://www.differencebetween.net/object ... -pickerel/

e nasol ca studiile sunt facute pe vitreum in state si canada dar sunt riguroase si interesante.
walleye

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 18 Mai 2010, 09:36

adrian frunza scrie:pt inceput

http://www.lindyfishingtackle.com/fishi ... stervision
http://www.differencebetween.net/object ... -pickerel/

e nasol ca studiile sunt facute pe vitreum in state si canada dar sunt riguroase si interesante.
Bune si astea de studiu,asa la o cafea ...vreau sa vad si alte opinii ,cum cred pescarul de rapitor ca vede salaul ,sunt sigur ca pescari de rapitor au tras o gramada de concluzii pe balta ... :) Astept si alte raspunsuri ...,multumesc anticipat .

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 18 Mai 2010, 09:52

Nu stiu cum vede , insa capturi frecvente de salau sunt la plasticele albi si cele verzi sidef . Noaptea de multe ori intra la vobler de 7-9 cm unde cred ca conteaza mai mult vibratia nalucii decat culoarea acesteia ...
Salaul fiind un peste care sta mai mult pe fund si mananca mai ales noaptea ,cred ca are alte simturi mai bine dezvoltate decat ochiul .
E parerea mea personala , dar sa vedem ce zic altii , poate raspunde vre-un expert la salau :idea:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 18 Mai 2010, 10:11

din ceea ce am studiat eu despre salau rezulta faptul ca are o vedere foarte buna dar si foarte sensibila in acelasi timp la lumina puternica. din aceasta cauza prefera adancimile, acolo unde o parte din energia luminii este absorbita de apa direct proportional cu inaintarea spre adancuri. acelasi lucru se intampla si cu culorile nalucilor folosite, galbenul, de exemplu, transformandu-se aproape in negru spre adancuri...

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 18 Mai 2010, 10:29

foarte bine pana aici ...asteptam si alte opinii :)

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 18 Mai 2010, 11:03

aquaelement scrie:foarte bine pana aici ...asteptam si alte opinii :)
Sper sa fie :lol: , cum apele sunt tulburi si afara inca ploua ,poate mai scap unii cate o informatie utila .

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 18 Mai 2010, 11:39

parerea mea este ca o anumita culoare are succes pe densitati mari de salau,stadiul juvenil , unde exista concurenta pe sursa de hrana .in rest foarte importanti sunt alti stimuli .nu exista culori minune ,exista doar o prada potentiala .am avut surpriza sa prind salau pe naluci efectiv invizibile in apa cu turbiditate mare,iar altii langa mine sa frece buha neitelegand ce se intampla .
am mai multa incredere pe propriile experiente pe apa, decat pe zvonuri culese de aiurea.
walleye

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 18 Mai 2010, 11:50

.am avut surpriza sa prind salau pe naluci efectiv invizibile in apa cu turbiditate mare,iar altii langa mine sa frece buha neitelegand ce se intampla .
am mai multa incredere pe propriile experiente pe apa, decat pe zvonuri culese de aiurea.[/quote]


Este off topic aici ,dar am prins noaptea somn cu vobler negu complet ,(black beatle parca de la Predatek ) si nu odata si nu agatat din coada sau stiu eu de unde .....probabil ar merge si la salau daca am incerca la salau ....

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 18 Mai 2010, 12:23

spre deosebire de salau, somnul chiar se bazeaza f putin pe vaz, pentru ca-l are f slab dezvoltat, simtindu-si prada mai ales prin linia lateral care detecteaza vibratiile/sunetele.
cu alte cuvinte la somn ai sanse sa obtii rezultate si cu naluci... invizibile :wink:

Scrie răspuns