Cum vede salaul ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 19 Mai 2010, 13:15

@ rine

uite o intamplare super interesanta ... eu nu am prins niciodata nimic cu MT tenessee shad, care sunt cu spate negru si cu flakesi aurii in burta ( foarte inchisi la culoare de principiu )... si nu prea aveam incredere in culori deastea foarte inchise ... am prins dar nu foarte bine pe nuante de maro ... si pe apa foarte limpede pe motor oil ...

de retinut si incercat ....

Avatar utilizator
shirkan
veteran
veteran
Mesaje: 878
Membru din: 15 Oct 2009, 21:49
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de shirkan » 19 Mai 2010, 19:23

eu am prins foarte bine la shaduri albe mt 5cm si 8cm,atat salau cat si somn sau stiuca
off topic ... ce parere aveti despre shadurile orka?sunt foarte reusite si prinzatoare si totusi nimeni nu pomeneste de ele

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 19 Mai 2010, 21:07

shirkan scrie:eu am prins foarte bine la shaduri albe mt 5cm si 8cm,atat salau cat si somn sau stiuca
off topic ... ce parere aveti despre shadurile orka?sunt foarte reusite si prinzatoare si totusi nimeni nu pomeneste de ele
Nu mai deviati de la subiect,va rog ....pentru naluci,peruci,sau mai stiu eu ce ozn-uri ,incercati sa deschideti alte topicuri .
Multumesc de intelegere

Avatar utilizator
lacatins
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 09 Iul 2009, 23:46
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de lacatins » 19 Mai 2010, 23:05

in sfarsit un topic interesant.Acum sa va spun parerea mea,salaul vede foarte bine in mediu mai putin luminos(fundul apei,noaptea),fiind in primul rand un rapitor nocturn si nu numai,si mai are linia laterala cu care percepe vibratiile intalnita la unii pesti rapitori.Cum cred eu ca se intampla:salaul ataca "de nervi" in situatia in care naluca ii apare direct in campul vizual(asta mai ales in perioada de prohibitie),caz in care nu mai conteaza foarte mult culoarea sau forma.Cand ataca "de foame" eu cred ca se intampla in felul urmator, simte vibratia, se apropie si in momentul in care naluca intra in campul vizual ataca doar daca naluca are culoarea si forma care imita cel mai bine prada pe care o vaneaza in acea apa. :respekt:
pastrati apele curate!

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 20 Mai 2010, 06:52

lacatins scrie:i mai are linia laterala cu care percepe vibratiile intalnita la unii pesti rapitori.. :respekt:
Au toti, linie laterala...inclusiv pasnicii.

evin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 13 Ian 2010, 18:35

Mesaj de evin » 20 Mai 2010, 06:59

@Aquaelement
Impartasestene si din experienta ta daca tot ai deschis topicul!
(sau numai culegi informatii?)

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 20 Mai 2010, 07:30

daca tot v-ati ambalat va dau 2 teme de discutie :
a.salaul nu percepe culorile ca omul ,alegerea culorii nalucii e pur subiectiva .(mai toate animalele vad altfel decat omul)
b.bass are vederea sensibila la UV ,oare salaul nu are aceesi adaptare ?
walleye

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 20 Mai 2010, 07:31

walleye

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Mai 2010, 08:43

A aparut pe piata un spray care aplicat pe naluca, o face vizibila in spectrul uv.Costa 38 ron recipientul.Interesant de incercat.Rectific, nu stiu daca este nou pe piata, la noi in Arad a aparut de curind intr-un magazin.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 20 Mai 2010, 09:05

adrian frunza scrie:daca tot v-ati ambalat va dau 2 teme de discutie :
a.salaul nu percepe culorile ca omul ,alegerea culorii nalucii e pur subiectiva .(mai toate animalele vad altfel decat omul)
b.bass are vederea sensibila la UV ,oare salaul nu are aceesi adaptare ?
Adrian, evident ca salaul nu percepe culorile ca omul, doar mediul in care traieste e altul. Asta nu inseamna ca alegerea culorii nalucii e subiectiva, s'a mai discutat si rasdiscutat despre spectrul UV si cum se vad plasticele in apa. Discutiile legate de culori mi se par inutile din moment ce sunt X factori in pescuitul salaului atat de strans interconectati incat e imposibil sa disociezi culoarea de vibratie, greutatea de dimensiune, samd. Degeaba pescuiesti cu dimensiunea si culoarea potrivita daca pe o adancime de 4 m si curent puternic te pierzi si dai cu 17 g, asta e ideea. Reguli nu sunt, relativitate e din plin si cea mai buna culoare de adaptabilitatea.

Atentie! Nu mai compara salaul cu walleye'ul, sunt la fel de apropiati cum sunt crapul si linul de exemplu, au cu totul alte conditii de viata.

Hai cheers

Scrie răspuns