Cum vede salaul ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Mai 2010, 08:52

o treaba e clara: salaul nu citeste cartile pe care le citim noi. (sa nu credem ca le stim pe toate)

Alta faza: reusesc anul trecut printr-o imprejurare neinspirata sa cad din baca, incercand sa ma leg de un copac pe Dunare... nu m-am suparat, era cald, apa avea 25'C doar ca in cadere am antrenat si o bancuta pe care aveam anorele (de 8 si 6kg) un aparat foto (era sa mi-o fur de la Andreea pt ala) si alte nimicuri... ecranul sonarului smuls din cabluri s-a dus si el..
bun!
Om de initiativa, apuc barca intr-o mana si dupa o incercare in care mi-am dat seama ca sunt mai mari sanse sa rastorn barca decat sa ma urc in ea am decis sa inot pana la mal cu barca intr-o mana...ceea ce am si facut...
La mal am scos din lucruri am pus la uscat...am facut un inventar al lucrurilor pierdute... imi sun un prieten care-mi spune ca ecranul/monitorul de la sonarul Humminbird este waterproof si mai mult ar si pluti... asa ca sar in barca si ma duc la vale sa imi caut ecranul de la umilul H525. Norocul face ca in zona erau un miliard de copaci iesiti din apa si cei cativa metri de cablu de alimentare erau agatati de un pom si am recuperat si ecranul...
Acum ca v-am bagat in context, sa ne ducem la salau; m-am intors si m-am legat de acelasi pom de care nu reusisem prima oara si am pus un jig gol (adica fara nimic pe el doar bila de 28g cu mustad 5/0) si am inceput sa il plimb pe fund in incercarea de a-mi recupera ancorele pierdute langa pom... La ancore eu folosesc suspanta de parsuta infasurata pe niste H-uri facute din papuci chinezesti...neaparata chinezesti! :D
problema e ca H-urile alea se scufunda in curent au o portanta prea mica..si sfoara se cam culca pe fund..iar eu incercam sa o agat cu jigul;
bai fratilor si cum incercam sa agat sfoara si fara sa vreau tot in zimti de bonfaier recuperam am un ciocan! trasatura, in jig gol!
Intep il am il urc cativa metri (din cei vreo 5 adancime), destul de viguros strapu..si-i sare dracia din bot!
Am turbat de nervi, pe caldura aia prindeam 1 salau la 2 iesiri , apa fiind foarte calda...ori nu eram eu inspirat ori salaii erau fotuti...
Am pus si un jelibon, am mai insistat, am scos ambele ancore, dar alt salau nu mi-a mai dat.
Acum intreb: ce a vazut salaul ala? O bila oxidata?
Fie teoria lui Toni, ca eu chiar i-am plantat-o pe masea...fie salaul are niste simturi date naibii..fie cate un pic din fiecare...

nu sunt sigur ca vede mai bine decat percepe vibratia; cert e ca orice dracie care intra in apa emite asa ceva: vibratii si e foarte posibil ca in momentul cnad salaul zareste ce va ataca..deja sa fie prea tarziu si sa nu mai dea inapoi...sper sa fie asa :roll:
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 19 Mai 2010, 09:25

Salaul fiind un peste rapitor cred ca se bazeaza si pe alte simturi decat vazul ..daca s-ar lua dupa ochi cred ca de multe ori ar ramane fara mancare. Daca reusesti sa tragi momeala in fata lui nu cred ca refuza indiferent de culoare ....

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 19 Mai 2010, 09:30

juniori ati bagat la cap ?ati luat notite ? altfel patiti ca mine ,dupa 15 ani de plastice si vreo 10 kg de plastisol pe stoc, pescuiti cu niste nazbatii reciclate .
oricum aia cu bila cheala a lui ovidiu e reala ;tot el a lansat shadul fara coada ,prinde varianta asta de rupe cand stii sa o manevrezi .

oricum e mai inteligent sa porti discutii de genul asta decat sa faci polemici imbecile cu toti ipochimenii.
walleye

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 19 Mai 2010, 09:32

Ovidiu,salaul ca de alfel foarte multe specii de pesti inclusiv pestii pasnici si nu numai la pestii..,chiar si la oamenii se poate observa acest comportament ( tie daca in timp ce mergi pe strada iti zboara o hartie sau o alta forma organica prin fata ,tendinta e sa o prinzi si sa o cercetezi ) manifestam o curiozitate absoluta in fata obiectelor aflate in miscare ...,acelasi lucru se intampla si in mediul acvatic. Sa nu credem acum ca salaul e 24/ 24 pus cu burta pe mancare ,gresit..,are si el ca oricare alta specie momente de joaca,odihna,reproducere, s.a.m.d. Dar daca ii trece ceva prin fata care indeplineste conditiile cerute mai sus in cele mai multe cazuri o va prinde ,daca ii convine textura sau gustul o opreste, iar daca nu , o va scuipa. Poti sa prinzi salau si cu elasticul de la chiloti,nu este nici o mirare ...cum de alfel si noi manacam friptura ,dar daca vedem o prajitura din plastic ,automat ne saliveaza gura :) ...si unde mai pui ,automat vrem sa-si o atingem :)

:D
P.S....am uitat sa spun si eu ceva legat de acest subiect,sory ...da salaul vede extraordinar de bine ,mai bine decat va imaginati,poate detecat obiecte sau forme chiar si in apa mai putin limpede,dispune de o capacitate aparte printre rapitori de apa dulce ...in fine, mai vorbim. :)

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 19 Mai 2010, 09:56

aquaelement vei prinde cu elastic de chiloti cei mai imbecili salai din specie ,aia care nu au nici un fel de instinct de conservare ,pe zone cu densitate maxima de indivizi .
ai auzit de neofobie ,e prezenta in toata lumea animala .
comparatia intre noi si salau e fortata,avem asemanari doar in viata intrauterina primele stadii .
astept articolul tau din sp .
walleye

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 19 Mai 2010, 10:37

Pe salai mici (strapazani )poate ca poti prinde cu orice dar pe aia mai mari il pacalesti mai greu ,se uita de mai multe ori la ce pun botu' sunt mai experimentati ,ca nu degeaba au supravietuit si au crescut :lol:

Avatar utilizator
Catalin M.
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 18 Oct 2006, 10:05
Localitate: Cluj Napoca/MM

Mesaj de Catalin M. » 19 Mai 2010, 10:41

kzoli scrie:Pe salai mici (strapazani )poate ca poti prinde cu orice dar pe aia mai mari il pacalesti mai greu ,se uita de mai multe ori la ce pun botu' sunt mai experimentati ,ca nu degeaba au supravietuit si au crescut :lol:
valabil pentru orice peste nu numai pt salai

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 19 Mai 2010, 10:45

Cu placere Adrian , o sa scriu un articol despre pescuitul salaului cu naluci neconventionale, facute din te miri ce materiale si improvizati. Poate intr-un numar vitor, sa vad cum stau cu timpul. :)

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 19 Mai 2010, 11:14

toni f scrie:bei guys, nu o dati in caterinca ... daca tot ne-am apucat sa scriem lucruri seriose, hai sa le scriem ...

mai dati si voi din casa una alta, ca nu cad galoanele ...
am prins noaptea pe un intuneric ca-n nuca cu mann's de 12 negre.negre frate.dalea sarate si fara iod.da' nu cred ca daia.mi-a venit ideea cand am recuperat o montura cu rama neagra(dadeam la somn) si ramoiu de 20 cm flutura in carlig de numa.la 5 m de mal era un prag pe care-l feream sa nu agat.atac..preinfart ..salau.sa te tii... de atunci nu-mi lipsesc saduri negre.ba mai mult nici un prieten nu-mi cere cu imprumut :lol:

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 19 Mai 2010, 11:42

foarte tare asta ovidiu, pe bune ... si la cum te stiu, am incredere 100% ca asa s-a intamplat, si asta e una din intamplarile alea care te lasa sa te scarpini in creieri ca maimutza ...

exista o posibila explicatie la atacul tau : ai dat peste un pasnic, un ciorto-crapo-caraso ceva ... se poate si asta ... si de aia a scapat dupa cativa m de mulinat, ca nu a penetrat ca lumea carligul ...

sau este posibil sa fi fost salau, si atunci ramanem cu ochii in soare cu toate teoriile noastre ....

kzoli, si eu cred ca se bazeaza si pe alte simturi ... cu siguranta merge si dupa vibratiile emise de pestii raniti sau de nalucile noastre ...

mai e o chestie : am vb de multe ori cu dan r sau cu mihai florescu, ambii pescari cu experienta mare pe apa curgatoare, si nu am reusit sa ajungem la o concluzie ferma : shalo ataca naluca de foame sau de nervi ?

feelingu e ca in marea majoritate a cazurilor ataca de nervi ... nu imi dau seama pana la urma cum ar putea confunda mister shalo o guma obosita cu pestii pe care ii haleste el de obicei ...

si atunci, tre sa punem problema care shad il enerveaza mai mult pe shlo la un moment dat, si nu care i se pare mai apetisat :D :D :D

Scrie răspuns