Cum vede salaul ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 18 Mai 2010, 17:04

bei ovi, nu se pune ... lu ala i-ai aruncat cu jigu in cap ... statea cu gura deschisa si tu ai aruncat la tinta :P :P :P

daca ziceai ca ai jiguit de 10 ori pana ti-a dat , era o chestie ...

eu am mai scris de cateva ori pe aci ori ca dupa umila mea parere, in cea mai mare parte din cazuri, la salau conteaza nu numai bataia (vibratia) cat si culoarea, ba mai mult nuanta de culoare ....

sunt partide in care iei pe orice natie de naluca, si pe cateva culori diferite, si in altele nu se atinge decat de o anumita goanga, si sa moara mama lu stefan cel mare de pune gura pe altceva .....

mai dau o data exemplul unei partide in care am luat cel putin 50 de strapi si salai in 3 ore, numai pe manns lemon shad ( alea vechi) , si in care nu am avut nici un cioc pe alte culori de manns ( verde glitter, fire shad, real shad ) si nici pe alte tipuri de shaduri in diverse culori care mai de care mai interesante si prinzatoare de obicei pe zona respectiva ....

plus ca eu pescuiesc destul de mult noaptea, si iarasi mi s-a intamplat de nu stiu cate ori sa am rezultate super bune pe o natie de shad noaptea, si printre lanseuri fericite, sa am altele nefericite cu acelasi shad dar alta culoare sau nuanta de culoare ....

pot sa mai dau un exemplu : am obiceiul sa inverzesc diverse gume de culori de oameni normali, punandu-le intre gume chartreuse. una din gumele mele favorite pt inverzit este mt 8cm golden shiner ( galben auriu pe spinnre si oaresicum crem sidef pe burta, cu flakes aurii) ... shadul asta iese dupa cateva luni de stat intre gume chartreuse la o culoare de nu se poate, si este, iarasi dupa parerea mea , mega prinzator in multe circumstante ...

exemplul este ca mi s-a intamplat de multe ori, sa temin cele 3-4-5 goldshiner inverzite, cu care prinsesem pana atunci foarte bine si cu cadenta, si trec la cele clasice, neinverzite, si pe aceeasi apa, aceeasi luminozitate, pescuind absolut pe aceleasi trasee, sa nu mai am nici un cioc. de ce ? pt ca este acelasi shad, acelasi material, aceeasi vibratie, etc etc etc ... singura diferenta este culoarea , din ce vad eu ....

aceeasi chestie am observat-o si la shaduri delalande gt 11 alb sidef, pe care le-am inverzit, si pescuind in paralel cu cele alb sidef curat, am prins mult mai bine la cele inverzite....

sau cu foarte celebrele deja super shaduri de care zicea ovidiu mai sus, de ce am avut nopti in care nu se atuingea de verde glitter, dar vroia pe alb sidef, si vice versa ? aceeasi noapte, aceeasi apa etc , shaduri pescuite in paralel ...

sau noapte cu capturi multe, prinse la delalande gt 11 verde gliter cu spate rosu si mt 10cm verde glitter, pana a rasarit luna ( plina ) , dupa care nu a mai vrut decat la celeasi delalande dar in alb sidef cu spate negru, si nu s-a mai atins de nimic verde sau nimic cu sclipici ?


concluzia mea personala este ca salaul vede exceptional, distinge culorile la nivel de nuanta , si ca in genere asa e un peste dat in aia masii ... cand e cu toane, e mult mai greu de pacalit decat alte specii de rapitori ...

ps: si nu prea mananca in apa tulbure, decat in circumstante foarte deosebite, mai ales primavara ... altfel, daca apa depaseste stadiu de "miere" si intra in directia ciocolata, pa salaul .....

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 18 Mai 2010, 17:19

stii ce e naspa?
ca suntem oameni si slabi, desi avem acelasi jelibon care lucreaza la fel , jucat de aceiasi mana, in 10 culori...avem incredere si pasiune doar pentru o anumita culoare... si cu acea culaore, dam cu suflet, cu pofta..e declaratie de dragoste acea culaore asa cum i-o prezinti, in timp ce celelalte sunt doar "cereri de prietenie"; vrei? bine, nu vrei? iar bine...
Dar cand ii pui ce simti tu...deja e raspuns "je t'aime aussi"

In continuare nu pescuiesc cu alb la salau, decat foarte, foarte, foarte rar...rar de tot...poate 1data la 10partide.
sunt om...si slab (over95kilo:D

Toni: (fara sa contest cazul cu strapii aia dementi dupa lemon shad, fiindca am patit si eu de-astea)
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 18 Mai 2010, 17:26

:lol: De fiecare data prinzi cu naluca , cu care insisti cel mai mult ....

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 18 Mai 2010, 18:04

kzoli scrie::lol: De fiecare data prinzi cu naluca , cu care insisti cel mai mult ....
clar!
e calcul matematic.
totusi pe "alea buna" le menajez, dau cu gioarse intai, pana vad ce e pe locul respectiv..mai curat din trusa..shaduri montate pe jiguri de 1-2 ani etc..si dupa ce vad cam ce situatie sinistra e pe langa mine ma decid si servesc salaul cu icre negre (a se citi Gamakatsu 6/0 + culoarea secreta).

ma lupt sa-mi depasesc faza cu colorile, dar cred ca sunt departe..inca mai cred in ele, sau nu cred in altele...totusi stau mai bine decat acum cativa ani... cel putin acum am alb in trusa, alb cu spate negru...treburi de neconceput acum cativa ani...
dar baza e verde, cu fara sclipici... verde sa fie! Si la nunta sotia a avut buchet cu verde, eu camasa plus motive populare pe cravata, tot cu verzi... o fi frun semn si asta :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 18 Mai 2010, 18:17

sunt de acord cu ce ziceti voi guys , nu contest ...

cu siguranta prinzi cu naluca cu care insisti cel mai mult, si in care ai cea mai mare incredere ....

dar au fost multe pescuieli in care m-am incapatanat sa testez naluci in paralel, sau sa incerc naluci care nu-mi faceau cu ochiul sa zicem ...

si au rezultat chestii interesante, sau surpize ... dar toate in aceeasi linie melodica ... sa sumarizez :

- salaul este un peste cu multe fitze, si poti sa dai ca in cada si el este acolo, si daca nu-i dai cu jigu in cap ( si poate nici atunci ) nu misca

- parerea mea super ferma este ca nuantele de verde si galben sunt cele mai bune la salau in 90 % din cazuri ....

- chiar si shaduri si culori super prinzatoare pot deveni neinteresnat de la o zi la alta sau in cadrul aceleiasi zile ... la shalau e bine sa mai schimbi repertoriul din cand in cand chiar si cand prinzi cu cadenta.

- pe acelasi registru de culoare ( verde glitter sa zicem) este bine sa incerci un registru mai variat de dimensiuni si vibratii, pentru ca pot fi oricand surprize placute ... un shad de 6 cm sau unul de 12-15 pot face diferenta cateodata, in conditiile in care clasicele 8-10 cm dau rezultate aproximative ...

- se respecta destul de bine regula cu cat apa mai tulbure, trebuie bataie mai ampla si culoare mai stridenta. asa nu este valabil pentru pescuitul noapte versus zi.

- daca apa e putin ciupita, nu trebuie neaparat galben fluo, in schimb ar fi foarte buna o culoare sidefata, sau un shad cu mai mult glitter.

- salaul de curgatoare are cu totul alt interes decat cel de balta. la cel de balta merge sa-i dai mult mai multe tipuri de goange si culori dubioase decat cel de olt sau de dunare ...

- cand nu stii ce sa-i mai faci, baga un grub sau un shad cu coada vibratila, ca iara pot aparea suprize ... culoarea, conform celor de mai sus :D :D :D

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 18 Mai 2010, 19:16

topic interesant
eu cred ca culoarea este un factor important dar nu cel mai important ,
este mult mai important sa stii sa aproximezi , sa fii cu un pas inaintea lui
in momentul in care face trecerile de la un stadiu la altul
simtind nivelul lui de activitate si adaptand miscarile,dimensiunea shadului,si culoarea in functie de etapele in care se afla
eu am obsesie la alb sidef si verde gliter
sa intamplat datoritagradului de activitate pe aceeasi culoare sa am ceva de genu
6 cm prins 1 -2 ,pauza,bagat 8 cm vibratie mai puternica -1-2 salai,iarasi pauza revenit la 6 cm 1 salau trecut pe grub 1 max 2
pauza totala , incercat acelasi lucru de la capat timp de cateva ore pauza totala vine ora h si incepem din nou am avut partide in care ajungeam prea tarziu si apucam sa chiupesc 1 salau a doua zi veneam cu 2 ore mai devreme si-l gaseam bine dispus rezultatele crescand simtitor
dar am avut si cate o luna intreaga cand nu am reusit sa pacalesc macar 1 pescuind practic ca in fantana
concluzia la care am ajuns -vede al dracului de bine atat ziua c at si noaptea si culoarea este aleasa de salau in functie de gradul de activitate
astea sunt constatate de mine pe malul baltii daca ma inseldoar salaul poate sa raspunda :lol:

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 18 Mai 2010, 19:39

da ,vad ca lucrurile se misca ,hai ca topicul incepe sa prinda contur :D

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 19 Mai 2010, 07:50

kzoli scrie::lol: De fiecare data prinzi cu naluca , cu care insisti cel mai mult ....
Ce nu as da sa te cred Kzoli ! :) Si ce mult mi-as fi dorit sa fie atat de simplu
:)

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 19 Mai 2010, 07:56

Daca tii naluca in trusa n-ai cum sa prinzi :lol:
Cu cat insisti mai multa cu atat ai sanse mai mari ...

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 19 Mai 2010, 08:01

bei guys, nu o dati in caterinca ... daca tot ne-am apucat sa scriem lucruri seriose, hai sa le scriem ...

mai dati si voi din casa una alta, ca nu cad galoanele ...

Scrie răspuns