Cum sfatuiti sa fie reclamat pescuitul ilegal?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
myth
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 06 Noi 2017, 21:30

Cum sfatuiti sa fie reclamat pescuitul ilegal?

Mesaj de myth » 06 Noi 2017, 22:51

Buna seara,

Avand in vedere faptul ca urmeaza o postare mai lunga, am sa incep cu un TL;DR:
Am nevoie de sfaturi despre cum sa procedez atunci cand consider ca se pescuieste in mod ilegal. Concret, unde sun sa reclam si sa fie luate masuri rapid? Am cautat pe google si am gasit lucruri generale, mai nimic concret. N-am gasit sa fie un numar unic national unde poti suna, astfel incat sa vina "urgenta" de sus in jos, spre autoritatile din locatia in care se produce eventuala faradelege. Care e cea mai eficienta metoda de a reclama?

Si acum, "pe lung".
... Desi am facut un TL;DR, vreau sa va anunt, din start, ca primul paragraf prezinta prea mea experienta la pescuit. Nu s-au petrecut lucruri iesite din comun. Descrie o stare de spirit de bine pe care mi-a dat-o prezenta politiei si increderea pe care am inceput s-o prind.

Nu-s pescar. N-am fost niciodata si nu voi fi vreodata. In schimb, placandu-mi enorm sa ies, de nebun, in natura, de cateva luni savurez si partidele de pescuit. Am mers alaturi de un prieten foarte bun din Oltenita. Eu sunt din Bucuresti si, practic, am mers cu el. Nu posed permis, dar la anul imi voi face. Pana in 5 august, cand am mers prima data (am fost pe Dunare, undeva la vreo 25 de kilometri de Oltenita, cu bicicletele), singurii termeni pe care-i stiam din pescuit erau "navod", "plasa", "undita", "lanseta", "ac", "momeala" si "nailon" (am aflat azi ca nailon nu e un termen din pescuit, ca aia e guta sau fir; ma rog). Intre timp mi-am mai largit repertoriul. Nu foarte tare, inca nu stiu enorm de multi termeni de baza, in schimb stiu ce e aia o setca sau o parasuta. Revenind, acea prima iesire a fost senzationala. Erau 35 de grade la umbra si noi pedalam prin 50, la soare. Noua litri de apa s-au dus pe drumul spre locul unde a vrut el sa mearga - ce-i drept, si eu am cerut sa fie cat mai departe de oameni pentru simplul fapt ca astea sunt genurile de iesiri pe care le savurez -. Drumul e mult spus, peste jumatate de traseu fiind facut pe o poteca sau prin camp (era si un drum mai accesibil fiidnca nu plouase, dar aveam ceva kilometri in plus de pedalat). Am stat cam 17 ore si am plecat pentru ca ramaneam fara apa. Nu a prins nimic in afara unui pestior care am aflat ca se numeste bibanas. Am insistat sa-l returneze fluviului pentru ca era foarte mic, insa a zis ca primul peste nu se arunca. I-am zis ca i-l cumpar cu 100 de lei si a acceptat sa-l arunce inapoi fara sa-mi ia bani. Era si culmea :)). Mi-am petrecut acea noapte punandu-i 600 de mii de intrebari despre pescuit in general, lucru care l-a epuizat in mod evident, dar nu si-a pierdut rabdarea pana a adormit. Un alt lucru care mi-a placut in mod deosebit a fost faptul ca a aparut politia de frontiera la foarte putin timp dupa ce am ajuns. Noi am ajuns pe la 18:00, ei au venit pe la ora 20:00. Mi-a placut vigilenta si faptul ca verifica. Eram singurii de acolo, la dracu-n praznic. L-a rugat sa scoata cele cinci lansete din apa ca sa se asigure ca totul e in regula. Li s-a parut ciudat ca le-am zis eu nu pescuiesc, doar am venit cu el sa stau in natura si sa ma uit. Pana in jurul orei 01:00 i-am simtit si, uneori, vazut dandu-ne tarcoale. Lucru care m-a iritat si m-a bucurat in acelasi timp. M-a bucurat fiindca apreciez vigilenta, dar m-a enervat faptul ca nu m-au crezut. L-am intrebat "ce plm tot vor astia?". "Vor sa te vada cu mana pe undita ca sa-ti dea amenda", mi-a zis. Ei, sa mor io? Si am scos doua bete din tocul (inca nu stiu cum se numeste acel recipient tubular in care sunt tinute unditele) ala si am inceput sa le agit in aer. N-au venit. Pai, cum **** vine asta? Daca n-am carnet de sofer si ma urc la volanul masinii sotiei ca sa fumez si sa ascult radio iau amenda? In fine. Asta a fost prima mea experienta. Nu e extrem de relevanta, dar descrie starea mea de spirit si cum am evoluat trairile "la peste".

Cum spuneam, mi-a placut maxim prima experienta. Cred ca e una dintre cele mai placute "prime experiente". N-am mentionat cred, insa in acea noapte petrecuta pe malul Dunarii l-am intrebat si despre braconaj. Exista, exista, cum dracu sa nu existe. Sincer, si eu eram convins ca "exista, cum dracu sa nu existe", ca suntem in Romania. Se fura sine de cale ferata, d-apai carne. Insa mereu am sperat ca lucrurile nu-s atat de negre. A urmat si o a doua iesire, tot peste noapte, ca asa am insistat eu. Imi place cum se aude linistea aia a noptii si cum se vede cerul. Vremea de data asta era mult mai buna pentru pedalat, dar am insistat sa mergem undeva mult mai aproape. "Dar tot in loc bun, sa prinzi peste", i-am zis. Eram dispus sa revin si acolo unde fusesem. Baiatul, altfel exceptional, provine dintr-o familie extrem de saraca. Au fost ani in care singurul lor aliment era pestele prins de el si de tatal sau. Altfel n-aveau ce manca. Acum nu mai sunt extrem de saraci, dar inca au o situatie care nu poate fi numita decenta. Sunt multumit si fericit fiindca stiu, din vizitele pe care le faceam acestei familii in trecut, ca absolut orice prind este consumat. Revenind, am mers, asadar, mult mai aproape. Undeva "pe zona", cum zice el, la vreo 3-5 kilometri de revarsarea Argesului in Dunare. Nu stiu daca in sus sau in jos :)). Eh, la fel, am ajuns seara, pe la un sapte, si ne-am instalat. Toate bune si frumoase, in vreo 50 de minute a aparut si politia. Abia aruncase ultima dintre cele patru lansete pe care le-a folosit. Undeva in dreapta noastra, la vreo 30 de metri, era un nene care statea in apa pana la brau cu un... instrument de pescuit. Mi-a zis numele, dar l-am uitat. Era un lemn lung din al carui varf plecau patru lamele (cred ca tot din lemn) si de care erau legate patru colturi ale unei plase. Pe asta o cobora in apa si o scotea cu peste. Normal ca l-am luat cu intrebarile despre metoda aia de pescuit. "Da, e legal?", l-am intrebat. Nu stiu, cred ca da - mi-a zis. Pai, uite ca o sa ma interesez, cand ajung acasa, ca sa nu credem. Mi-a zis sa stau linistit, ca-i fac probleme, ca ala lucreaza nu stiu unde si ca e cunoscut de toti de la politie si asa mai departe. Intelegand ca-i pot face probleme si ca ajunge sa fie vorbit de rau in "sat", am lasat-o asa, dar deja ma activasem. In fine, dupa acest dialog a venit politia, ne-a legitimat, a verificat ce are, s-au uitat din nou dubios la mine si le-am desfacut rucsacul sa vada ce am cu mine. Aveam: o sticla de un litru de tuica (facuta de familia prietenului meu; apreciez enorm aceste bauturi facute in casa, in dauna celor comerciale), un kindle ca sa citesc peste noapte, un ipod pentru carti audio (nu l-am folosit niciodata "pe balta"), un felinar pentru citit, haine de schimb, apa, paine si un triunghi de branza Roquefort. A urmat un dialog prin care eu ma interesam de situatia insului aflat la 30 de metri de noi. Pozitiv in gandire, m-am gandit ca poate a fost verificat inainte. El era acolo cand ajunsesem noi si, probabil, a si fost verificat. Punand intrebari pe ocolite despre ceea ce face, mi-au spus ca e singurul din zona care are permis pentru pescuit in modul asta, ca e pescuit comercial (parca asta a fost termenul folosit). Bine, bine, zic, daca e pescuit comercial si trebuie aprobare in acest sens, presupun ca are si firma, nu? Ca doar nu poti face comert pe persoana fizica (cred si sper). "Da, da, sigur cred ca are"... mi-a raspuns "sigur" pe el un politist. A doua iesire s-a terminat aici, a prins doua mrene maricele (nu auzisem de aceasta specie de peste pana atunci si clar nici nu vazusem) si, recunosc, am aruncat si eu de cateva ori lanseta in apa.

A treia iesire s-a petrecut tot pe Dunare, la vreo doua saptamani distanta, un kilometru mai sus de locul in care fusesem. Tot peste noapte. Politia a venit tot rapid, ne-a legitimat, le-am aratat din proprie initiativa rucsacul si totul parea in regula. Dialogul aproape s-a terminat acolo, dar unul dintre cei doi a tinut sa faca o "glumita" si mi-a zis: Auzi domnu', dar cum stim noi ca nu ai si tu lansete in bagajul prietenului tau? Eh, cam acolo s-a terminat relatia mea de amicitie, apreciere reciproca si respect fata de politia de frontiera romana. Fata de celelalte "pulitii" ale statului roman nu mai am de foarte mult timp aceste sentimente. L-am intrebat daca i se par amuzante glumele de **** despre comiterea de infractiuni si care-i problema daca sunt toate lansetele mele, adica toate cumparate de mine. L-am mai intrebat care-i problema daca am avion fara sa detin dreptul de a-l pilota si care-i problema daca-mi 50 de masini fara sa detin permis. S-a schimbat la fata si nu a mai stiut ce sa spuna, dar a zis ceva la persoana intai, ca un fel de scuza. Ceva in genul "Stai, ma, ca am glumit". L-am intrebat apoi daca ne-am pus bagajele impreuna in aeroport sau daca am fost colegi de facultate ca sa ne tragem de sireturi. Prietenul meu a incercat sa ma calmeze, sa ma scuze ca sunt obosit si ca am luat o gura de tuica, dar m-am enervat si mai tare. Ma rog, a murit asa, totul fiind aplanat de colegul politistului cu "Hai, George, ca asta e smecher de oras cu scoala multa". Nici vorba de smecher, iar scoala n-ai cum sa ai vreodata multa sau prea multa. Indiferent de tipul scolii, ca e "a vietii", de asistenti medicali sau de istorie. Asta a fost partida cu numarul trei si mi-a placut foarte mult din nou, ca si precedentele.

A patra iesire s-a petrecut abia in a prima jumatate a lunii octombrie, cand deja se facuse mai racoare. Am fost unde fusesem si a doua oara, tot peste noapte, tot la cererea mea. Si acum a fost acolo o persoana care pescuia cu acel instrument descris la paragraful despre ce-a de-a doua iesire la peste, insa nu era acelasi individ. Dupa vreo ora, cand doi oameni ai legii coborau dispre drum inspre noi, i-am zis prietenului meu, Vali, vezi ca-l reclam p-ala! Ce-ai, esti nebun?, m-a intrebat. Nu-s, ma, nebun, dar politistii aia de data trecuta au spus ca doar unu din zona are acreditare pentru genul asta de pescuit. Ori asta nu e ala, e altu. Poate si-a facut si asta. Nu te baga ca astia se stiu toti intre ei, ma stiu si pe mine, ma fac de ras, imi faci probleme. Bine, mah, zic. Tac si acum. Normal, astia ne-au legitimat doar pe noi, n-am mai initiat si intretinut niciun dialog. Nu a prins nimic.

A cincea iesire s-a petrecut spre sfarsitul lunii octombrie. Deja era foarte frig si eram doar noi. Tot peste noapte, tot la Dunare, unde am fost la partidele doi si patru. Am fost legitimati, totul in regula. De fiecare data am vazut echipaje noi. Am memorie excelenta. Desi sunt extrem, extrem de rezistent la frig, veneam dupa o perioada obositoare si, in jurul orei trei noaptea, am zis sa dorm putin. Eram imbracat mai bine decat o fac iarna, insa somnul de 30 de minute pe o pelerina asezata peste nisipul umed si extrem de rece m-a terminat. De pe la ora 03:45 abia mai respiram de frig. Stateam pe picioare, cumva, in pozitia fatului si-mi blestemam zilele. Ma uitam la ceas din 30 in 30 de secunde. Sub nicio forma n-as fi plecat inapoi pe acel drum cu bicicleta pe noapte, asa ca ma gandeam la doua variante: ori ma dezbrac si ma pun in apa, langa mal, ca parea mai calda decat afara, ori o luam pe jos, pe langa biciclete. Pe la patru, nu-mi mai simteam mainile si picioarele si am decis sa fac o groapa in nisipul umed. Nu foarte mare, dar o groapa, sa fac o baza si sa aprind un foc. Zis si facut. Am facut baza din niste pietre si am gasit niste lemne in jurul nostru. M-am chinuit enorm sa aprind focul doar cu o bricheta. Am reusit pana la urma cu ajutorul unui ambalaj de la niste momeala. N-au trecut nici 10 minute si au aparut baietii sa-mi dea amenda pentru ca am facut focul in loc nepermis. A urmat o cearta de cateva minute incercand sa le explica mi-am luat toate masurile de precautie. O tot tineau cu "nu conteaza" si fluturau un chitantier sau ce era ala. In final le-am zis in felul urmator: "Domnilor, nu ma intereseaza amenda dumneavoastra. Voi contesta in scris pe procesul verbal aceasta amenda, va voi da in judecata si voi castiga. Eu am aprins focul fiindca m-am considerat in pericol de hipotermie si e un act de supravietuire, nu de fandoseala". Acolo s-au linistit si nu mi-au scris nicio amenda. S-a terminat si partida in zori, iar Vali a prins o mreana pe la vreo doua kile si un pui de somn pe la vreo 600 de grame pe care am insistat sa-l arunce inapoi. N-a vrut, din pacate. Stiam ca somnii sunt mari.

A sasea iesire s-a petrecut pe Arges, saptamana trecuta. Politia ne-a "acostat" pe drum, chiar cand ne oprisem din pedalat si ne pregateam sa coboram spre luciul apei. Erau deja doua persoane care dadeau la peste la vreo 30-40 de metri in stanga noastra. Am observat ca arunca in apa, cu lanseta, ceva lucios, albicios, lungut, pe la vreo 90-100 de centimetri. "Ce-i aia", intreb, cu calm si curios. "E parasuta. Prinzi pesti calumea asa. O sa vezi ce scoate". Pai, hai sa dam si noi cu parasute, scoate-le. N-am. Si e ilegal. Pe la mijlocul cuvantului si-a dat seama ce-a facut. Am fugit in drum sa ma uit de politisti. Nu mai erau. Asta se albise. Am scos telefonul sa caut pe net unde sa sun. Era terminat, saracul. Ba, te rog eu, ii cunosc, ne stim de mici. Lasa-i ca termina repede si se duc cu galeata in piata sa-l dea. M-am enervat si mai tare. M-am dus la respectivii si le-am spus ca ii rog frumos sa-si ia catrafusele si sa plece pentru ca eu nu pot asista la o infractiune fara sa o reclam. Am sa inchid ochii de data asta fiindca asa am fost rugat de baiatul ala (am aratat spre prietenul meu... si al lor). Aia au plecat, nu inainte de a-l chema pe prietenul meu si a sta de vorba cu el. Si partida noastra s-a terminat acolo. L-am suparat foarte tare si nu i-a mai ars de nimic.

Ultima iesire a avut loc acum, s-a terminat azi. Duminica am fost la Dunare. Pe zi, de data asta. Am fost mult mai calm, am baut mult si am stat la caterinca. Nicio politie. Am savurat faptul ca doi indivizi au pierdut multe parasute, agatate in vegetatie. Azi (luni) am mers la ora 5 dimineata pe un lac de la ecluza de langa Oltenita. Vazusem acolo, cand veneam de la Dunare, ca scoate unu o stiuca frumoasa. Pe la sase jumate era deja lumina si deja ne gasisem un vechi prieten. Baiatul care dadea cu instrumentul ala pe Dunare. A venit sa ne ceara un foc. M-am intrebat, in gand, ce plm face acolo, la ora aia, fara nimic. N-avea salopeta pe el, instrumentul ala, undita, nimic. Dupa inca o ora am vazut de ce. S-a dus in celalalt capat al lacului, a scos de pe acolo o barcuta pneumatica si s-a dus pe apa. A inceput sa scoata plasa. Dar a scos, nene. Lacul ala are, estimez eu, cam 250 de metri intre cele mai departate puncte ale sale. Eh, asta a avut plasa pe mai mult de jumatate. Si nu doar un rand, nu! Avea trei randuri! Am inteles ca chestia aia e SETCA si prietenul meu nu m-a putut lamuri daca e legal sau nu. E posibil sa fie, dar nu cred ca are permis. Politia nu a venit la control. Apropo, nu s-a prins nimic, dar ala abia a adus barca la mal :))

Voi continua sa merg cat imi permite timpul, chiar sper sa o fac saptamanal, iar de acum voi avea cu mine si camera de filmat ascunsa si ii dau pe facebook. De asemenea, va rog sa ma sfatuiti in ceea ce priveste metodele eficace prin care-i pot reclama. As vrea sa evit sunatul direct la politia de frontiera din zona. Nu am nici cea mai mica incredere in ei.

Imi cer scuze pentru postarea kilometrica, pentru eventualele greseli gramaticale si pentru orice neplacere creata.

myth
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 06 Noi 2017, 21:30

Re: Cum sfatuiti sa fie reclamat pescuitul ilegal?

Mesaj de myth » 06 Noi 2017, 23:08

Nu gasesc un buton de editare al postarii initiale.
1. Pe lacul acela am gasit unul dintre cei doi indivizi care dadeau cu acel instrument pe Dunare. Acum pescuia la setca
2. Singura idee care mi-a venit ar fi sa sun la Inspectoratul General al Politiei sau la Jandarmerie. Insa nu exista numere de urgenta, pentru interventii rapide. Daca exista vreo solutie, va rog sa-mi spuneti. Nu-s genul care sa se duca si sa-i bata cum ii prinde, desi ar merita, chit ca si asta-i ilegal si, probabil, as putea s-o fac fara probleme.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Cum sfatuiti sa fie reclamat pescuitul ilegal?

Mesaj de APSHD » 07 Noi 2017, 13:09

Unica solutie este sa sunati la 112 , dar veti fi dezamagit daca vine Politia , cel mai indicat este sa solicitati operatoarei sa va dea legatura la Jandarmi :respekt: :cooler: :help:

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: Cum sfatuiti sa fie reclamat pescuitul ilegal?

Mesaj de Stai jos » 07 Noi 2017, 13:57

Imagine

Scrie răspuns