Coltul incepatorului- sfaturi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de florind » 11 Apr 2008, 17:16

Salutare,
găsesc de cuviinţă să deschid un nou topic dedicat în special începătorilor ca mine.
Până în urmă cu ceva timp nu am avut nici timp şi nici bani să practic acest hobby care este pescuitul.
De anul trecut treburile s-au cam schimbat şi vreau să recuperez timpul pierut. Am însă unele nelămuriri în ceea ce priveşte pescuitul deşi am tot căutat pe internet răspunsuri la întrebările care mă frământă. În afară de pescuit la undiţă eu nu am mai încercat nimic, vara trecută fiind prima dată când am pescuit la lansetă şi mi-am dat seama că este ceva mai complicat.
Am văzut că la peşti răpitori se dă cu momeli artificiale ce poartă diferite denumiri: twister, vobler, oscilantă, rotativă, streamer etc...
Aş vrea să ştiu şi eu ce reprezintă fiecare nălucă si ce diferenţă este între ele. Ştiu cum arată o oscilantă, o rotativă, un vobler şi un twister dar nu ştiu ce are ficare specific. Am tot căutat pe internet dar nu am găsit nimic care să mă lămurească.
De exemplu ce diferenţă este între vobler şi twister?

Întrebările sunt multe dar sper să le găsesc răspuns fie cu ajutorul vostru, fie din practică fie căutând de unul singur.

Vă mulţumesc.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 11 Apr 2008, 17:37

Zici ca stii cum arata fiecare, atunci ce anume vrei sa-ti spunem referitor la
De exemplu ce diferenţă este între vobler şi twister?
?
La modul general, diferentele ar fi:
Voblerul se pescuieste de obicei pe tractiune, forma si barbeta il fac sa evolueze in apa.
Twisterul, de fapt nalucile suple in general necesita o evolutie diferentiata, pescarul are ceva mai mult de lucru.
Cred ca cel mai bine a explicat Stefan Dinu aici:
http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... 07&start=0

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 11 Apr 2008, 18:39

Tavi scrie:a.
Twisterul, de fapt nalucile suple in general necesita o evolutie diferentiata, pescarul are ceva mai mult de lucru.
Bun, twister egal năluci suple, îmi cam dau seama cam cum se face cu fiecare. Cu alte cuvinte, este vorba de tehnici diferite la vobler şi la twister. Am citit topicul dar acolo se vorbeşte mai mult de jiguri.
Altă întrebare. De ce la jiguri cârligul are foma aia?
Merci fain de răspunsuri :)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 11 Apr 2008, 19:14

Forma carligului, respectiv ochetul deasupra, ajuta la mentinerea nalucii (adica jig + naluca supla) cat mai aproape de orizontala.
Vezi ca sunt mai multe posibilitati de armare cu carlig a unei naluci suple, in afara de jigul clasic.
Poti sa gugalesti sau sa dai o cautare pe forum dupa:
carolina rig, texas, off-set, etc.
Aici ai un articol pe tema asta:
http://www.rapitori.ro/articole_arata.php?cat=2&id=40

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 19 Mai 2008, 10:32

O altă întrebare de începător.
Ce este atacul pe cădere?

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Mai 2008, 10:37

iti spun eu daca-ti schimbi tastatura.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 19 Mai 2008, 11:01

nu tastatura ci limba folosita, evita caracterele romanesti, treci pe EN

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 19 Mai 2008, 11:48

dupa cum sugereaza si numele, se numeste "atac pe cadere" atacul care survine in timp ce naluca se scufunda. in general se intampla la pescuitul cu twister sau lingura oscilanta.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Mai 2008, 13:40

florind@
spre exmplu, ca sa lungesc ideea lui Adi_, salaul indiferent daca-l prinzi la 2m de fund sau fix la 1cm de fund ataca intr-o f mare majoritate a cazurilor pe faza de cadere.

Ca stim acest lucru e bine, dar exista si un schepsis; si anume acela ca tu, pescarul sa stii ce se intampla la capatul firului in timpul acelei caderi.

depinde si la ce specie pescuiesti, adica jocul nalucii cred ca este diferit in functie de baboiul pe care-l urmresti; nu arunci o "jigodie" in apa si mulinezi iar pe cadere...o sa te loveasca toata enciclopedia de pesti.

Daca pescuiesti la salau este bine sa retii acest aspect, ca atacul are loc in faza de cadere, drept urmare tu trebuie sa prezinti naluca in cat mai multe succesiuni de caderi, adica tot atatea ocazii ca salaul sa atace.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 19 Mai 2008, 14:26

salau la twister am prins doar pe cadere dar am inteles ca se prinde bine si pe tarash :lol:

Scrie răspuns