Coltul incepatorului- sfaturi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 10 Iul 2008, 11:13

de ex. cum e cel din poza ta? se foloseste la monturi gen texas, carolina, etc. dar si la aceste monturi se foloseste plumb, doar ca nu mai e prins de carlig ci e pus undeva mai sus pe fir, sau e culisant putand ajunge pana la carlig.

cauta pe google "texas rig" sau "carolina rig" si te vei lamuri
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 11 Iul 2008, 10:19

Care sunt motivele pentru care pescuitul pastravului cu momeli naturale este interzis? :?:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 11 Iul 2008, 10:24

intreaba-i pe cei care au facut legea. in alte tari nu e asa.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 11 Iul 2008, 11:25

probabil pentru a-i oferi pastravului mai mult avantaj, cred ca e mai tantalau/usor de pacalit cu momeli naturale si astfel s-ar decima populatia de pastrav (daca mai este).
desi nu am pescuti niciodata pastrav, cred ca este ideal pentru pescuitul sportiv, ar fi pacat sa pescuiesti stationar la el.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Iul 2008, 09:35

florind scrie:Care sunt motivele pentru care pescuitul pastravului cu momeli naturale este interzis? :?:
Florine, sa stii ca e buna intrebarea ta! E de vina opacitatea mentala a celor de la Romsilva care au "mostenit" din epoca interbelica un regulament britanic care interzicea naturalele...Sa stii ca oricum nu prea se respecta la noi, adica din 10 pescari de pastrav, cca. 20% sunt pe artificiale exclusiv, 30% alterneaza si 50% dau cu naturale constant. De regula padurarii accepta situatia dar se enerveza cand te prind cu mai mult de 10 pesti si de talie mai mica de...stii tu. Asa ca daca vrei sa te numesti sportiv respecta talia, numarul maxim de bucati si nu da noaptea. In rest, e decizia ta daca pui artif sau naturala. Eu de regula, daca am de pescuit pe rau lat si cu curent sustinut pun un buldo si 3 muste artificiale, daca e rau mai mic si cu cascade dau cu vobler si lingurite rotative iar pe paraie mici si pline de vegetatie pe maluri cu boistean si corobete.
Sa stii ca in multe tari din UE ai voie si cu naturale - vezi Italia si Franta. La noi lumea e mai inchisa la minte, mai conservatoare. Chiar daca noi, ragatenii, am vrea sa legalizam naturalele ne sar in cap fratii din Ardeal si Banat. Nu ma supar pe ei, ii inteleg, au alta traditie! Ar trebui poate facut un referendum la nivel national.... :lol:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 14 Iul 2008, 10:17

Fario_nebunu scrie:...fratii din Ardeal si Banat... au alta traditie!
mai, zici tu ceva... :wink: :D
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 14 Iul 2008, 19:44

las k tot i bine k nea facut "fratii" :P

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 15 Iul 2008, 16:39

Ştiu că pare deplasat şi ciudat dar să ştiţi că mai există oameni, ca să nu le zic pescari, care habar n-au ce e ăla pescuit la japcă.
Mi se pare a alerga pe stradă legat la ochi, chiar se prinde? :? Eu n-am văzut în viaţa mea pe cineva pescuind la japcă sau o asemenea montură.

Carasa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 27 Iul 2008, 12:21
Localitate: Sibiu

Mesaj de Carasa » 28 Iul 2008, 00:53

Salutare tuturor!

am si eu cateva intrebari ... am postat pe aici pe undeva ceva intrebari despre ce sa imi cumpar de 1000 lei! inca mai astept sfaturi :wink: dar pana una alta mai concret ... as vrea daca puteti sa ma ajuntati sa inteleg specificatiile tehnice ale unei mulinete si ale unei lansete! (cel putin un link please daca altfel nu se poate .... :D )

am ca si exemplu ptr mulineta : St. Croix MODEL AS3500 Rata recuperare 4.9:1 Viteza recuperare 33.9 Masa 14.3 Nr. Rulmenti 4 + 1 Capacitate tambur 240/10; 210/12; 170/14 ... mulineta care pe langa "neajunsul" cu rulmentii (trebuie cat mai multi ...dar de ce?) nu o inteleg ....si poate ma ajuntati putin ...
-Ce este cu modelul- 2000, 2500, 3500 etc ce vrea sa insemne (am observat ca se povesteste de cate o mulineta pe forum specificanduse numai numarul ... si se para ca lumea stie despre ce e vb :roll: )...
-Ce este cu rata de recuperare ... ce vrea sa insemne?
-Viteza ?
-MASA ???
-Capacitatea tambur- aici imi dau seama ca e vb de cat fir intra pe tambur ..dar "240/10; 210/12; 170/14 " e deja prea mult ...? :?

:) Fratilor ... nu sunt retardat ...sunt doar incepator ... asa ca daca nu v-ati pierdut rabdarea ... :D mai insist si cu lanseta si si de data asta luand ca exemplu ...tot marca St. Croix o lanseta WR ...

-Lung ... o inteleg!
-Putere-ML, M, MH, H ...ce vrea sa insemne mai concret ...stiu ale caror prescurtari sunt imitialele astea ...insa doar atat
-Actiune-Fast, X-Fast, Medium parca mai era ????????
-Tronsoane 1-2 -ii din una sau 2 bucati ?
-Fir recomandat-6-18 lb...inteleg
- Putere de lansare-1/8-1/2 ...??????
-Greut.-4.7 ?
-Maner-2-3... ce e asta?
:D - Pretul!!! pe asta il inteleg ....
- cu PLECACIUNI ADANCI ...multumesc :crazy1: inca de pe acum celor care ar avea rabdarea odata sa citeasca toata povestea asta si ...sa mai si raspunda pe deasupra!...

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 28 Iul 2008, 07:53

mulineta:
la o tura completa de manivela rotorul se invarte de 4.9 ori, incarca tamburul cu 33.9 cm de fir, probabil 143 grame, 5 rulmenti (din care 4 ball bearing si unul roller bearing), capacitatea de incarcare cu fir a tamburului (metri/lbs-putere/grosime sau metri/mm-grosime).
2000; 2500; 3000; sunt marimi ale mulinetelor si se incadreaza in diferite clase de putere ale lansetelor Light; Medium; Heavy si cele dintre ele.
actiunile Fast; Moderate si Slow sunt modul in care betele sunt mai moi sau mai rapide pe varf si cat de repede sau de lent se incarca si inteapa.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns