Coltul incepatorului- sfaturi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de Maniacs » 08 Sep 2017, 20:06

La oscilante în general merg pe berti, cam orice model (doli, pișcot, linx, lucky red - argintate, astea-s preferatele mele) ...
Rotative mepps aglia si unele din decathlon cu lână roșie (waka le zice) ...
Gumele pe care le folosesc, 99% sunt relax kopyto ....
Pentru offset lake fork live magic shad ...
Vremurile frumoase au trecut ...

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de grizzly » 11 Sep 2017, 20:20

daca vegetatia e sus, nu iti fie frica sa experimentezi. in perioada asta stiuca ataca tot.
Imagine Imagine

tanase_raduus
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 03 Iul 2011, 23:51
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de tanase_raduus » 13 Sep 2017, 14:31

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Cu cat mai multe exemple de posibile abordari cu atat mai bine, cred ca asa toti cei noi in acest sport putem sa invatam cate ceva. Ma gandeam ca le langa modele de linguri puteti specifica si gramajele in functie de prezenta vegetatiei si in acelasi timp de adancimea apei.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de Maniacs » 17 Sep 2017, 12:05

Pai gramajele le stabilesti la fata locului ... in functie de adancime apa, vegetatie si distanta de aruncare ...
Vremurile frumoase au trecut ...

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de grizzly » 17 Sep 2017, 19:31

@ tanase_raduus:
daca vrei tu neaparat sa stii doar despre linguri, uite, cand vegetatia este sus, eu folosesc cu precadere asta. forma sa si greutatea redusa o face foarte pretabila la jucat cat mai mult si mai facil pe deasupra vegetatiei. de asemenea, poate fi utilizata aproape ca un jig, in ochiurile de vegetatie. trebuie sa tii cont totusi de faptul ca forma si greutatea o fac putin potrivita pentru lanseuri medii sau lungi, asa ca o apropiere cat mai silentioasa de locul in care vrei sa dai este foarte importanta.

SuperBee
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 17 Sep 2018, 14:00

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de SuperBee » 17 Sep 2018, 14:23

Bine v-am gasit!

Citesc forumul de ceva timp si vreau sa multumesc pt informatiile ce le-am gasit aici.

Pescuiesc la rapitori de 4 ani, dar inca ma consider incepator.

Pescuiesc in o zona cu bibani, cleni, salai si stiuci de maxim 60cm. Am doua lansete, una de 7-21g si o alta de 1-7g, ambele cu actiune medie, ce acopera in mare tot ce am nevoie.
Problema(?) pe care o simt este fix cand pescuiesc dupa salai pe ape foarte putin adanci, de maxim 1m, cu jiguri de 3-5g. Pt astfel de partide folosesc lanseta de 1-7g si am multi pesti scapati.
Am inteles ca imi trebuie o lanseta fast, cu actiune rapida, si batul un pic mai dur pt a favoriza inteparea. Exista un astfel de bat pt un buget de 150lei?
Evident ca plaja de greutate poate varia: 2-9, 2-12, 3-15, 3-18 etc, la fel si inaltimea 1.8, 2.1 sau 2.4m.
Ce mulineta ati alege, de 2000 sau 2500?
Multumesc!

PS - am pescuit doar cu lansetele pe care le am si nu am termeni de comparatie

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de marcel gheorghita » 18 Sep 2018, 09:11

Poti incerca cu lanseta cu actiunea mai mare, daca e suficient de senzitiva pt a transmite trasatura salaului. Depinde de lanseta, dar ar trebui sa aiba suficienta putere pt a pescui cu 5 gr+guma si pt a intepa, conditia e sa dai o teapa puternica.

SuperBee
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 17 Sep 2018, 14:00

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de SuperBee » 18 Sep 2018, 10:27

De obicei folosesc jiguri de 3.5g din Decathlon cu naluci de 7cm, iar cu lanseta puternica nu prea am ce face, decat sa trag liniar si rapid, ca altceva nu simt. Adica orice craca sau obiect lovesc mai tare confund cu atacul.

Daca m-as duce spre o lanseta mai inalta, un 2.4m sa zicem, puterea de intepare ar trebui sa creasca, nu? Chiar daca ea e tot de actiune medie si nu fast...

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de stefanflorin » 18 Sep 2018, 11:11

SuperBee scrie:
17 Sep 2018, 14:23
Bine v-am gasit!

Citesc forumul de ceva timp si vreau sa multumesc pt informatiile ce le-am gasit aici.

Pescuiesc la rapitori de 4 ani, dar inca ma consider incepator.

Pescuiesc in o zona cu bibani, cleni, salai si stiuci de maxim 60cm. Am doua lansete, una de 7-21g si o alta de 1-7g, ambele cu actiune medie, ce acopera in mare tot ce am nevoie.
Problema(?) pe care o simt este fix cand pescuiesc dupa salai pe ape foarte putin adanci, de maxim 1m, cu jiguri de 3-5g. Pt astfel de partide folosesc lanseta de 1-7g si am multi pesti scapati.
Am inteles ca imi trebuie o lanseta fast, cu actiune rapida, si batul un pic mai dur pt a favoriza inteparea. Exista un astfel de bat pt un buget de 150lei?
Evident ca plaja de greutate poate varia: 2-9, 2-12, 3-15, 3-18 etc, la fel si inaltimea 1.8, 2.1 sau 2.4m.
Ce mulineta ati alege, de 2000 sau 2500?
Multumesc!

PS - am pescuit doar cu lansetele pe care le am si nu am termeni de comparatie
Ca si lanseta de buget, dar destul de ok construita poti opta pt. http://www.totalfishing.ro/lanseta-jaxo ... 96117.html au actiune rapida, varful suficient de elastic ca sa poti lansa gramaje mai mici si totodata sa ai si ceva senzitivitate. Marimea 2500-3000 ar trebui sa fie la mulineta, poate chiar si 2000 daca e vorba de Ryobi.
Urasc atarnatorii!

Nicky67
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 28 Mar 2012, 17:59
Localitate: sibiu

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de Nicky67 » 12 Oct 2018, 18:46

Buna seara , intrebare intrebatoare
Am un pantalon de neopren si imi curge deasupra calciielor ( cred ca sa-u dezlipit straturile din care este facut , ) este vreo solutie pentru lipit , sau este compromis
# Sa gresesti este uman, dar ca sa zapacesti de tot lucrurile ai nevoie de un calculator. #

Scrie răspuns