Coltul incepatorului- sfaturi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de fishmaster56 » 19 Noi 2015, 12:17

pescarul78 scrie:Sunt un pescar aradean si sunt si incepator la pescuitul rapitorilor ,as vrea niste informati bune ,MULTUMESC!
Adica? Fii mai concret. Informatii despre locuri de pescuit in zona ta? Informatii despre scule si metode de pescuit rapitori? La ce? La stationar? La spinning? Ce specii vizezi? Asa, la general n-o sa-ti raspunda nimeni.

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de Calin C » 21 Noi 2015, 12:49

Posmagii in zona Aradului sunt la 1,75 Roni
Kilu. Mai multe cu search si te documentezi beton. Spor!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de mircea13 » 10 Mai 2017, 13:23

Relatii la noul Guvernator al Deltei Dunarii.Sau cumpara carea scrisa de el si intitulata Spinnind Odiseea pescarului Digital. de Malin Musatescu
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Marfaru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 18 Iul 2016, 15:28

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de Marfaru » 06 Aug 2017, 12:44

Salut,
Am tot cautat, dar nu gasesc:
cum "asamblez" o montura pentru spinning? ma refer la noduri/vartejuri pe fir.
De exemplu, umplu mulineta de fir, cum leg mai departe firul de pe mulineta, de inaintas, cum leg apoi de ac? astea in asa fel incat sa-mi fie cat mai usor sa schimb naluca.
Ma gandeam la ceva in genul asta - http://www.desprepescuit.ro/foto/fotomo ... aintas.jpg

Iar ca fire, sa pun pe mulineta monofilament/textil, inaintasul din mono/textil, ce rezistenta pentru fiecare, in asa fel incat daca se agata sa am daune minime?

pricopo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 16 Aug 2013, 15:10

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de pricopo » 09 Aug 2017, 14:59

Marfaru scrie:Salut,
Am tot cautat, dar nu gasesc:
cum "asamblez" o montura pentru spinning? ma refer la noduri/vartejuri pe fir.
De exemplu, umplu mulineta de fir, cum leg mai departe firul de pe mulineta, de inaintas, cum leg apoi de ac? astea in asa fel incat sa-mi fie cat mai usor sa schimb naluca.
Ma gandeam la ceva in genul asta - http://www.desprepescuit.ro/foto/fotomo ... aintas.jpg

Iar ca fire, sa pun pe mulineta monofilament/textil, inaintasul din mono/textil, ce rezistenta pentru fiecare, in asa fel incat daca se agata sa am daune minime?

Salut,
Sunt foarte multi de "daca" in raspunsul pe care il cauti, dar o sa incerc un raspuns generalizat.
La spinnig se foloseste inaintas, atunci cand ai textil pe mulineta dar vrei ca firul sa fie cat mai putin vizibil la legatura nalucii, sau pt rezistenta la abraziune/muscatura. In acest caz se foloseste un monofilament sau fluorocarbon cu o rezistenta apropiata de cea a textilului, de obicei ceva mai mica. Eu folosesc nodul FG pt aceasta aplicatie, iar lungimea inaintasului este fie de ~30cm, fie suficient de lung cat sa ajunga nodul pe mulineta in momentul lansarii. La capatul inaintasului se leaga agrafa/agrafa cu vartej pt a facilita schimbarea usoara a nalucilor, nodul pe care il faci e alegerea ta.
In cazul in care ai nevoie de un inaintas rezistent la muscaturi (struna), atunci e destul de simpu, intrucat strunele din comert sunt deja echipate cu vartej la un capat si agrafa la celallat capat. Din nou, nodul pe care il folosesti pt atasarea strunei la firul de pe mulineta este alegerea ta (eu folosesc Palomar).
Legat de tipul de fir pe care il pui pe mulineta, depinde de pestii vizati a fi capturati, nalucile folosite, actiunea lansetei si nu in ultimul rand de preferintele fiecaruia.
Sper ca raspunsul meu sa te lamureasca macar partial.

Ovidiu

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de tito » 10 Aug 2017, 08:19

Marfaru scrie:Salut,
Am tot cautat, dar nu gasesc:
cum "asamblez" o montura pentru spinning? ma refer la noduri/vartejuri pe fir.
De exemplu, umplu mulineta de fir, cum leg mai departe firul de pe mulineta, de inaintas, cum leg apoi de ac? astea in asa fel incat sa-mi fie cat mai usor sa schimb naluca.
Ma gandeam la ceva in genul asta - http://www.desprepescuit.ro/foto/fotomo ... aintas.jpg

Iar ca fire, sa pun pe mulineta monofilament/textil, inaintasul din mono/textil, ce rezistenta pentru fiecare, in asa fel incat daca se agata sa am daune minime?
Cum nu gasesti ?

http://www.rapitori.ro/forum/cel-mai-bu ... 34861.html

http://www.rapitori.ro/forum/cel-mai-re ... t3857.html

tanase_raduus
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 03 Iul 2011, 23:51
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de tanase_raduus » 29 Aug 2017, 16:33

Salut, imi puteti spune care este ordinea in care ati folosi diferite naluci intr-un concurs pe natural in Delta? Lingura, oscilanta, plastice offset sau nu, voblere, spinerbait-uri? Si daca o sa se incumete cineva sa dea o ordine a acestor naluci poate primim si 2-3 exemple de la fiecare cu ce foloseste cel mai mult (producator, marime si gramaj). Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de Maniacs » 04 Sep 2017, 12:04

salutare!
n-am participat la nici un concurs dar in general folosesc la inceput de partida nalucile in care am incredere (cele cu care am prins in general) ... in functie de cum arata apa, prezenta/lipsa verdetei ... gume (fara sau cu offset), oscilante si rotative ... astea-s primordiale la mine ... marcile nu cred ca au importanta ... fiecare stie cu ce da si la ce a avut rezultate ...

Fir intins!
Vremurile frumoase au trecut ...

tanase_raduus
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 03 Iul 2011, 23:51
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de tanase_raduus » 08 Sep 2017, 10:55

Multumesc pentru sfat, sa stiti ca totusi nu este reclama daca dati cateva nume de linguri in care aveti incredere. Atom, Versus, Dolinger am vazut ca sunt cele mai folosite in Delta dar m-ar ajuta mult sa inteleg pe ce gramaje ati merge in aveasta perioada a anului cand vegetatia este destul de sus. Din cronicile unor concursuri am inteles totusi ca offset-ul nu este foarte indicat, ratezi foarte mult si acest lucru este un lux intr-un concurs.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de adrian99 » 08 Sep 2017, 11:35

atata timp cat ai vegetatie abundenta si vrei sa pescuiesti la oscilanta indicat este sa fie din tabla usoara.chiar daca dimensiunea este mai mare importanta este greutatea.in plus oscilantele de mari dimensiuni din tabla usoara lucreaza foarte bine pe cadere,atacurile survenind(de cele mai multe ori)atunci.referitor la offset, da sunt rateuri.uneori este singura varianta plauzibile.mai bine multe prezentari si ceva rateuri decat 0...

Scrie răspuns