Coltul incepatorului- sfaturi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
mikiPCN1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 16 Sep 2013, 14:45

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de mikiPCN1 » 17 Iun 2014, 16:23

Cum abordez repezisul?!? Pe Timis am o portiune unde albia se ingusteaza brusc dupa o portiune lata ,adincime in repezis de 1,00--1,50m si debit mare. Repezisul se intinde de o portiune de aprox. 100m dupa care se lateste.
Repezisul este greu accesibil, se poate ajunge doar la inceputul lui si undeva la mijloc( cu o sapa si o ora doua de munci cred ca pot ajunge si in capatul lui). Pe intreaga portiune am observat o mare activitate a rapitorilor. Am dat cu , voblere, linguri, gume, cicade dar nu am reusit sa agat nimic.
Jiguri de 15-20g simt cum le taraste apa pe fund...
Unde gresesc ?

icehands
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 14 Mai 2010, 18:41
Localitate: Alba-Iulia

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de icehands » 02 Sep 2014, 14:00

Buna, sunt din Alba Iulia si as avea o intrebare pentru pescarii din zona.Pe lacul Lancram se mai prinde cv ? As vrea sa merg wekendu asta acolo.Stationar+Spinning.
Multumesc

oly marius
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 21 Oct 2011, 21:09
Localitate: Balgrad

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de oly marius » 13 Ian 2015, 11:28

Balta din Lancram va disparea incet dar sigur datorita escavarilor de linga ea facute de baietii destepti.Apa se infiltreaza prin pamant deja de un an apar incet insule in mijlocul ei plus ca asta vara s-a braconat cu carbid apa in unele locuri era alba si mirosea puternic a carbid si zaceau niste carasi si rosioare cu burta in sus.

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de ticairlandezu » 13 Ian 2015, 12:07

oly marius scrie:Balta din Lancram va disparea incet dar sigur datorita escavarilor de linga ea facute de baietii destepti.Apa se infiltreaza prin pamant deja de un an apar incet insule in mijlocul ei plus ca asta vara s-a braconat cu carbid apa in unele locuri era alba si mirosea puternic a carbid si zaceau niste carasi si rosioare cu burta in sus.


Pacat, era balta "copilariei mele", acolo am deslusit din tainele pescuitului atat la pasnic cat si la rapitori. :cry: :cry: :cry:

Mirela1980
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 23 Mar 2015, 22:58
Contact:

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de Mirela1980 » 24 Mar 2015, 19:01

Buna, sunt din Galati si as avea o intrebare pentru pescarii din zona. Pe lacul Catusa se mai prinde cv ? As vrea sa merg wekendu asta acolo.

1costi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 13 Apr 2015, 17:19

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de 1costi » 13 Apr 2015, 17:24

salut.as dori sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri doar cei care vor.nu e nevoie sa se bage oricine in seama asa degeaba.imi puteti spune si mie cateva locuri unde as putea sa ma duc sa pescuiesc fara sa dau vreo taxa.sunt incepator si nu as vrea sa platesc mai ales ca inca nu le am.locuri unde as putea sa dau cu undita in bucuresti sau pe langa.eventual si la stiuca(am fost pe langa calugareni si am prins 4 stiuci fiind incepator :D).va astept cu raspunsuri si va multumesc

timisoara2015
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 22 Mai 2015, 17:33

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de timisoara2015 » 22 Mai 2015, 21:05

Sa prinzi pe taras ar trebui sa gasesti strat nisipos dar la cum sant de intretinute apele la noi ..... :(

timisoara2015
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 22 Mai 2015, 17:33

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de timisoara2015 » 22 Mai 2015, 21:10

Miki incearca sa lansezi in curent si sa il lasi jigu sa til scoata curentu apei spre mal ....daca vb de zona de la parta... :wink:

M.G.
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 19 Mai 2015, 17:02

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de M.G. » 26 Mai 2015, 09:47

Ca nou venit in club, vreau sa-i multumesc lui Valentin (veteran) din Drobeta Turnu Severin pentru seriozitatea si corectitudinea sa.
Multumita lui am un Pelican Predator 103, tranzactia a functionat impecabil, eu sunt f.multumit si imi ridic palaria in fata lui.
Respect si recunostinta D-le.Valentin.

M.G.

pescarul78
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 17 Noi 2015, 14:35

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de pescarul78 » 17 Noi 2015, 15:00

Sunt un pescar aradean si sunt si incepator la pescuitul rapitorilor ,as vrea niste informati bune ,MULTUMESC!

Scrie răspuns