Coltul incepatorului- sfaturi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
decebaldlc
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 07 Dec 2011, 13:39

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de decebaldlc » 19 Mai 2013, 20:41

cristian98 scrie:SAlut!
In apropiere de Brezoi unde as putea sa dau la clean?
Multumesc!

Salut

Nici un pescar nu dezvaluie locurile unde pescuieste :)

Dar poate ai noroc si te indruma cineva din zona da ai grija ''la pomul laudat ...............''

In caz ca ai prieteni pescari mai afli ceva locuri de la ei de la vecini de la pescari de pe malul apei , daca nu faci o plimbare virtuala pe Google Earth in jurul localitati pe o raza de n km si vezi ce iti iasa in cale sau o pui de o drumetie cu rucsacul in spate

Daca nu ai masina te limitezi in jurul localitati de bastina sau o calatorie cu tren autocar etc.

Dar vb despre localitatea Brezoi nu cred sa nu ai unde sa dai la clean :lol:

''Brezoi este un oraș situat în nordul județului Vâlcea, România, la confluența râului Lotru cu râul Olt, în cea mai mare depresiunea intercarpatica, cunoscută sub numele de Țara Loviștei. Orașul este înconjurat de păduri de conifere''
asta zice Wikipedia

Deci cred ca ia unde sa dai la clean asta daca nu e braconaj la maxim dar si atunci cred ca ai sanse de capturi frumoase.

Uite un exemplu in Timisoara la Sag cu zic timiseni pe raul Timis la podul auto tot timpul sunt pescari toata ziua ca e prohibitie ca nu e prohibtie ,ca e frig ca nu e frig , ca e sarbatoare ca nu e sarbatoare si totusi se prinde mai rar mai mic dar tot se prinde clean, avat, biban, somotei,somn, salau, albitura etc

asta nu are legatura cu tine cristian98 dar este un of de al meu de multa vreme

Si apropo de raul Timis multi pescari folosesc la clean montura fina cu pluta si pestitsor viu in carlig ,
asta nu ar fi o problema mare dar ei prin in plasa halau etc mai multi pestisori [puiet] care mor in sticle galeti etc si ii arunca in apa si prind alti, cu aia morti nu dau ca nu misca sau bla bla bla

bai frate prinde 1 sau 2 ,3 dupa aia mai prinzi alti nu prinzi 20 si ai mor de la caldura in galeata sau sticla de apa si dupa aia te plangi ca nu mai e peste in apa

sau poate ai facut contul ptr reclama din semnatura si atunci dal draq de clean :)

:D

fir intins si bucurate de natura din jurul tau ca ai destula
:idea: nu conteaza daca prinzi multi sau putini mici sau mari conteaza ca ai fost la pescuit

Pezu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 23 Mai 2013, 17:09

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de Pezu » 23 Mai 2013, 17:23

Salut, sunt incepator la pescuitul somnului si as vrea niste pareri in legatura cu 2 lansete pe care am pus ochii. sper sa ma puteti ajuta in a lua cea mai buna decizie.
Multumesc anticipat

Pezu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 23 Mai 2013, 17:09

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de Pezu » 23 Mai 2013, 17:25

LANSETA SHIMANO FORCEMASTER CAT xxx 300 H si Lanseta EnergoTeam Power Cat 2.40m/500-1000gr

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de johnnybravo » 20 Sep 2013, 20:08

deschide un subiect dedicat intrebarii tale, specifica stilul de pescuit vizat (de exemplu stationar, spinning, clonc), locurile vizate (rau, balta), pescuit din barca, de pe mal

recomand sa folosesti si functia "cautare"

sopvalentin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 03 Iul 2013, 14:57
Localitate: GALATI

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de sopvalentin » 08 Feb 2014, 16:10

:lol:

Avatar utilizator
zippo47
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 01 Apr 2012, 12:42

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de zippo47 » 03 Mar 2014, 19:29

Salutare,
Daca mai este cineva care ma participa pe acest topik, am si eu o intrebare: Desi, detin o lanseta , cred eu buna- un Fenwick HMX, BNHS80M-2 , 8,0" Medium Spinnning, 4-26g, ma bate gandul, sa fac un efort, sa-mi cumpar un set pentru casting.
Si cred ca vreau sa fac asta , pentru ca imi place cum arata la cei care le detin (ce am vazut in emisiuni si alte filme pe net) dar si pentru ca , anul trecut ( dupa ce , prin bunavointa Spiridusului, am primit o multime de momeli artificiale) am fost la un pescuit pe Bratul Borcea ( nu stiu sa va spun exact locatia-cu toate ca are un nume), intr-o zona in care sunt multi copaci cazuti in apa si am lasat foarte multe gume si jiguri, ( am mai pierdut si unul din cele 2 spinnerbait-uri). Mai mult ca sigur, asta s-a intamplat din cauza lipsei mele de indemanare, precum si din cauza faptului ca aceasta varga este cam lunga pentru a lansa printre copaci. si eu m-am gandit la 2 piese: Multiplicator Okuma Tormenta 266WLX 3RUL/6.6:1 si Lanseta LureMania Trigger 1.90m 10-32g. Eu le-am ales pe acestea pentru ca sunt printre cele mai ieftine si, cat de cat , apreciate.
Va rog sa-mi spuneti daca este o alegere buna. de asemenea, daca este cineva care le are, si vrea sa le inlocuiasca, sa-mi dea un PM.
:roll:
:respekt:

Avatar utilizator
zippo47
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 01 Apr 2012, 12:42

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de zippo47 » 03 Mar 2014, 19:38

Nu va spun ca in zona in care pescuiam , sau mai bine zis plantam gume si carlige, era un pescar cu multe capturi de invidiat (dupa spusele lui), care cu o lanseta de la rusi si un fir de 0,5 si o lingurita de aceeasi provenienta ( nu mai spun ca mulineta scotea un zgomot precum bacul cand ridica oblonul), a scos 2 stiuci, un avat si si 3 salai , peste 1,5 kg fiecare. Si eu nu faceam decat sa poluez apa. Am plecat acasa , pentru ca nu mai aveam strune. :headbash:

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de agabi » 06 Mar 2014, 09:20

Ai mai pescuit pina acum cu un asemenea tip de bat?Ar trebui sa vezi cum te impaci cu el..

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de agabi » 06 Mar 2014, 09:24

...iar priceperea pescarului e mai presus de calitatea sculelor.Daca priceperea si sculele sint la nivel inalt,putem spera la randament maxim-restul tine de peste si de disponibilitatea lui de a se sinucide.

Avatar utilizator
zippo47
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 01 Apr 2012, 12:42

Re: Coltul incepatorului- sfaturi

Mesaj de zippo47 » 06 Mar 2014, 19:35

agabi scrie:Ai mai pescuit pina acum cu un asemenea tip de bat?Ar trebui sa vezi cum te impaci cu el..
Salutare,
Nu am mai pescuit si nici nu stiu pe nimeni care sa detina un set de casting. Dar indiferent cum, sunt sigur ca voi reusi sa invat sa o folosesc si sa am si capturi cu el.

Scrie răspuns