Coltul incepatorului- sfaturi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 06 Iun 2008, 17:13

eu pot spune doar ceea ce fac eu-merg la pescuit cu o singura lanseta care practica doar spinning/jigging, nu sta deloc. baga ca mig-ul cat e ziua de lunga. :D
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 09 Iun 2008, 12:35

Din cate imi dau seama legea asta nu prea este respectata :D
Altfel Michael, ca tot veni vorba, cam cat timp folosesti o naluca inainte sa o schimbi cu alta?
De exemplu, dai cu un twister dar nu se agata nimic. Dupa cat timp pui un vobler sau o oscilanta?

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 09 Iun 2008, 12:46

se prinde f bine si pe urcare :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 09 Iun 2008, 13:31

florind scrie: Altfel Michael, ca tot veni vorba, cam cat timp folosesti o naluca inainte sa o schimbi cu alta?
De exemplu, dai cu un twister dar nu se agata nimic. Dupa cat timp pui un vobler sau o oscilanta?
totul tine de feeling, de loc, de apa, de vreme, de increderea in naluca respectiva, de specia vizata, etc
oricum mai des schimb locul decat naluca
nu este nimic concret, deci lucruri sigure nu am cum sa-ti zic... :D
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 09 Iun 2008, 13:33

florind, daca nu prinzi la un twister, schimbi cu alta culoare/model/marime, dar tot la twister dai. nu inseamna ca daca pui un shad verde si nu prinzi, gata pui un vobler. :)
tipul nalucii il alegi in functie de peste, apa, ora, etc.
dupa ce ai stabilit la ce vrei sa dai, alegi marime, culoare, etc.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

costinul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 08 Iul 2008, 08:41

intrebare

Mesaj de costinul » 08 Iul 2008, 08:48

Salut!

Puteti sa ma ajutati cu o sugestie? As vrea sa merg in week-end la pescuit in Bucuresti sau in jur. Nu am mai fost de 6 ani :( , nu am permis deci as vrea o balta privata cu preturi rezonabile si la care sa pot prinde ceva rapitor (preferabil stiuca - mi-e dor :) ) , dar nu neaparat. Stiti vreun loc ? am cautat pe internet, dar informatile sunt contradictorii si site-urile nu sunt chiar la zi .

Multumesc anticipat

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Iul 2008, 13:00

Michael scrie:
florind scrie:Ce este pescuitul la buldo?
Pescuitul la buldo este o tehnica intermediara rezumata ca pescuit la musca cu echipament de naluci; echipamentul este constituit din buldo (o bula transparenta din plastic care trebuie sa permita atasarea si blocarea pe fir, precum si lestarea sa prin admisia apei controlata), o varga de minim 2,10 m, usoara, cu varful elastic, la care se ataseaza o mulineta mica cu fir monofilament de 0,16-0,22mm. Se trece firul prin buldo si se leaga musca la capatul sau la minim 60 cm distanta. Rezultate bune cu acest tip de pescuit se obtin daca musca pluteste in curent aval de buldo iar lansarea se face mult deasupra locului in care presupunem ca ar fi pastravii, pentru a nu-i speria.

sursa http://www.pescarulamator.ro/pastrav_indigen_fario.htm



Imagine

Montura muste cu Buldo, se foloseste la pescuitul cu momeli artificiale, pentru pestii rapitori care ataca la suprafata cum ar fi pastravul, lostrita, obletul etc.
Folosind Buldo se poate arunca la distanta dar totodata montura va evolua la suprafata. Buldo-ul este o bila de plastic, goala, cu doua urechi de prindere si doua doape pe unde se introduce apa in el. Datorita apei introduse in buldo, inainte de lansare are greutate suficienta pentru un lanseu lung, dar odata ajuns in apa el va pluti.
In imaginea alaturata este prezentata o montura cu buldo, avand 5 muste cu aspect diversificat. Pentru realizarea ei aveti nevie de: 1 buldo, 5 muste artificiale, 1 vartej, 7 protectoare nod, cca. 1.7m fir monofilament 0.15-0.2.
Firul de prindere al fiecarei muste va avea lungimea de 10-15 cm, iar distanta la care vor fi montate acestea pe firul principal va fi de 15-20cm, in asa fel ca sa nu se incurce intre ele (in imagine sunt mai aproape). Lungimea totala a acestei monturi va fi de 90-100cm.


Imagine

sursa http://www.pescarul.net/pages/monturi/m ... c_buld.htm
Buldo, mon amour! Chiar ca merita sa incepi cu tehnica asta. Sa nu ii crezi pe cei care vor sa te convinga ca incepand la pastrav cu metoda snurului (flyfishing) vei prinde de prima data etc etc. Crede-ma ca nu vei prinde! Dar daca pui un buldo si 3 muste (sportiv este sa te limitezi la 3, cel putin ptr pastrav, la clean mai pui si 4-5) bine alese si plimbate corect in curent (le lasi sa le dupa apa, uneori le imprimi mici tresariri din varful lansetei si niciodata nu le tragi contra curentului...), pe o lanseta flexibila de 2-2,7 metri aproape sigur vei prinde din prima. Ideal ar fi sa te insoteasca cineva care are experienta in zona. Intre muste sa lasi minim 30 de cm pe firul principal si forfacurile de 0,12-1.14 sa fie de maxim 10 cm altfel ti se incurca!
Michael, de ascord ca pastravul, obletul ataca musca, la fel cleanul, rosioara, dar...lostrita? Eu unul nu am auzit sa se prinda lostrita decat cu peste viu, mort sau cu naluci metalice. Pe Viseu si pe Mures s-au luat la linguri oscilante cateva. Totusi, o musca de tip streamer ar putea sa convinga pana la urma pe senorita Hucho sa ia o masa cu pene.... :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Iul 2008, 13:04

costinul scrie:Salut!

Puteti sa ma ajutati cu o sugestie? As vrea sa merg in week-end la pescuit in Bucuresti sau in jur. Nu am mai fost de 6 ani :( , nu am permis deci as vrea o balta privata cu preturi rezonabile si la care sa pot prinde ceva rapitor (preferabil stiuca - mi-e dor :) ) , dar nu neaparat. Stiti vreun loc ? am cautat pe internet, dar informatile sunt contradictorii si site-urile nu sunt chiar la zi .

Multumesc anticipat
Parca in Parcul Tineretului (Polivalenta) se prinde stiuca la naluci si peste viu. Taxa era prin 2006 de vreo 20 de lei, sper sa nu fi crescut. Nu stiu exact unde o platesti, probabil ca vine paznicul cu chitantierul. Sau la "capitania" (administratia) lacului, undeva pe mal. Oricum se prinde stiuca de 1-2 kg, e amuzant, plus ceva biban. La crap parca se cereau 50 de lei - dar nu merita, se prinde rar de tot.

costinul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 08 Iul 2008, 08:41

Mesaj de costinul » 08 Iul 2008, 13:54

multumesc pentru raspuns. Am notat

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 08 Iul 2008, 14:34

costinul scrie:multumesc pentru raspuns. Am notat
Din ce mai ştiu şi eu poţi merge şi pe lacul de la Mihăileşti, nu ştiu cât este taxa, ştiu doar că este şi ştiucă acolo.

Mai am două mici întrebări pentru cei cu experienţă. Twisterul se armează obligatoriu cu jig sau poţi folosi şi un simplu cârlig şi doi dacă jigul cu care se armează năluca trebuie neapărat să fie lestat (mă interesează dacă se poate prinde fără ca năluca să aibă vreo greutate).

Scrie răspuns